ОТАЏБИНУ НОСИО КАО "ДЕО СЕБЕ": Одржан 89. Вуков сабор у Тршићу, родном месту оца наше писмености

В. МИТРИЋ

19. 09. 2022. у 06:10

У ВУКОВОМ Тршићу, на летњој позорници крај Жеравије, одржана је завршна свечаност 89. Вуковог сабора, највеће и најстарије српске културне светковине, чији су програми почели у понедељак, у Вуковом дому културе у Лозници и смењивали су се, током читаве седмице, у том граду, Бањи Ковиљачи и родном селу Вука Стефановића Караџића, оца наше писмености и културе.

ОТАЏБИНУ НОСИО КАО ДЕО СЕБЕ: Одржан 89. Вуков сабор у Тршићу, родном месту оца наше писмености

Фото: В. Митрић

Саборовање, у част славном Тршићанину и једном од најзнаменитијих Срба, по традицији која траје од давне 1933. године, почела је подизањем саборске заставе и "Химном Вуку" Стевана Мокрањца. После поздравне речи домаћина Видоја Петровића, градоначелника Лознице, беседио је професор др Јован Делић, дописни члан САНУ.

- Ако човек не може да бира када ће се и где родити, може и у најгорем од свих времена да уради највише културне подвиге; да ради према својој мери, уму и снази и да у злим временима направи велико чудо у култури свога народа - рекао је, поред осталог, саборски беседник. - То је, како је рекао Иво Андрић, "Вуков пример" по којем је Вук "учитељ енергије".

Иво Андрић, нагласио је Делић, "хвали Вуково памћење".

- Живећи далеко од своје земље, Вуку је "његово памћење у ствари било за њега његова земља и све што је у њој" - казао је др Делић. - Своју прву "Малу простонародну пјеснарицу" написао је "из главе". Своју земљу је носио у сећању "као део себе", па то чудесно памћење Андрић тумачи као "плод и меру Вукове дубоке љубави према својој земљи и присне везаности са својим народом и његовом судбином".

То памћење је, по речима овогодишњег саборског беседника, Вук прелио у своје огромно, пребогато и разноврсно дело, претворивши га у ризницу знања о Србима и српским земљама, а нарочито у "Српски рјечник", који Миодраг Поповић зове "Памтивек".

БОГАТ И РАЗНОВРСТАН ПРОГРАМ

ПРЕДСТАВА "Игре Васка Попе" - у част стогодишњице рођења Васка Попе, главни је саборски догађај. Урађена је по сценарију Кристине Ђуковић, редитељ је Марко Станић, а учествовали су Ненад Ћирић, Александар Срећковић Кубура, Јована Јелић, Зоран Ћосић, Земунски камерни оркестар и Мешовити хор "Ноктурно". Водитељи су били Милица Гацин и Драган Вучелић. У поподневном програму одржано је саборско посело "Коло за Вука". У Научно-образовном културном центру "Вук Караџић" приређена је изложба "Меша Селимовић - избор докумената" Државног архива Србије.

- Има ли савршеније азбуке, односно савршенијега писма, од Вукове ћирилице у којој сваки глас има своје писмено, своје слово? То није ни руско, ни француско, ни њемачко, ни енглеско писмо. Додуше, Вуково писмо покушавају да "усаврше" недограђена лингвистичка недоношчад, али се зна како пролазе они који с Вуком ратују, па и са мртвим Вуком. Да ли је неко више сакупио, боље уредио и приредио огромно српско усмено благо: лирску и епску поезију, приповетке, пословице, загонетке, питалице, брзалице? Да ли је неко писао боље од Вука о томе шта је радио и урадио? Шта би било од наше усмене традиције да није Вуковога дела? Те традиције не би било - поручио је саборски беседник.

Вуков пример нас учи, сматра др Делић, "да теорија историјске дистанце према савременим догађајима има ограничене домете".

Фото: В. Митрић

- Нешто се о догађајима мора позитивно знати, а то знање, то сведочење, долази само од савременика. Ми смо срамно грешили према логорима и логорашима из Првог и Другог светског рата; према жртвама система пажљиво вођених грађанских ратова у Југославији. Више вреде двије црне књиге - она познатија, Владимира Ћоровића, и она мање позната, Мирослава Тохоља - од томова историјске магле. Више су двојица владика - Амфилохије и Атанасије - урадила за жртве на Косову и Метохији од свих српских интелектуалаца. Вукову лекцију из савремене историје нисмо научили. А да јесмо, другачије бисмо данас говорили о нашим жртвеним местима из Првог и Другог светског рата.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)