ПОДИГНУТА ЗАВЕСА: У Суботици почео 30. Међународни фестивал позоришта за децу

Ј. ЛЕМАЈИЋ

18. 09. 2023. у 16:54

ДОДЕЛОМ награда „Мали принц“ глумици и редитељки Амели Вученовић, и Јелени Ситар - луткару, педагогу и публицист, као и новоустановљеног признања „Отон Томанић“ Зорану Ђерићу подигнута је завеса 30. Међународног фестивала позоришта за децу.

ПОДИГНУТА ЗАВЕСА: У Суботици почео 30. Међународни фестивал позоришта за децу

фото: Дамир Вујковић

Овогодишње фестивалско издање траје до 22. септембра а у главном програму је на репертоару 13 представа ансамбала из Кине, Јужне Кореје, Португала, Румуније, Естоније, Чешке, Словачке, Мађарске, Хрватске, Босне и Херцеговине и Републике Српске, као и представе домаћих позоришта из Зрењанина и Суботице. Такмичарски програм фестивала отворен је на сцени „Јадран" представом „Стара прича" позоришта "Под срећном звездом" из Чешке, у режији Јевгенија Ибрагимова.

Једну од најпрестижнијих фестивалских смотри за најмлађу публику отворио је градоначелник Стеван Бакић, истичући значај који фестивал има за  град, али и целу земљу.

- Ово је фестивал који је, кроз своје постојање, приказао многа уметничка достигнућа, дао велики допринос развоју луткарства, афирмишући позориште за децу и позоришну уметност. Фестивал који је кроз своје трајање изградио углед у Европи и свету, и не треба бити скроман већ слободно рећи - постао бренд како града Суботице, тако и државе Србије. Фестивал који, приказујући сјајне представе, деци отвара велики простор да своју креативност и маштовитост преточе у уметност – истакао је градоначелник Бакић.

За овогодишње издање фестивал Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама издвојио је два милиона динара, а подршка неће изостати ни убудуће.

- Чак и да претходне три деценије на овом нашем простору нису биле турбулентне, а понекад и драматичне, овај јубилеј и истрајност организатора да се фестивал сачува, заслужује најдубље поштовање. Овако, они су достојни заиста искреног дивљења – поручила је Драгана Милошевић, покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама. – Велики српски песник Мирослав Антић чије песме су трајно обележиле наше детињство и младост, уз остало, написао и ове стихове:“Путева има триста да се оде из детињства, а само се ретки сете да вечно остану дете“. Тим реткима је припадао и Антоан де Сент Егзипери по чијем чудесном и чаробном „Малом принцу“ је названа и награда за животни дело овог фестивала. Тим реткима припадате и ви, који га организујете, а нарочито ви који на њему учествујете, јер сте неком небеском руком одабрани да сачувате чистоту и племенитост својих душа, а онда да тиме још више оплемените нежне и чисте душе наше деце.

Амела Вученовић, добитница награде “Мали принц” истакла је да су признања добијена у својој земљи посебно значајна.

- Поносна сам што ће моје име стајати уз имена оних од којих сам учила. Награде добијене у властитој земљи увек су посебно важне и драге. Ова награда не само да прија, већ и обавезује да даље радим и стварам, и да се трудим да подигнем нашу луткарску уметност на виши ниво. Заиста желим да од срца поделим ову награду са свим својим колегама из моје земље, с којима сам стварала и од којих сам учила, а пре свега са својим позориштима “Пинокио” и “Бајкамела”. Желим да је поделим са својим колегама са Руског државног института сценских уметности, са луткарским позориштима широм Русије и света, који ми дају могућност непрестаног усавршавања – поручила је Амела Вученовић.

Уз даме, трећи овогодишњи добитник награде "Мали принц" је глумац и редитељ Боњо Лунгов.

Ове године први пут је додељена фестивалска награда "Отон Томанић", признање за театролошко промишљање у домену позоришта за децу и младе, а први лауреат је проф. др Зоран Ђерић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)