УСУД ПО ГРИГОРИЈУ БОЖОВИЋУ: Косметски одбор Матице српске, СНП и Фондација „Симонида“ приређују изложбу и пројекцију филма

Ј. СИМИЋ

22. 09. 2023. у 11:29

КОСОВСКИ одбор Матице српске, Фондација "Симонида" и Српско народно позориште приредиће у Новом Саду изложбу слика Маје Тодић (отварање, 27. септембра 2023. у 18 часова) као и позоришну представу "Усуд по Григорију", Народног позоришта Приштина на Камерној сцени СНП-а( 27. септембра 2023. у 20,30).

УСУД ПО ГРИГОРИЈУ БОЖОВИЋУ: Косметски одбор Матице српске, СНП и Фондација „Симонида“ приређују изложбу и пројекцију филма

Матица српаска

Маја Тодић(Приштина, 1989) дипломирала је 2012. године на Факултету уметности приштинског Универзитета са привременим седиштем у Косовској Митровици, одсек Сликарство, у класи професора Зорана Фуруновића,а три године касније завршила је и мастер студије.

Излагала је седам пута самостално и учествовала на више од двадесет колективних изложби. Добитница је награде „Димитрије Поповић” за најуспешнијег младог ствараоца 2014. године коју додељује Дом културе Грачаница. Добитница је годишње награде „Цвет успеха за жену 2022” за истакнути рад у области културе и образовања коју додељује грачаничка општина . Уредница је ликовних програма у Дому културе „Грачаница”.

Драма „Усуд по Григорију” Милоша Латиновића, писца и директора „Битеф театра” из Београда је, не само, враћање дуга великом књижевном претходнику Григорију Божовићу (1880–1945), и подсећање на његово значајно стваралаштво, већ и велика опомена друштву у целини, да се никада више не понове тако сурови обрачуни и страдања изузетих гсрпских стваралаца, а на основу измишљених оптужница и режимских смицалица.

Ова драма модерним сценским језиком, елиптичном драмском формом, прати животни усуд једног од назначајнијих српских писаца између два рата, који је још и називан „косовским Андрићем” због своје посвећености темама из Старе Србије које је оваплотио у више дела међу којима су „Приповетке”, „Путописи” али и краћи записи о људима и догађајима објављени у ондашњој “Политици”.

Божовић је био професор Призренске богословије, предавао је и у Битољској гимназији, биран је за народног посланика, био је председник београдског Пен клуба, а доживео да га ненародни суд, неке нове идеологије, прогласи за издајника и стреља у Београду 1945. године.

Упркос, рехабилитацији из 2008.године, његово дело је остало, прилично непознато, а спомену на његово стваралаштво, верно и успешно чува Културни центар „Стари Колашин” у Зубином Потоку, редовно, сваке године додељујући награду „Григорије Божовић” за књижевност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња