"НОВОСТИ" ОТКРИВАЈУ: Како изгледају реконструисане инсигније наших средњовековних владара

Миљана Краљ

13. 02. 2023. у 17:00

ЧАК је шест хиљада слатководних бисера ушивено у одежду цара Душана, којом ће раскош и сјај средњовековне славе бити ускоро оживљена у Историјском музеју Србије.

НОВОСТИ ОТКРИВАЈУ: Како изгледају реконструисане инсигније наших средњовековних владара

З.Јовановић, ИМС

За прославу свог 60. рођендана, а чекајући пресељење у реконструисано здање Старе железниче станице, у овој институцији увелико спремају изложбу "У сусрет сталној поставци".

Први пут ће, како за "Новости" открива др Душица Бојић, дирекор ИМС, на овој поставци бити пред публиком реконструисане круне и костими са дворова Немањића.

- Осим на манастирским фрескама многе генерације нису успеле да виде како су изгледале инсигније и одећа средњовековних српских владара, јер ништа од тога није сачувано - објашњава саговорница. - У ризницама манастирским, као и у музеју СПЦ, постоји изузетно благо из средњег века, али оно није везано за световни живот. Ипак, у писаним и ликовним изворима, Србија има сачуван тај део историје, па нам није било претерено тешко да га направимо. Била је потребна само добра воља и нешто мало пара.

КРУНА СА ЦЕТИЊА - МИТРА

ЗА круну Светог Стефана Дечанског, за коју се верује да је једина преостала од Немањића, а чува се у ризници Цетињсог манастира, саговорница каже да је највероватније - митра. Према њеним речима, на Цетиње је доспела као поклон владике сремскокарловачког Петру Првом Петровићу, када је постао владика у Црној Гори.

- Она је у облику митре, а не круне, по свој прилици са краја 18. века, зато је тако добро и очувана, а на њој се налазе бројни барокни детаљи. Ништа не можемо да тврдимо, али није круна - закључује др Бојић.

Урађена су два костима краља Милутина: један према фресци из Богородице Љевишке, а онај који је припадао овом владару као дечаку, из Сопоћана. Та дечија одора ће се на изложби наћи пред костимима његове мајке Јелене Анђел, у народу познате као Анжујска, објашњава Бојићева и додаје:

- И он је рађен према фресци из Сопоћана, и у истој је групи са костимима малог Драгутина и његовог оца Уроша Првог, који су идентични јер су владарски. И на одећи се види да је Драгутин, као старији син, био Урошев наследник. Како је сломио ногу у лову, није могао да настави да влада, већ је млађи Милутин постао краљ. Предаја дужности догодила се у Дежеву, а на поставци ће моћи да се види и део фреске која представља тај Дежевски споразум.

ПУТ ДО НОВЕ ЗГРАДЕ

У НОВЕМБРУ 2020. ИМС је добио прво део зграде Старе железничке станице, а у априлу 2022. и читав објекат, за који се тренутно ради пројектна документација, после чега следи тендер за извођаче.

- И док траје та процедура, ИМС не може да седи скрштених руку и ради само ревизије сопствених збирки и нове предмете уноси у базу података - прича др Душица Бојић. - Решили смо да галерије нашег музеја на Тргу Николе Пашића отворимо тако што ћемо ту изложити оно на чему радимо последње три године. То су идеалне реконструкције круна, жезла, ручних крстова, гардеробе, укратко инсигнија средњовековних српских владара.

Готов је и изузетно украшени костим краљице Симониде, као и костим Стефана Првовенчаног:

- За ову годину предвиђено је још да напаравимо костим деспота Стефана Лазаревића и Ђурђа Бранковића, који ће бити раскошнији, јер ће на њима златни орлови бити извезени - додаје Бојићева.

Када су у питању инсигније, у припреми су и ручни крст, односно жезло цара Душана и царице Јелене, круне Ђурђа Бранковића и Твртка Првог Котроманића, као и изузетно захтевна Симонидина круна, у којој ће бити уграђено и 512 бисера. Радиће се и жезло Св. Саве и реплика његовог ручног крста из Пијенце, али и ручни крст Уроша Првог, минђушице Марије Палеолог, са ископина из Смедеревске тврђаве...

- Основни ликовни предлошци за круне такође су биле фреске средњовековних манастира, од којих су многи подигнути у време док су владари живели, па су фрескописци, који су радили по канону, могли добро да насликају детаље - каже дирекорка ИМС и наглашава да је израда круна поверена дугогодишњим сарадницима Горану Ристовићу Покимици и Симону и Марселу Чивјаку.

За првих пет круна сребро је купио ИМС, али ће убудуће, због израде још сложенијег филиграна, аутори сами обезбеђивати материјал, и то сребро 950, које је чистијег квалитета, објашњава саговорница:

- Круне преко којих се ставља тврда 24-каратна позлата прво иду на никловање, јер додир сребра и злата ствара патину. У њих се уграђују слатководни бисери различитих величина, драго, полудраго и гајено камење. У круну деспота Стефана Покимица је уградио опсидијан, вулканско стакло. У изради се користе 13-14 најстаријих техника из средњег века.

Главни научни консултанти у овом путовању кроз време, у коме је деликатно и зналачки требало дешифровати шта фреске кажу, били су редовни професори Филозофског факулета - Смиља Марјановић Душанић, са одељења за историју, и Драган Војводић, са одељења за историју уметности. Академик Војводић је, према тврдњи саговорнице, био изузетно детаљан, али је то допринело лепшем и тачнијем изгледу гардеробе. Израда одежде од свиле и најфинијих материјала припала је Јелени Стокући (завршила је костим у Бостону), која је водила читав тим од пет-шест радионица.

СТАРИ СПИСИ ИЗ СИНАЈА

УВОД у сталну поставку биће и филмови, али и "проширена реалност" (Augmented reality), кроз коју ће бити представљена Синајска гора. Тамо се чувају, у манастиру Свете Катарине, најранији трагови српске писмености.

- Тамо је Свети Сава боравио годину и по дана и чува се више његових рукописа, али и оних с почетка 11. века. Наши сарадници Предраг Коматина, византолог, и Виктор Савић, стручњак за српски језик и књижевност, на изузетан начин објаснили су тај рани српски средњи век.

Уз реконструкцију мистичног средњег века, како прича дирекорка, на изложби у згради на Тргу Николе Пашића биће постављени и артефакти везани за Обреновиће и Карађорђевиће, укључујући и круну краља Петра, једину оригиналну коју Србија има:

- Краљ Петар је био и једини нововековни владар који је крунисан, сви остали су били само миропомазани - наглашава Бојићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНСКИ ГЕНЕРАЛ У ШОКУ: Шта ће 60 посто официра Генералштаба у рововима?

УКРАЈИНСКИ ГЕНЕРАЛ У ШОКУ: Шта ће 60 посто официра Генералштаба у рововима?

УКРАЈИНСКО руководство је почело да формира јуришне јединице од изузетно цењених кадровских официра Генералштаба који поседују тајне информације, а то би могло да угрози безбедност Украјине, оценио је пензионисани генерал Оружаних снага Украјине Сергеј Кривонос за јутјуб канал "Прјамој".

29. 05. 2024. у 21:39

Коментари (1)

Знамо где провести лето, пријатно и повољно! Проверите!