ТЕАТАРСКИ ПРАЗНИК У ВРАЊУ: Почињу Борини позоришни дани
43. Борини позоришни дани, фестивал Бори Станковићу у част, почињу у суботу 21. октобра и трајаће до 28. октобра.
Foto: J.S.
Фестивал ће почети премијером представе ,,Ништа нећемо заборавити'' у режији Југа Ђорђевића за који је, по романима др Вере Ценић, текст писала Тијана Грумић, и извођењу глумаца врањског ансамбла. Премијером театра града домаћина биће обележен и Дан Позоришта.
Овогодишњи, 43. Борини позоришних дани, који су први пут међународног карактера, одвијаће се под слоганом ,,Позориште у трауматизованом друштву'' . На репертоару такмичарске селекције фестивала су комади: ,,Код вечите славине'' по тексту Момчила Настасијевића, а у режији Соње Петровић и извођењу Српског народног позоришта и Центра за развој визуелне културе, Нови Сад, ,,Ричард ИИИ'' Виљема Шекспира у режији Дејана Пројковског и извођењу Новосадског позоришта, Ујвидеки синхаз, ,,Наш разред'' по тексту Тадеуша Слобођенека у режији Татјане Мандић Ригонат, са ансамблом Народног позоришта у Београду, Ибзенов ,,Непријатељ народа'' чију режији потписује Нина Николић, а изводи Македонски народни театар из Скопља, затим представа ,,Реалисти'' по тексту Јура Караса у режији Матка Рагужа - Театра Егзит из Загреба и Аристофанове ,,Птице'', комад чију адаптацију и режију потписује Кокан Младеновић, а изводе глумци Позоришта ,,Чики Гергеј'' из Темишвара у Румунији. Последње вечери фестивала публика у Врању биће у прилици да погледа представу ,,Шта ће бити са свима нама'' коју ће у част награђених извести глумци Народног позоришта ,,Тоша Јовановић'' из Зрењанина.
И ове године биће додељене награде ,,Борисав Станковић'' за најбољу представу у целини, за драматургију, драматизацију или адаптацију, за најбољу женску и најбољу мушку улогу, као и награда публике ,,Радослав Радивојевић''. Уз главни, фестивал ће имати и пратећи програм.
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)