ВЕРУЈЕМ ДА УМЕТНОСТ ЧЕКА НОВА РЕНЕСАНСА: Радован Трнавац Мића, сликар чије име већ четврт века носи уметнички студио у Ваљеву

Бранко Пузовић

25. 09. 2022. у 14:00

ИНТЕРНАЦИОНАЛНИ уметнички студио "Радован Трнавац Мића" у Ваљеву отворен је 1997. године, када је Србија још била под санкцијама западног света.

ВЕРУЈЕМ ДА УМЕТНОСТ ЧЕКА НОВА РЕНЕСАНСА: Радован Трнавац Мића, сликар чије име већ четврт века носи уметнички студио у Ваљеву

Фото IUS Trnavac

Тада сам живео у Њујорку и хтео сам да на свечаност отварања Студија доведем америчког уметника Стивена Кернера, који је рекао да не може да иде, због санкција и ситуације у Србији. Убедио сам га да одемо у српски конзулат у Њујорку, где је визу одмах добио. Када смо дошли у Ваљево, био је збуњен, шетао је, разгледао град, упознавао се са његовом историјом, културом, људима... Када је кренуо назад за Америку, заплакао је, рекавши да гостопримство, срдачност какве је срео у Ваљеву и Србији до тада нигде никада није доживео. Кроз сузе је изговорио: "То је било прелепо искуство за мене, никада га нећу заборавити!".

Овако се академски сликар Радован Трнавац Мића присећа првих дана рада по отварању галерије, културне институције у којој је у протеклих четврт века излагало више од 500 уметника са свих континената. Прикупљена је колекција од 245 слика, која данас представља једну од најзначајнијих збирки савремене уметности с краја 20. и почетка 21. века на Балкану.

- Град Ваљево одлучио је својевремено да зграда старог кантара буде мој легат - каже Трнавац.

- Био је то велики комплимент за мене, али с обзиром на то да сам тада живео у Њујорку захвалио сам се и предложио да оснујемо Интернационални уметнички студио, у који ћемо уметнике из целог света да доводимо, да их упознамо са нашим прелепим Ваљевом и Србијом. Верујем да комуникација међу људима може да се најлакше успостави посредством културе, уметности и спорта. Рене Декарт је рекао "Смисао душе је мисао", а ми знамо да су култура и уметност духовна делатност пре свега. Мудри ваљевски челници, прихватили су ову моју идеју и одлучили да Студио носи име "Радован Трнавац Мића".

У "Трнавцу" су угостили уметнике који су, видевши све лепоте Ваљева и околине те када су се упознали са гостољубивим и домаћинским народом, једноставно пожелели да остану и живе овде. Један уметник хтео је Ваљевку да води у Америку, а она му је поносно одговорила да свој родни град никада не би напустила.

- Кубански уметник Армандо Марињо, чији је отац био један од водећих људи Фидела Кастра, по доласку у Ваљево десетак дана није ни са ким разговарао, само је шетао, одлазио у кафане, слушао музику - присећа се Трнавац.

- После неког времена, рекао ми је да би веома волео да заједно једне вечери одемо у кафану, што сам, наравно, врло радо прихватио. Када смо ушли, музика је стала, сви су се окренули према нама и онда је Кубанац на моје велико изненађење почео да пева песме на српском. Музичари су после објаснили да су га они то научили, јер је био одушевљен песмама.

Уметници који су били гости ИУС "Радован Трнавац Мића", истиче наш саговорник, признати су и познати у својим земљама и шире. Галерија веома успешно сарађује са амбасадама многобројних држава, културним центрима, галеријама, уметничким удружењима, уметницима... У плану је штампање књиге о свим ауторима, њиховим делима, изложбама, доживљајима у Ваљеву и Србији. У једном тренутку, каже Трнавац, ваљевска галерија била је заступљена на више од 170 сајтова, директно везаних за уметнике који су у њој били гости.

- Било је сијасет лепих и незаборавних догодовштина са гостима, уметницима, који су сви одреда волели српску кухињу - каже Трнавац Мића.

- Тако је један уметник жарко желео бургер као из "Мекдоналдса". Конобару у ресторану рекао сам да донесе пљескавицу на кајмаку. Кад је поруџбина стигла, пљескавица је била много већа од тањира, уметник је зачуђено упитао шта је то, а газда ресторана одговорио да ми тако правимо српски "бургер" кад смо под санкцијама. Сви су почели да се смеју, наравно и уметник, коме се наша пљескавица веома свидела. Сви наши гости, уметници, били су одушевљени домаћинима, јер су увек били лепо дочекани.

Колекција уметничких дела, уз две скулптуре пољског уметника Вијеслава Јанаша, високих око два метра, не могу да се поклоне, ни продају, јер је такав договор постигнут када је галерија основана. У Студију, поносно каже Трнавац, сваке године за Дан града Ваљева, организују и изложбу радова талентованих ученика овдашњих основних школа.

- Сигуран сам да ће неко од њих, једног дана, бити значајан уметник и да ће нас у свету представљати на најлепши могући начин - каже Трнавац.

- Моја учитељица Јока Матић, у Основној школи "Миша Дудић" која се данас зове "Владика Николај Велимировић", прекопута Студија, веровала је да сам веома талентован за цртање и моје радове је, за пример, увек показивала осталој деци. Другарицама сам цртао радове за ликовно, а оне су мени радиле задатке из српског и математике. Када сам имао прву изложбу у Фото-савезу Југославије у Београду, још док сам био студент рударства, прва телеграм честитка стигла ми је управо од моје учитељице Јоке. Научен тиме, како могу и треба да се стимулишу најмлађи, приређујемо изложбу ђачких радова.

Ова специфична галерија смештена је у реновирану, преуређену зграду старог градског кантара, која има обележја српске архитектуре с краја 19. века. У оквиру Студија налазе се галерија, атеље и стан.

- У наредном периоду имаћемо изложбе значајних светских уметника, као и југословенских великана. После периода затварања због пандемије короне, у Студију се радујемо што ћемо поново моћи да угостимо уметнике и наставимо са нашим програмом и мисијом спајања људи и различитих култура. Очигледно је да у свету долази до озбиљних геополитичких промена. То ће довести и до великих промена у стваралаштву, тачније у култури и уметности широм планете. Верујем да је на помолу нова ренесанса.

Фото ИУС

ЊУЈОРШКЕ ГАЛЕРИЈЕ

- У САД сам живео 25 година и научио много тога о уметности - каже Радован Трнавац Мића.

- Када сам живео у Њујорку, у њему је било 600 галерија, плус музеји и 100.000 уметника који су дошли из целог света да постану "познатији од Пикаса". Имао сам срећу да од галерије врло брзо добијем плату која је била довољна да моја породица и ја живимо нормално. А онда се десило чудо, галеристи су почели да продају моје слике, али су узимали половину новца. То можда звучи сурово, али није! Мој посао је био да сликам, а галеристи су мислили о свему осталом. Сад живим у Београду и верујем да ће култура и уметност у нас поново доћи на пиједестал који заслужују.

РЕТРОСПЕКТИВА

У СТУДИЈУ ће сутра бити отворена ретроспективна изложба слика и објеката Радована Трнавца Миће "Реално Надреално" чиме ће бити обележене две и по деценије рада. Биће приказано 15 дела Трнавца, насталих од 1976. до 2017. године. Према речима историчарке уметности Марине Цветановић, ретроспектива представља листање чудесне енциклопедије, многи архетипски симболи цивилизације откривају се од платна до платна, од године до године, од деценије до деценије...

ВЕЛИКИ УГЛЕД И У АМЕРИЦИ

РАДОВАН Трнавац Мића рођен је 17. маја 1950. године у Крагујевцу, основну школу завршио је у Ваљеву, а средњу електротехничку "Никола Тесла" у Београду. Прво сликарско искуство стекао је у Никшићу, на Вишој педагошкој академији, у класи професора Николе Гвозденовића. Дипломирао је сликарство на Ликовној академији у Београду, у класи професора Младена Србиновића. Од 1981. године живео је у САД, где је као уметник стекао велики углед. Излагао је самостално широм света, имао више од 1.000 групних изложби. О његовом животу и раду снимљена су три документарна филма...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)