ЖИВОТ ЗАУСТАВЉЕН НА ТРЕНУТАК: У Конаку књегиње Љубице отворена изложба Зорана Јовановића Мачка

М. А. К.

01. 02. 2023. у 07:45

РАФАЛНО су синоћ у крцатој Сали под сводовима Конака књегиње Љубице, "штектали" фотоапарати на десетине колега Зорана Јовановића Мачка, како би "уловили" атмосферу са отварања његове самосталне изложбе "Траг у времену - Моћ прошлог тренутка".

ЖИВОТ ЗАУСТАВЉЕН НА ТРЕНУТАК: У Конаку књегиње Љубице отворена изложба Зорана Јовановића Мачка

Аутор изложбе и Анри Гујон, Фото И. Маринковић

Свој четрдесетогодишњи маратон са камером у руци, овај фоторепортер "Вечерњих новости" представио је кроз неколико серија фото-репортажа и фото-есеја, у којима је за будућа времена сачувао драматичне и потресне тренутке својих савременика - бомбардовање, избеглиштво, сиромаштво... Али, и оне духовне, забележене у светињама и храмовима (посебно у Црној Гори), или забавне - од сланинијаде у Качареву, до концерта "Ролингстонса". На тренутак, зауставио је и сам живот.

Изложба, чији је домаћин Музеј града Београда, својеврсна је и посвета Војину М. Ђорђевићу (1898-1985), родоначелнику фото-репортаже код нас, чији је приручник из 1936. године један од експоната. Обраћајући се публици, на чијој бројности би могле да му позавиде и највеће звезде овдашње изложбене сцене, Јовановић је позвао млађе колеге да искористе прилику и науче нешто из тог Ђорђевићевог приручника, кога могу да прелистају уз помоћ QR кода.

За његову колегијалну несебичност и људску топлину, синоћ су му се својим присуством одужили припадници готово свих генерација овог еснафа, од ветерана Томислава Петернека, професора Бранимира Карановића, Рајка Каришића, преко Вукице Микаче, Предрага Митића, до најмлађих, међу којима су чланови групе "Камерадес". Уз њега су биле не само колеге, већ и велики број представника културног и јавног живота.

Како је изложба хуманитарног карактера, отварању је присуствовао и Анри Гујон, чија ће организација "Солидарност за Косово" управо у овом делу помоћи да се неке од изложених фотографија продају, а новац оде најугроженијима на КиМ. На Гујона су, како је казао, највећи утисак оставили снимци страдања обичних људи.

- Веома често жртве постану статистика - нагласио је Гујон.

- Ко се сећа колико је било протераних Срба са КиМ? Двеста педесет, триста хиљада... Али, када видите једну слику, једног човека, дете, старицу схватате колико је то више од статистике, колико је сваки појединац битан. Оно што је мене и мог брата покренуло да оснујемо пре 18 година хуманитарну организацију у Француској, управо је била слика једног детета са КиМ, из погрома 2004. Због ње сам дошао у Србију, и дан-данас сам ту.

УЗ ШАНТИЋА И СКРЈАБИНА

ПОЗДРАВЉАЈУЋИ госте Јовановић је рекао да ништа не би могао да уради без помоћи пријатеља, али и подршке породице. Његова супруга Драгана је организатор поставке, старији син Лука, који је професионални глумац, синоћ је окупљенима говорио сихове Алексе Шантића, а млађи Матеј, професионални пијаниста, свирао је Скрјабина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)