ЛЕПОТИЦЕ ПАРИЗА И БЕОГРАДА: Изложба фотографија Горана Мусића постављена у Културном центру Панчева

М. Мирковић

16. 12. 2022. у 06:15

ДВАДЕСЕТАК лепотица, што блиставих што оронулих, оних париских колико и београдских, представио је фотограф Горан Мусић на изложби у Фоајеу Културног центра Панчева.

ЛЕПОТИЦЕ ПАРИЗА И БЕОГРАДА: Изложба фотографија Горана Мусића постављена у Културном центру Панчева

Горан Мусић, Фото З. Јовановић

До 26. децембра, публика може уживати у погледу на "Париске и београдске лепотице", како је насловљена поставка на платну штампаних фотографија.

- Фото-апарат држим у рукама откако знам за себе - каже Мусић, филмски и ТВ редитељ који је током школовања на ФДУ учио од најбољих, фотографију од Бранибора Дебељковића а камеру од Владете Лукића.

Иако наглашава да он није архитекта, а још мање историчар, већ је радник на визуелном пољу трениран дугогодишњим радом да види и забележи оно што други пропуштају да уоче

- Мусић признаје да га је архитектура одувек фасцинирала:

- Две деценије провео сам у Паризу, и током свег тог времена неговао сам ту своју "опсесију", фотографишући зграде, врата, прозоре, зидове, кровове...

Све док није открио њих, оку тешко доступне лепотице које посматрају пролазнике са недостижних висина, са фасада градских здања. И одлучио да их прикаже свима нама, који журимо не обраћајући пажњу ни на шта, макар не на оно што нам није пред очима - да нам усмери поглед ка небу али га заустави негде успут, где на фасадама кућа бораве његове лепотице, како је поводом Мусићеве изложбе записао историчар уметности Радоња Лепосавић.

Посветио им се, успињући се оком и објективом на њихових пар десетина метара висине, улазећи у станове људи, трагајући за добрим углом из зграда преко пута... Стрпљиво би чекао јесен да оголи грање које од ока скрива неку од ових лепотица, или одређено доба дана не би ли постигао сенке које ласкају њиховој лепоти. Потом би исправљао перспективу, брисао околне жице, прозоре и друге детаље које ту лепоту нарушавају, и фотографије штампао на платну које им подарује посебну драж.

- Најпре сам у мом родном Београду, 2014. у "Пароброду" излагао поставку "Еротика београдских фасада", а потом 2020. у Библиотеци града Београда и исто то, само на париски начин - открива уметник.

- Сад ми се најзад остварила жеља да их упоредим, излажући упоредо париске и београдске лепотице, при чему намерно није назначено које су одакле. Оне јесу назване лепотицама, реч јесте о актовима, али све те жене видим пре свега као симбол плодности, често са децом око ногу, гроздом или каквим другим симболом у руци.

Неопходна рестаурација

- ПАРИЗ не пати од тога толико, али морао сам да приметим да су поједине београдске лепотице у катастрофалном стању, неопходна им је рестаурација, чему је посвећен кратки филм који је емитован током отварања панчевачке изложбе - каже Мусић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!