ЧУВАР ДУХА НА ЧОВЕКОВОМ ПУТОВАЊУ: Сто година од рођења знамените српске сликарке Љубинке Јовановић Михаиловић

Г.Чворовић

01. 11. 2022. у 12:20

ЊЕНО стваралаштво карактерисала је поетска апстракција византијске провенијенције. Спојила је српску традицију и светски тренд. Са њене слике одисао је тамјан.

ЧУВАР ДУХА НА ЧОВЕКОВОМ ПУТОВАЊУ: Сто година од рођења знамените српске сликарке Љубинке Јовановић Михаиловић

Фото: Г.Чворовић

Навршио се ове године век од рођења изузетно значајне српске сликарке Љубинке Јовановић. Била је једна од најважнијих стваралаца на нашој уметничкој сцени. Налазила је вечну инспирацију у српском фрескосликарству и иконопису, које је интерпретирала пуристичким апстрактним изразом, скидајући с неба оно насушно и потребно људском оку да очисти дух изнутра, без обзира на то да ли је стварала у Београду, Њујорку или Паризу, граду у коме је провела највећи део свог животног и стваралачког века.

- Нисам се затварала у обрасце. У Паризу се распламсавала модерна уметност, било је свега и свачега, а ја сам решила да останем у свом свету. Наше фреске су за мене врхунско сликарство. То је дух, а не материја - поверила нам се у једном од многобројних разговора које смо имали у Граду светлости.

Фото: Г.Чворовић

Сликала је Косовски бој на шестстогодишњицу чувене битке, серију "Промена", "Решење" и "Усамљеност" током бомбардовања Србије које је у њој утиснуло болне трагове, оставила за собом и "Скровиште", "Празник", "Тренутак", "Одлазак", "Градилиште", "Унутрашњи простор". Слика олистала у зеленој боји добре наде с врха исплакује три златне капи кише. То је животни знак на човековом путу.

Легат

ЗА живота, Љубинка Јовановић се много залагала да са својим супругом Батом Михаиловићем има заједнички легат у Србији, у Београду или Панчеву, где би, на једном месту, генерације могле да сагледају њихово стваралаштво. Није га дочекала.

Њено стваралаштво карактерисала је поетска апстракција византијске провенијенције. Споља архитектонски чврсте линије, изнутра тананост осетљиве људске душе. Све тајне свела је на круг, крст и линију као правац којим треба ићи. Спојила је српску традицију и светски тренд. Са њене слике одисао је тамјан. Зато је њен допринос у нашој, али и европској и светској култури неизмеран.

Фото: Г.Чворовић

- Фасцинира ме атмосфера у цркви. Још од детињства. Иконе, у полумраку, блистају ореолском светлошћу - нагласила је у једном од поменутих разговора.

Увек је била смерна. Крхка жена, вулканске снаге. До последњих дана, и своје 94. године, стварала је пуним жаром, преваљивавши последње кораке у стану код Луксембуршког парка, на петом спрату, високих плафона, стрмим мердевинама које су водиле под кров и у њен атеље.

- Љубинка је на небу рођена под бројем мајке - говорио је брижно за њу њен супруг, такође велики српски сликар Милорад Бата Михаиловић.

Није имала своју децу, али је бринула за туђу, као да су њена. Прославе Светог Николе код ње и Бате биле су посебан париски догађај. Њена кухиња подсећала је на праисконско огњиште.

- Стид ме је, дају ми лек који у неким земљама немају ни за децу - скромно је, стављајући себе у други план, говорила пред крај живота.

Фото: Г.Чворовић

Истицала је да само деца знају тајну.

- Слика мора одједном да изађе и да иде својим током. Зато су дечји цртежи најчистији сликарски израз - говорила је. Није бринула само о деци. Имала је поглед према свима који пате. Њен насликани циркус био је шатра без радости. Било јој је жао људи и животиња који се муче на вечитом путовању, у кавезима. Фрабрика је за њу била улазак у машину, сат и време, с радницима који не смеју да закасне. За себе је наглашавала да је одувек била заштићена. Штитили су је, говорила је, родитељи, супруг, пријатељи. Кад је преминуо њен главни "заштитник", љубав још из студентских дана, Бата Михаиловић, који је, по његовом сопственом шеретском признању, "мало и цвикао од ње", и с којим је била један од оснивача чувене Задарске групе 1947. године, као успомена остали су јој албум заједничких фотографија и мали сликарски картнет са записима из Венеције и Париза 1952. године које је, редовно, неколико преосталих година, прелиставала готово свако вече, враћајући тако казаљке времена уназад. Нама су остале Љубинкине слике, да нас подсећају колико су важни пречисти дух и љубав према ближњем. Нарочито у ова времена. 

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри