КРОЗ ЖИВОТ САМ ХОДАО НЕУТАБАНИМ СТАЗАМА: Петар Марић, хармоникаш, говори за "Новости"

Драгана Матовић

04. 09. 2023. у 12:31

У СВЕТУ музике постоје уметници чије таленте не можемо да занемаримо, а један такав виртуоз свакако је Петар Марић (33), осмоструки првак света у акустичној хармоници, од којих је један пут био и на електричној. Имао је стотине концерата у најпрестижнијим дворанама широм света, наступао је од Хаваја до Јапана, где је и публику и критику освојио страсном интерпретацијом. Хармоника у његовим рукама има другачији звук, тако да не чуди што га називају "Сантана на хармоници" и мађионичар са хармоником.

КРОЗ ЖИВОТ САМ ХОДАО НЕУТАБАНИМ СТАЗАМА: Петар Марић, хармоникаш, говори за Новости

Фото: N.Skenderija

Неколико дана пре него што ћемо се срести у редакцији "Новости", Петар се вратио из Португалије. Пре тога је остварио изванредан успех у Кини, где је одржао 20 концерата. Поносан је што је био један од представника Србије на светској изложби "Дубаји Експо 2020", као и на наступ у Кенеди центру у САД. Цео свет му се диви, а најмање га знају у његовој Србији. Медаље је почео да ниже од девете године, али озбиљну светску каријеру започео је као "свежи" дипломац Средње музичке школе у Београду. На Светском купу за јуниоре у Норвешкој запазио га је Федерик Дешамп, један од водећих светских професора и председник организације "Светски трофеј" хармонике. Уследио је позив за Француску. Тако је Петар завршио академију у Паризу код Франка Ангелиса и приватну школу за таленте Фредерика Дешампа, а мастер у Братислави код Тибора Раца.

Драгана Удовић

 
Радујем се што ћу свирати за јубилеј "Новости" које пуне 70 година у октобру

- Цео живот сам ишао неутабаним стазама и некако градио свој пут - каже Марић за "Новости". - Тек сад, после много година напорног рада, уживам у плодовима свог рада и свих награда које сам освојио. Драго ми је што наши људи полако препознају значај онога чиме се бавим и што им се све више допада хармоника у новом руху. Планирам следеће године велики концерт у МТС дворани, после тога ћу наступити у Карнеги холу.

Поносан сам што ме Новак и породица Ђоковић зову да наступам на њиховим забавама

о А, пре тога ћете наступити на прослави 70 година "Вечерњих новости"...

- Радујем се што ћу својом музиком допринети овом значајном јубилеју. "Вечерње новости" су не само извор информација, већ и део културне баштине Србије, и драго ми је што могу бити део прославе. Припремам посебен репертоар за ову прилику и надам се да ћемо створити незаборавно вече музике и сећања. Код вас ћу свирати нешто ново, што сам представио на "Експу". То је неки техно-етно стил на хармоници. Песме које сви знамо представићу у новом издању. Мислим да ће публика то лепо да прихвати.

Одржао стотине концерата у престижним дворанама широм света и освојио публику

Фото: N.Skenderija

 

И породица Ђоковић поштује вашу уметност...

- Новака сам упознао пре седам, осам година када сам свирао на приватној забави у њиховој вили у Ници. Од тада ме зову на свако продично весеље да одсвирам нешто. Јако се поштујемо и волимо, а ја сам почаствован што могу да будем у друштву најбољег на свету.

Чиме сте освојили кинеску публику, где сте популарни скоро као Бата Живоиновић?

- Први пут кад сам отишао у Кину 2009. године и нисам могао да верујем колико Кинези воле хармонику. Хармоника је тамо популарна као и код нас. Недавно сам се вратио са турнеје и могу, без лажне скромности, да кажем да сам Роналдо хармонике у Кини. Вероватно их је освојила моја енергија на сцени. И не само њих. Свет сам пропутовао уздуж и пореко и немам ни једног непријатеља. То јесте највеће богатство. Драго ми је да сам вољен, да могу људе усрећим, да им направим незаборавно вече. Сигуран сам да живим сан уметника.

Живите ли и свој сан? Једном сте рекли да сањате да сви на планети знају ко сте...

- Мислим да сам тек сад довољно зрео за успех. Дешава се да млади преко ноћи постану светске звезде. Они не могу да се носе са тим успехом. Иза онога што сам постигао стоји огроман рад. А, успех је природан кад дође после великог рада. Тада знате да се носите са њим.

С којим изазовима сте се суочавали?

- Често понављам да сви успешни људи нису никад одустали. До успеха и крајњег циља има много степеница, много падова. Човек треба да учи из својих падова више него из успеха, као и да има визију како да дође до зацртаног циља. Ни у мом случају није било лако, али радан сам, педантан и организован. Није ми тешко да радим од раног јутра до мрака. И тако сваки дан. На својој кожи сам осетио да ће сваки рад кад-тад бити награђен.

Може ли велики рад да донесе успех без љубави?

- Љубав претходи свему. Без обзира на околности, увек дајем максимум. И кад свирам за двоје и за 20.000 људи. Мислим да је у томе разлика између професионалца и аматера. Да не уживам у ономе што радим, да не волим хармонику и да ме не радују аплаузи, радио бих нешто друго.

Деградиран инструмент

- ХАРМОНИКА је деградиран инструмент код нас, иако на њој можете да свирате екстремно тешка дела као на клавиру - каже наш саговорник. - Кад кажемо хармоника, увек помислимо на народњаке, свадбе, шаторе. Хармоника овде није доживела концертну сцену. У Европи је другачије. Хиљаде људи долази на соло концерте хармоникаша. Мало је познато да је у Америци, пре појаве рокенрола, хармоника била најпопуларнији инструмент.

Да ли сте одрасли у музички образованој породици?

- Не. Код мене у фамилији сви воле музику, али нико никад није свирао неки инструмент. Волим да кажем да сам црна овца у својој фамилији. Брат је у спорту, а ја у музици.

Како сте заволели хармонику?

- Био сам на рођендану код друга из вртића. Деца су се играла и хармоника се некако нашла испред мене. Узео сам је, пошто сам леворук окренуо сам је наопачке и почео да свирам. Много ми се свидело. Позајмио сам хармонику и сваки дан сам свирао по пет, шест сати. Родитељи су одлучили да ме упишу у музичку школу код професора Александра Николића, са којим се и данас дружим.

Да ли је једна од првих препрека на путу до хармоникаша било то што сте леворуки?

- Моја теорија је да су леворуки људи бољи хармоникаши. Десном руком се свира мелодија. То су механички покрети који се временом разраде, а прави осећај и дозирање мелодије се води мехом. А, мех води лева рука.

Анђелисова композиција за мене

- На такмичењу у Италији, пре 20-ак година, упознао сам Руса Александра Селиванова који је премијерно извео композицију "Слепа улица" Франка Анђелиса, једног од најпознатијих француских композитора за хармонику - каже Марић. - Много ми се свидела. Узео сам ноте и следеће године сам победио на светском купу са том композицијом. Када је чуо како свирам, Анђелис је одлучио да ради са мном, а потом и напише композицију посвећену мени. У то време је био земљотрес на Хаитију. Песма се зове "Хаити". Следеће године била је најбоље написана композиција на светском купу када сам победио.

Волите ли нашу музику?

- Волим. Где год да наступам волим да последња композиција, или оно што изводим на бис буде наше. Наша музика је темпераментна, брза, одсечна, понекад то странцима делује превише. Али, волим да на крају концерта "засладим" са нашом мелодијом, најчешће су то "Бумбаров лет" или "Скакавац" Боре Дугића. Екстравиртуозне композиције изводим на крају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду