ОТВОРЕН САЈАМ КЊИГА У БЕОГРАДУ: Душан Ковачевић - Књига лек за све болести (ФОТО)

М. Мирковић

23. 10. 2022. у 19:20 >> 20:27

ФАНФАРЕ које традиционално означавају почетак Међународног београдског сајма књига огласиле су се, после три године мука, у 18 часова, оглашавајући повратак највољеније, најрепрезентативније, најпосећеније књижевне смотре која се, под слоганом "Повратак написаних", одржава у добром старом термину - последње октобарске седмице.

ОТВОРЕН САЈАМ КЊИГА У БЕОГРАДУ: Душан Ковачевић - Књига лек за све болести (ФОТО)

Фото И. Маринковић

Умилни дечји гласови окупљени у музичкој радионици "Мари Мари", вођени певачицом Леном Ковачевић, запевали су потом песму на стихове Доситеја Обрадовића, "Востани Сербие", а част да званично прогласи Сајам отвореним припала је академику Душану Ковачевићу, који је рекао:

- Поштовани пријатељи Београдског сајма књига, част ми је да вас поздравим у име писаца, издавача и организатора ове велике манифестације у славу књиге. И, наравно, у име стотину хиљада књига писаних у неким давним временима или протеклих година. Књига је лековита. Лечи многе болести. Од давнина је позната као мелем за разум и душу. Зато је толико људи у обиласку ове сајамске апотеке. После две године одлагања Сајма књига због планетарне болести која се јавља периодично - мењајући име кроз векове, помислили смо да ћемо ускоро живети без страха, као људи.

Та се наша нада, по речима Ковачевића, претворила у очај с почетком рата који све више добија размере трећег светског рата, рата који се не води - официјелно, између две земље, а у коме - суштински, учествује више од 50 земаља из целог света, док се та ратна болест сваким даном шири и прети да прерасте у сукоб са незапамћеним последицама по живот људи и опстанак планете.

Да ли је ово време и место за причу о рату? - запитао се Ковачевић и закључио да јесте, будући да у свако време и на сваком месту сви ми имамо обавезу да трагамо за могућношћу мира, мира који је данас најдрагоценија - чак света реч.

- Под кровом ове наше националне изложбе књига, ове велике књижаре и библиотеке, живе писци и њихова дела исписана као опомена на страшна ратна времена. Овде је "Рат и мир", овде је "На Дрини ћуприја", са "Злочином и казном", покрај "Српске трилогије" и "Времена смрти"... Коме су и зашто су писане те велике књиге ако се њихове приче понављају као да их нико није читао? Молећи Бога за мир, уз призивање разума и памети за генерације које данас уче да читају, пожелео бих да се видимо следеће године, уз поздрав још једне давне књиге: Довиђења у октобру - закључио је академик Ковачевић, који је посебно поздравио пријатеље из Румуније, земље - почасног госта Сајма, са којом је Србија одувек имала добре суседске и родбинске везе.

Фото И. Маринковић

У име гостију из Румуније, учеснике и госте Сајма поздравио је синоћ Мирча Динеску, песник, писац, новинар и бизнисмен, који се осврнуо кроз неколико упечатљивих анегдотских и историјских слика на односе између своје земље и Србије.

- Ако је једно уметничко дело изазвало праву драму у породици Јосипа Броза Тита, ако је Марија Обреновић несвесно преломила политичку судбину румунског владара, један геолог, који је доспео на раскршће историје до положаја председника Румуније, био је виновник најсрамнијег чина у историји румунско-српских односа, дозволивши војним америчким авионима да користе аеродром у Темишвару за бомбардовање мостова и телевизије престонице једне европске земље која је имала несрећу да њом руководи председник politically incorrect - рекао је Динеску.

На крају свог излагања о историји Срба, уметности, вину, љубави и смрти, "сетивши се да је песник", Динеску је изрецитовао стихове које је написао "о овим временима куге и рата", насловљене истоветно као и његова свечана беседа - "Како да не умремо".

Фото И. Маринковић

Сајамске хале отвориле су се пред нестрпљивим књигољупцима још јуче у 10 часова, а током предстојећих седам дана све посетиоце очекује више од четири стотине директних излагача уз још толико суизлагача из Србије и иностранства, на површини од преко 30.000 метара квадратних.

Најпрестижнија књижевна смотра у југоисточној Европи, у свом се 65. јубиларном издању одвија под слоганом "Повратак написаних", што је својеврсно подсећање на универзалну вредност литературе и значај књижевног стваралаштва у годинама великих искушења, превирања и изазова са којима се човечанство суочава.

Богат програм на штанду Румуније

ШТАНД Румуније, земље почасног госта, отворен је свечано синоћ у присуству Лучијана Ромашкануа, министра културе, Силвије Давидоју, амбасадорке Румуније у Србији, и Ливијуа Жикмана, председника Румунског института за културу, а у финалу прославе одржан је песничко-гастрономски рецитал који је представио Мирча Динеску.

Фото И. Маринковић

Мирча Динеску

Министарство културе Румуније је за београдску публику припремило један од најширих програма догађаја у последњих неколико година.

Интересовање

ШТАНД Компаније "Новости" у Хали 1 Београдског сајма, који и ове године дочекује посетиоце са богатом понудом наслова и свакодневним програмима, привукао је велико интересовање већ првог дана. Сви заинтересовани имају прилику да по акцијским ценама обогате своју библиотеку неким од атрактивних наслова у издању "Новости", али и да уз рачун већи од 5.000 динара добију књигу на дар.

Илустрација Новости

БОНУС ВИДЕО - Овако је јавност први пут чула за Матију Бећковића: Пре тачно 60 година у “Новостима”

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду