РАДИО БЕОГРАД ЧИНЕ ЉУДИ, А НЕ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: 98 година најстаријег електронског медија на Балкану - Из века у век

Марина ЈУНГИЋ МИЛОШЕВИЋ

07. 10. 2022. у 10:05

ПРЕ 98 година, на данашњи дан, 1. октобра, глас Јелене Билбије у програму станице "Београд-Раковица" означио је почетак живописне историје Радио Београда (РБ), најстаријег електронског медија на Балкану.

РАДИО БЕОГРАД ЧИНЕ ЉУДИ, А НЕ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: 98 година најстаријег електронског медија на Балкану - Из века у век

Милан Недић, Фото РТС

Током деценија, овај храм културе, информисања, квалитетне музике и говора израстао је у националну и медијску установу највишег ранга. Поседује и најбољу архиву, 60.000 снимака у документацији, међу којима је и глас Иве Андрића на додели Нобелове награде.

- Радио је некада био технолошко чудо. Када је покренут редовни програм 1929. године, у Београду су била 52 радио-пријемника. Као медиј који иде у корак с временом, радио се прилагођавао телевизији, интернету, друштвеним мрежама и вештачкој интелигенцији. Зато ћемо остати најутицајнији радио на Балкану, под слоганом "Из века у век", из 20. када смо настали у Краљевини СХС, у 21. век - каже за "Новости" Милан Недић, директор Радио Београда.

- У овој монументалној згради, коју је пројектовао Богдан Несторовић 1933. године, увели смо све најновије технологије, тако да не можемо да се постидимо ни пред ким у Европи. Сви студији су дигитализовани, имамо најмодернију опрему, двоја репортажна кола, од којих једна могу да раде и видео-преносе, односно видео-стриминге. Радио не треба да постане телевизија, али на дисплејима у колима мора да буде нешто што возачу значи. Преко система саобраћајних објава о стању на путевима, у сарадњи са МУП-ом и "Путевима Србије", људима пружамо информације у реалном времену.

Да ли ћете обрадовати слушаоце још неким тематским каналом, поред Плетенице (народна музика), Џубокса (евергрин), Вртешке (за најмлађе) и Рокенролера? Планирате ли још неке новине?

- До краја године планирамо увођење Петог канала, Џезера, као и апликације за мобилне телефоне свих радијских програма, како би људи могли да слушају радио у вожњи, без реклама и вести, као што слушају комерцијалне канале. Према најновијим истраживањима, 90 одсто људи који купују најновије аутомобиле у Европи сматрају да им треба еф-ем и дигитална мрежа. Радио највише слушају људи који су у покрету, то је око 80 одсто слушалаца. Желимо да комуницирамо с њима и зато смо ове године организовали концерте у Чајетини, Београду, Сремској Митровици, где се окупило више од 6.000 људи. Ти концерти биће емитовани на РТС планети и Трећем програму, који има најбољу класичну музику. Преносимо и око 400 концерата годишње из Европске радиодифузне уније (окупља око 60 земаља), чији смо члан и са којом одлично сарађујемо.

Са Радетом Радивојевићем, Фото Гордан Јовић

На који ћете још начин да повећавате слушаност и чујност?

- Имамо пет нових предајника, али су нам потребна још 23 како бисмо допрли до 95 одсто становништва Србије. Пошто је било проблема са чујношћу, емисиона техника је прошле године добила новац од Владе Србије за изградњу пет предајника и три репетитора.

На многим комерцијалним радио-станицама у Србији, пуштају плејлисте, са снимљеним џингловима и најавама, а људи је све мање...

- Сви гледају да смање трошкове и да од радија направе компјутер, дигитални џубокс, а то није радио. Људи су највећи квалитет који Радио-Београд има, а не софтвери и вештачка интелигенција. Разликујемо се од других, у погледу информативе, културе, документарног, дечјег, драмског програма. У сарадњи са ПГП-ом, музичком продукцијом и другим деловима РТС-а, пуштамо квалитетну музику, поп, рок, народну, забавну, класичну. Не пуштамо кич, јер не желимо да се додворавамо слушаоцима, већ да их едукујемо.

ПРИЗНАЊА ЗЛАТНИ МИКРОФОН

НА свечаности у студију 6 Радио Београда, јуче су урученa признања "Златни микрофон" за дугогодишњи рад, допринос квалитету и остварења. Посебне награде, Почасни златни микрофон, додељене су др Срђи Јанковићу и Радету Радивојевићу за вишедеценијски рад и стваралаштво у Радио Београду. Прву награду "Неда Деполо", за најбоље студентско радиофонско остварење, "Екстаза" добио је Давид Атанацковић, студент прве године докторских академских студија Факултета музичке уметности у Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?