СЛОБОДУ МИ НЕ ДИРАЈТЕ: Уметник Пјер Шварценбах о сликарству, високој моди, минимализму, Маљевичу, словенској души...

Миљана Краљ

19. 03. 2023. у 21:54

СЛОВЕНСКА душа је за мене веома драгоцена и важна. Врло је интензивна и представља нешто што је у људском смислу суштински. Волим словенску душу.

СЛОБОДУ МИ НЕ ДИРАЈТЕ: Уметник Пјер Шварценбах о сликарству, високој моди, минимализму,  Маљевичу, словенској души...

Фото промо

Уметник Пјер Шварценбах, који део богатог опуса излаже на поставци POST CONCRETE, у АРТЕ галерије на Андрићевом венацу, овако, за "Вечерње новости", објашњава склоност ка руској авангарди, али и достигнућима других култура из словенског круга, па и интересовање које има за нашу средину. Током вишедеценијског рада бавио се дизајном, сликарством, скулптуром, експериментисао са новим уметничким дисциплинама и стекао значајно место на савременој сцени, како у Швајцарској, тако и ван ње.

Фото промо

Уметник и Јерко Денегри на отварању у Арте галерији

Рано детињство било му је везано за Француску, живео је потом у Немачкој, Јужној Америци, опет у Француској, Грузији (члан је тамошњег удружења ликовних уменика), често боравио у Кини, Јапану... Себе зато сматра грађанином света:

- Нисам уопште типичан Швајцарац. Али, када је уметност у питању, сазревао сам под великим утицајем швајцарских аутора као што су Макс Бил, или Ђакомети. Не желим да ме смештају у фиоке, тако да не бих рекао да сам само швајцарски уметник. Припадам свим људима који су сензибилни, култивисани... Срећом, има их много, широм планете. Када три пута пропутујете свет, схватите да су основне људске потребе - за уважавањем, нежношћу, разумевањем, разменом мисли и осећања - свуда исте. Што људи више путују, мање су екстремни у својим ставовима.

Фото промо

Поставку прати и каталог

Слике које су пред нашом публиком, каже, својеврсни су дијалог са конкретном уметношћу (посебно ауторима који су стварали у Цириху), али представљају геометријску апстракцију с душом:

- Моја уметност се назива постконкретна, јер кршим правила конкретне уметности. Тежим њеној минималистичкој филозофији, али користим различите материјале, структуре... У конкретној уметности правила и боје су строги, а ја желим да моја дела имају и душу, и вибрацију, и емоцију... Између дела и публике би требало да постоји интеракција, јер гледалац мора да осети нешто.

Слике овог аутора излагане су са радовима Сола Левита, Роберта Манголда, Јаниса Кунелиса, Игора Макаревича, Роберта Рајмана... Био је део пројекта посвећеног Маљевичу у "Културном атељеу" у Цириху, чији је кустос Арине Ковнер.

- Његов црни квадрат је апсолутно савремен - изричит је Шварценбах. - И даље инспирише. Руску аванграду сматрам једним од најкреативнијих уметничких праваца.

КРЕАТИВНО КУВАЊЕ И СВИРАЊЕ

ДОК је био млад, Шварценбах се нашао пред одлуком који ће од својих талената даље развијати - сликарски, кулинарски, или музички:

- Од времена када сам у школи основао поп групу, па до сада музика је увек била део мог живота. Са 19 година отишао сам у Јужну Америку, у Еквадор, да усавршавам дизајн текстила. То сам радио преко дана, а ноћу свирао клавир у ресторану, до два ујутру. Свој први стан сам купио од свирања. После сам клавир свирао и у Рио де Жанеиру. Кулинарством сам почео да се бавим док сам студирао у Немачкој, јер им је храна грозна. Волим и даље да кувам и радо примам госте.

У свет уметности саговорник је ушао, како нам прича, преко сликарства. Учитељ му је био чувени циришки уметник Клаус Деникер (1930-2009), који му је пренео знање о техникама кроз које се изражава:

- Желео сам да будем "художник", прави уметник, али је мој отац сматрао да ме то неће нахранити у животу. Познавао је моју природу и предложио да се окренем дизајну текстила. Пристао сам на компормис, јер је подразумевао креативност, сензибилитет, осећајност... Студирао сам дизајн текстила, што ми је потом отворило могућност да радим са великим именима високе моде попут Ив Сен Лорана, Живаншија, Соње Рикел... Врхунац тог дела каријере су биле колекције које сам радио као извршни уметнички директор париске куће "Хермес".

Кроз рад у модној индустрији, прича, научио је много тога о структури, бојама, "изоштрио" око. У "Хермесу" му се дешавало да у дану прегледа по 2.400 различитих "мустри", да би на крају морао да се одлучи само за пет:

- Или, када би се одлучивало које ће се боје промовисати у некој сезони, то се радило по три године пре него што се тренд појави на тржишту. Да бисте разумели оно што се дешава у моди неопходна вам је интуиција. И да стално мислите унапред, на зиму када је лето и обрнуто. Била је то вежба за сензибилитет. Учите да будете строги према себи, али и да слушате унутрашњи глас.

Када му је било 47 година, призаје, надвладавало га је осећање да његову креативност контролише маркетинг, продаја, новац, цифре...

ЉУДИ НИСУ УВЕК ПАМЕТНИ

ПОЛИТИКА и уметност су две потпуно различите ствари - тврди Шварценбах. - Два пута сам организовао колоније на којима су учествовали уметници из Србије, Босне, Хрватске, а свима нам је било заједничко да волимо уметност, па нам је и политика зато била страна. Политика је за политичаре. За мене је увек трагично када због политике мајке остају без синова. Тако почиње глупост. Људи нису увек много паметни.

- Све ми је више и више рачуновођа било за вратом, пратећи шта радим. И онда сам извео сопствену, малу револуцију и постао стопроцентни "художник".

А сада, када се бави чистом уметношћу, нашао се у сасвим другој ситуацији:

- Док радим не размишљам уопште о продаји. Имам импулс, чекам да идеја сазри и то онда развијам на платну. Још са 17 година почео сам да се бавим јогом, и данас ми дан почиње медитацијом, дисањем... Тај мир и поглед ка унутрашњем свету довели су ме до суштине, до осећаја шта је важно. И када погледате моје радове, у њима је увек мање оно што је више. Моје слике су минималистичке, али не сасвим. Битна ми је слобода, ако ми неко у то дирне, подигнем револуцију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)