ЖИВОТ НА СЕЛУ ЈЕ МОЈА НОВА ЏИНОВСКА АВАНТУРА: Ненад Гладић - Лепи Брка, о новој сезони ауторске емисије "Домаћинске приче"

Јелена БАЊАНИН

21. 08. 2022. у 15:30

ПОСЛЕ кулинарских авантура по свету и региону, Ненад Гладић, познатији као Лепи Брка, упустио се у животну пустоловину и одлучио да се из родног Београда са породицом пресели на село.

ЖИВОТ НА СЕЛУ ЈЕ МОЈА НОВА ЏИНОВСКА АВАНТУРА: Ненад Гладић - Лепи Брка, о новој сезони ауторске емисије Домаћинске приче

Фото: Нова С

Вреву главног српског града заменио је миром Косјерићке Мионице, којој је пре две године посветио једну од првих епизода ауторске емисије "Домаћинске приче", чију нову сезону управо припрема.

Мајушно место на падинама Дивчибара, у ком живи двестотинак становника, типично је планинско село, расуто по брежуљцима прекрасних ваљевских брда и долина, кога красе зелени пашњаци и мирисне ливаде са домаћим животињама и бескрајна подручја под листопадним и четинарским шумама. Управо су лепа природа и добри људи који ту живе привукли Ненада Гладића том крају Србије.

- Одлука постоји већ дуго, али је корона прво спречила, а потом успорила реализацију. Имам утисак да је доста Београда. Немам никакву дедовину, немам где да се "вратим", купили смо имање да покушамо нешто другачије. Делимично је за то крив мој посао, пошто идем свуда по Србији, и у једном моменту сам схватио да живот постоји и ван градова и да не мора да буде лош ако знаш шта хоћеш да радиш. Можда није гламурозан, али мислим да је вреднији живљења. Корона ме је у то убедила када смо били затварани по становима, што ми је баш тешко пало. Сви смо учествовали у доношењу одлуке, мада син има десет година, па не зна са чиме се сложио.

Фото: Нова С

- Са друге стране, он воли да буде напољу, воли природу. Имам утисак да то доживљава као џиновску авантуру, а неће бити ни прво ни последње дете које је одрастало на селу. Тамо где ћемо живети, има пет, шест Београђана у кругу од неколико километара, па нећу бити скроз у селу. Видим да много људи одлази из главног града, више не виде себе ту, имају послове који их не везују за место, па се питају зашто би ишли у Немачку када могу да живе на селу, и да живе боље него у Немачкој - каже за "ТВ новости" Ненад Гладић.

* Шест година сте радили на луксузном крузеру "Кристал хармони" и опловили сте свет неколико пута, а ето вас сада на селу од овог лета.

- Јесте, али на крузер сам отишао када сам имао 20 година, а сада имам 52. То су различите особе, и то је нормално. Са 20 година сам хтео да идем у свет, да учим, да доживим, и када сам све то видео, рекао сам: "Добро, хајде сад нешто друго". Онда је то било нешто друго, па сам радио разне емисије, и можда је дошао моменат да се ради нешто треће. У крајњој линији, нема ничег опаснијег од колотечине. А овиме сам себи направио задатак за наредних петнаестак година.

ДО ТВ ЕМИСИЈЕ ПРЕКО КАРАОКА

* ЧЕСТО сте говорили да је ваша ТВ каријера почела случајно, када вас је срео продуцент који је радио са Вокијем Костићем. Шта је било пресудно да вас ангажује?

- Продуцент Синиша Ђокић је схватио да бих могао да водим ТВ емисију током вечери караока. Не мислим да добро певам, али има неколико песама које волим да отпевам, и испоставило се да је кључан моменат било то како сам те вечери "владао сценом". Публика је била малобројна али освојена - откива Ненад Гладић.

* С обзиром на то да сте аутор емисије "Домаћинске приче" и власник "Бркиног атељеа", како ће одлука о пресељењу утицати на ваше послове?

- Атеље је тамо где сам ја, па ћемо и њега преселити. Занимљиво ми је да неке своје идеје прикажем свету. Додуше, малом броју људи, пошто је и атеље био мањи, али сада ћу имати и имање, које подразумева много више слободе - и кување на отвореном пламену и разне лудости које планирам, а што у Београду једноставно не могу. Желим да експериментишем и да се играм. Не верујем да ћу нешто ново открити, али желим да имам праву крушну пећ на дрва, где могу да печем шта год пожелим. Посао ми дозвољава да не живим у Београду. Не морам да идем на посао сваки дан. Емисије се периодично снимају у студију, па се скупља материјал, па се опет снима, тако да могу да дођем кад треба. Мислим да ће то добро функционисати и да ће ми пуњење батерија бити много једноставније него у Београду.

* Кроз ваш деценијски рад на телевизији, прво на РТС у емисији "Гастрономад" и сада у "Домаћинским причама", пуно сте путовали и доносили рецепте из различитих делова планете и наше земље. Где ћете нас одвести у новој сезони?

- Снимили смо неколико емисија у Републици Српској и, наравно, по Србији, у Врњачкој Бањи и Горњем Милановцу, а планирамо и још нека путовања. Увек има нешто ново да се окуси. Сада смо били у Лакташима и сазнао сам да тамо још постоји италијанска заједница. Потомци неколико фамилија, које су дошле још у доба Аустроугарске, и даље чувају традицију италијанске кухиње. Пробао сам стара, аутентична јела са севера Италије и то ми је занимљивија прича него оне о јелима која се на Балкану понављају под мало другачијим именом.

Фото: Приватна архива

* Имали сте прилику да радите са великим кулинарским именима као што је Стево Карапанџа. Какав је био осећај са њим правити најразноврсније делиције?

- Радити са господином Стевом Карапанџом, то је тек било нешто... Када сам био мали, чика Стева је кувао на телевизији, био је Џејми Оливер пре Џејмија Оливера, појам квалитета у том свету. Имао сам ужасну трему, али Стева је господин човек. Са његове стране је било опуштено и спонтано. Није постојала нервоза нити потреба да доминира. Када смо почели да радимо, видео сам да имам посла са несвекидашње нормалном и пристојном особом, па сам се и сам опустио.

* Да ли размишљате о млађима који гледају вас, као што сте ви гледали Карапанџу?

- Радим емисије већ 12 година, и срећем младе људе, 20-годишњаке који су завршили школе, и кажу да су због мене почели да се баве кувањем. Далеко од тога да себе поредим са Стевом Карапанџом, који је изванредан по образовању, каријери и свему другом, али када схватиш да те је неко гледао, и помислио да жели да буде кувар само зато што је тебе гледао, то је и одговорност и част.

СВЕ ШТО ЗАСАДИМ, СИГУРНО ЋЕ ДА РАСТЕ

* ДА ли размишљали о томе да на селу узгајате нешто?

- Имање нам је довољно велико, тако да можемо и тиме да се бавимо ако пожелимо. Биће сигурно баште, поврћа, воћа, а можда буде и живине... Успева ми цвеће. То што засадим и заливам, сигурно ће да расте. Да ли ме биљке воле, или је нешто друго, немам појма. Не бих се залетао у узгој крупније стоке, оваца, крава, коза, јер нисам сигуран да сам за то спреман, али не бежим од тога - каже наш саговорник.

* Ко вам је од светских кувара нарочито занимљив?

- Када се Џејми Оливер појавио, био је баш занимљив. То је било нешто потпуно другачије, и било је хит. Гордон Ремзи има свој фазон, агресивни наступ који се мени не допада превише. За њега кажу да је иначе пристојна и блага особа, али има ТВ персону која мени не одговара. Из тог света сам заиста волео да пратим Ентонија Бордејна, мада њега никада нисам видео да кува. Претпостављам да је био феноменалан кувар, али је био и сјајан путописац. Његов начин рада на телевизији баш ми је пријао, и било ми је жао када је преминуо. Када порастем, волео бих да правим емисије као Бордејн, али неће се то десити, не постоји опасност.

* Али ваше "Домаћинске приче" и "Гастрономад" су сличне Бордејновим емисијама.

- Добро, покушавам нешто слично. Путујем, причам са људима и упознајем свет у који сам дошао, али простор који могу да обилазим ипак је ужи, поготово у последње две године. Почео сам да радим "Домаћинске приче" када је почела и корона, па је отпао пут у Шпанију и неке друге иностранстране земље. Уживам у путовањима по комшилуку, по Србији, али није то исто. Треба узети у обзир да је у емисијама попут Бордејнових реч о невероватним продукцијама, буџетима које можемо само да сањамо. Јесте слично али, нажалост, никада не може да буде исто.

Фото: Приватна архива

* Таленте за угоститељство и кување наследили сте од мајке Драгиње, шефа кухиње у београдском хотелу "Палас", па и од оца Ивана, конобара старе гарде, који је стигао и до Тита на Брионима. Ако би вам син рекао да хоће да буде кувар, шта бисте му рекли?

- Игром случаја, Димитријев прадеда по мајци је такође био угоститељ. Угоститељска крв му долази са свих страна, уме са људима, па можда једног дана буде добар кафеџија. Мени је дата слобода да бирам шта хоћу да будем, упозорен сам на време на све проблеме који иду уз професију, и немам кога да кривим осим себе. Нема ничег горег од тога да тераш дете да ради нешто што неће. Боже здравља, нека ради шта хоће, само нека му се то допада.

Зими се на селу пишу књиге

* ОТИСНУЛИ сте се у књижевнике и написали књигу "Гастрономад" у којој "трбухом за духом" водите читаоце кроз свет гастрономије, кувања и путовања. Да ли је можда нека нова "куварица" на видику?

- Желим, али не стижем. Имам сајт који одржавам, на њему је петсто рецепата, што је као да сам направио пет књига. Једина мука је што то треба средити, тражити издавача, па ми се не да. Али иде зима, тад не снимам емисије, а и на селу нема богзна шта да се ради кад падне снег осим да се ложе дрва и можда да се пишу књиге - уз осмех каже Ненад Гладић.

Фото: Нова С

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори