ПОГЛЕД ИСКОСА: Ликовни есеји Беле Хамваша

Пише Дејан Ђорић

20. 09. 2022. у 15:00

Сто двадесет пет година од рођења последњег европског мудраца Беле Хамваша (1897-1968) треба обележити макар подсећањем на њега.

ПОГЛЕД ИСКОСА: Ликовни есеји Беле Хамваша

Обрад Б. Јовановић"Подушје"

Тим пре што више није жив ни Сава Бабић, наш најбољи преводилац са мађарског, који га је из матичне, мађарске културе, представио у српској. Највише захваљујући њему код нас је пре било којег другог издаваштва Хамваша открила српска публика, још пре 30 година, у двадесетак објављених књига. Стекао је славу у Србији, док у Европи нису знали за њега, што најбоље сведочи да српска култура духовно није мала. Сава Бабић је организовао и симпозијум посвећен том мислиоцу, објавивши радове са тог скупа.

Хамваш је један од последњих великих учитеља традиције, генијалан стваралац у традицији Ренеа Генона и Јулијуса Еволе. Завршио је као грађевински радник, а да је неко учен дошао на ту грађевину, затекао би прескромно обученог човека који може да говори са највећим мудрацима на њиховом матерњем језику. Осим европских, знао је језик пали из времена Буде, кинески мандарински Лао Цеа и Конфучија, старогрчки Сократа, Платона и Аристотела и латински Сенеке. Једном недељено одлазио је у Будимпешту, где би га његова верна супруга и саборац Каталин Кемењ окупала и нахранила, а узео би књиге које је у руксаку носио назад на грађевине у унутрашњости и помно проучавао у слободно време. Хамваш је, као и Лао Це, Роберт Бартон и Борхес, био библиотекар, али најнесрећнији у историји. Прву књигу есеја објавио је тек у 47. години, а у Другом светском рату му је бомба пала на дом и уништила брижљиво сакупљену библиотеку стручне литературе, завршене рукописе, белешке и исписе "за следећих 500 година рада". Смиреношћу философа све је започео изнова. Заједно са супругом објавио је 1947. књигу "Револуција у уметности, апстракција и надреализам у Мађарској". Наишла је на отпор реакционарних и клерикалних кругова, али и на осуду моћног Ђерђа Лукача, уз Хамвашевог сарадника митолога Кароља Керењија светски славног. Од тада па до своје смрти Хамваш ништа више није могао да објави, изгубио је и посао библиотекара, па ипак је у изолацији написао мноштво књига и есеја, и не знајући за њихову даљу судбину. Сада тај опус излази у Мађарског, Немачкој, Хрватској...

Много бољи од књиге о споредној мађарској међуратној модерни су његови текстови о уметности, које је Сава Бабић сабрао у књизи "Хиперионски есеји". Између текстова као што су "Дрвеће", "Тужбалица", "Психологија брања цвећа" су "Естетика перуанских ваза", "Есквилинска Венера", "Каменови Инка", "Бројгел", "Веласкез", "Огледало", "Индијанске изатканице", "Стоунхенџ, екстаза стене" и "Антички и модерни пејзаж". Ти есеји о уметности писани су са невероватним познавањем материје, често се у једној реченици открије знање о читавим библиотекама књига о том предмету. Метод је такође оригиналан, Хамваш зна да избаци нову, неочекивану и неодбрањиву тезу и да увери у њу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

ЏЕРАЛД Кнаус, шеф ЕСИ института и главни протагониста и менаџер кампање Аљбина Куртија, рекао је да постоји неколико држава чланица Савета Европе које се спремају да блокирају гласање за пријем тзв. Косова у Комитет министара, где помиње и две савезничке државе лажне државе - Француску и Немачку.

04. 05. 2024. у 12:59

Коментари (0)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)