ДИВНО ИСКУСТВО СА СРПСКИМ ПОЗОРИШТЕМ: Сергеј Јемељанов, генерални директор Александринског театра у Санкт Петербургу

В.СТРУГАР

01. 10. 2023. у 14:01

У БЕОГРАД и Народно позориште славни Александрински театар ових дана дошао је са Гогољевом "Женидбом" (режија Валериј Фокин) - једном од својих технички најзахтевнијих представа, чија је сценографија превезена у Србију у чак десет авиона!

ДИВНО ИСКУСТВО СА СРПСКИМ ПОЗОРИШТЕМ:  Сергеј Јемељанов, генерални директор Александринског театра у Санкт Петербургу

фото: И.Маринковић

Са ансамблом и редитељем (иначе уметничким руководиоцем Александринског) дошао је и генерални директор Сергеј Јемељанов. Тридесетогодишњи Јемељанов на овој функцији је више од три године, а дошао је с места министра културе Републике Коми, која је у његовом мандату постала једна од десет најбољих области по темпу културног развоја у Русији. Доласком у Санкт Петербург и на чело Александринског, покренуо је обнову великих турнеја овог театра и на његовој мапи убрзо се нашло и наше Народно позориште.

о Министар културе постали сте са само 23 године, чиме сте то заслужили?

- Влада ме је поставила на ову функцију и ја сам прихватио, јер кад вас позову, то се подразумева. Не само код нас, у целом свету није лако организовати овако велики театар, али сам одлучио да ћу у томе успети и нисам себи дао шансу да одустанем. Веома је важно бити повезан са културама других, посебно братских земаља, зато смо одлучили да са Народним позориштем и господином Гонцићем потпишемо Споразум о сарадњи. Осим са неким земљама бившег Совјетског савеза и најближим суседима, успоставили смо контакте и са Кином и Мађарском, са чијим Националним театром интензивно већ сарађујемо. Имамо много планова са турнејама и не знамо како их уклопити са играњем код куће. Публика у Санкт Петербургу нас чека и не можемо путовати целе сезоне. На турнејама смо месец, месец и по у години. Имамо и гостовања у самој Русији, Москви и другим градовима - објашњава Сергеј Јемељанов.

о Не само да Ви, лично, нисте "премијерно" у нашој земљи, већ вам је ово, ни мање ни више, седамнаеста посета?

- Наравно да не знам све, али знам много о вашој лепој земљи и народу. Зато увек кажем да људи треба што више да путују, упознају се и једни друге посећују. Велико ми је задовољство да долазим овде. Србија ми личи на малу Русију по мешавини различитих култура и природних лепота на свом простору. Пре неколико дана био сам и у Нишу, где смо извели соло представу "Желим да живим!" Сергеја Паришина. А само дан раније посетио сам Нови Сад који сам, иначе, већ добро познавао. Остао сам затечен пред великим разликама између ова два града: у архитектури, менталитету и темпераменту. Србија је, заиста, веома разнолика земља.

фото: И. Маринковић

о Како је ваша публика примила недавни наступ ансамбла Народног позоришта?

- Пре десетак дана "Рат и мир" гостовао је на сцени Александринског. Пуне сале, две вечери заредом, укупно - две хиљаде људи. Када се представа завршила сви су устали и аплаудирали стојећи. То за нас није уобичајено. Санкт Петербург је велики град са стотинак различитих позоришта. Знамо шта је добро позориште, па је таква реакција публике показатељ да је српски театар на високом нивоу. Мислим да је ово сјајно искуство и ми ћемо изнаћи могућности да наставимо сарадњу и у наредном периоду.

о Јесте ли имали прилике да одгледате неке друге представе на нашим сценама?

- Да, у Југословенском драмском и Српском народном позоришту. Био сам и у Бањалуци, у Народном позоришту Републике Српске. Имају дивне глумце и интересантне позоришне продукције, зато је наша жеља да се повежемо и са другим великим српским позориштима. За почетак, позваћемо у Санкт Петербург на међународни фестивал управо театар из Бањалуке.

Нема средине

о Које су сличности и разлике између руског и српског народа?

- Несумњиво, прва сличност је у (словенској) души, топлини и осећају за другог човека. То је веома типично за оба народа. Није важно шта се око вас догађа - ако имате емоцију према човеку преко пута вас, повезаћете се са њим за цео живот. Кад неког волите, волите га. Кад га не волите, не волите. Без обзира на околности. Нема средине, или једно или друго.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!