У ЧАСТ УМЕТНИЦЕ СВЕТСКОГ РЕНОМЕА: Изложба Јагоде Буић "Есенцијалност нити" У Музеју савремене уметности

М.А.К.

21. 11. 2023. у 18:52

ДЕО стваралаштва Јагоде Буић (1930-2022), једне од кључних аутора друге половине 20. века на југословенском простору, чини изложбу "Есенцијалност нити", коју ће сутра увече, у 18 часова, у Музеју савремене уметности отворити министарка културе Маја Гојковић.

У ЧАСТ УМЕТНИЦЕ СВЕТСКОГ РЕНОМЕА: Изложба Јагоде Буић Есенцијалност нити У Музеју савремене уметности

Фото МСУБ, Б. Јањић

Ова мултимедијална уметница, великог међународног угледа, неговала је широк спектар ликовног израза, од позоришне и филмске сценографије и костимографије, преко радова на папиру и од папира (цртежи, колажи, асемблажи), скулптура, до таписерије, као најзначајнијег подручја њеног деловања. Таписерију је од, од традиционалне улоге пратеће ликовне дисциплине, додела до тога да се третира као аутентични уметнички израз, што је на светској сцени примећено и прихваћено после њеног наступа на Бијеналу у Сао Паулу 1967, где је важила за једаног од најзначајнијих учесника.

На изложби у МСУ,чија је кустоскиња изложбе је Светлана Митић, поред таписерија из музејске збирке , биће приказане и оне које се чувају у Музеју примењене уметности, Палати Србија, уметничкој колекцији фирме Интернационал ЦГ у стечају, збрци Музеја Града Београда, колекцији галерије Хаос, Радионици за израду таписерија Атеље 61 из Новог Сада, као и у више приватних београдских, колекција.

Рођена у Сплиту 14. марта 1930, где је похађала основну и средњу школу, Јагода Буић је уписала Академију за примиењену уметност у Загребу, потом студирала костимографију и сценографију у Риму и Венецији, па дипломирала је у Бечу на Академији примењених уметности, Одсек за унутрашњу архитектуру и Одсек за текстил. По повратку у земљу интензивно најпре се интензивно бавила сценографијом и костимографијом, а 1965. стварила је своју прву текстилну форму у простору, коју је откупио Музеј Стеделик из Амстердама. Монументалне текстилне инсталације потомо представља на светским бијеналима у Венецији Сао Паулу , Лозани и у светским музејима у Паризу, Дизелдорфу, Рио де Жанеиру, Буенос Ајресу, Бриселу, Цириху, Токију, Риму, Милану, Амстердаму, Ослу, Барселони, Њујорку, Мадриду, Бечу...

Изложба ће бити отворена до 26. фебруара .

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СИ АПЛАУДИРАО ВУЧИЋУ: Ове моћне речи председника Србије одушевиле најмоћнијег човека света (ВИДЕО)