ИЗ ЛАГОСА У ЂАРДИНЕ: Рад који ће Србију представљати на Бијеналу, инспирисан ангажовањем наших архитектеката у Африци
ПРЕДСТАВНИЦИ Србије на 18. Међународној изложби архитектуре у Венецији (од 20. маја до 26. новембра), Ива Њуњић и Тихомир Дичић у фебруару су посетили Нигерију, како би се ближе упознали са објектом Међународног сајма у Лагосу, грађеним средином седамдесетих, према пројекту који је осмислио и водио Зоран Бојовић.
Приватна архива
Управо ово здање чини окосницу њиховог рада "У рефлексијама", који ће бити изложен у Павиљону "Србија" у Ђардинима.
Садржај изложбе овог ауторког тима заснива се на својеврсној анатомији Међународног сајма у Лагосу, а посетиоци ће се, обилазећи поставку, наћи у елипси, својеврсној временско-просторној мапи.
- Од почетка нам је привукао пажњу јединствен период у прошлости, када су архитекте из наше средине биле у прилици да обликују просторе широм света - истичу атори.
Из тог разлога пројекат "У рефлексијама" усмерава пажњу на архитектуру креирану кроз међународну сарадњу, посматрајући је као потенцијал и ресурс за будућност. Аутори подсећају и да је од југословенских предузећа највећу грађевинску делатност на глобалном југу, од шездесетих година прошлог века, имао београдски Енергопројект, градећи кроз међунарподну сарадњу конгресне центре, хотеле, аеродроме и међународне сајмове...
- Ови пројекти уписали су афричке градове на глобалну мапу након периода колонизације - наглађавају наши представици на Бијеналу, додајући да је тадашња југословенска архитекта деловала у духу несврстаности, а да су пројекте пратиле и анализе локалне културе, анкете са локалним становништвом и имплементација знања стечених на лицу места.
Тако је Међународни сајам у Лагосу, некада био састајалиште посетиоца Светске изложбе, а данас је, како су се уверили Ива Њуњић и Тихомир Дичић, приликом посете Нигерији, место које град притиска тежином нарасле демографске структуре. У последњих 20 година, друштвене промене су преобликовале ово здсање из интернационалног сајма у хаотични хипермаркет. "Опасанано" је неуредним баракама, али сајамске хале још опстају, са архитектуром коју је потребно поново читати.
Комесар Српског павиљонаје Слободан Јовић, а изложбу у Венецији ће реализовати Музеј примењене уметности, под покровитељством Министарства културе Србије. Рад "У рефлексијама" на конкурсу је изабрао жири у коме су били Биљана Јотић, Дубравка Ђукановић, Јелена Ивановић Војводић, Миљана Зековић, Снежана Веснић, Ана Ђурић и Јелена Митровић
Препоручујемо
КОНКРУС ЗА ВАЈАРЕ : У Новом Саду у плану израда скулптуре у Дистрикту на Лиману
19. 01. 2023. у 17:20
ИЗАБРАН ПРЕДСТАВНИК СРБИЈЕ ЗА БИЈЕНАЛЕ АРХИТЕКТУРЕ У ВЕНЕЦИЈИ: Ослањање на несврстане
30. 12. 2022. у 15:31
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)