НАШ ГОСТ БИО ЈЕ И СЛАВНИ СРБИН НИКОЛА ТЕСЛА: Глумица Хелен Џој о серији "Детектив Мурдок" и женама које мењају свет

Никола Дражовић

30. 07. 2022. у 11:32

ОНО на шта су нас већ навикли страни, а у последње време нас томе уче и домаћи кримићи, јесте да, осим злочина, убистава и мистерија, већина ових серија има још један тајни састојак који је за гледаоца чини "магичном".

НАШ ГОСТ БИО ЈЕ И СЛАВНИ СРБИН НИКОЛА ТЕСЛА: Глумица Хелен Џој о серији Детектив Мурдок и женама које мењају свет

Фото Епик драма

А то је - водећи тандем. Сваки детектив, инспектор или полицајац на задатку има партнерку која му помаже у решавању злочина. И док заједно раде на повезивању делића мрачне слагалице, често се кошкајући и не слажући у свему, ово двоје играју на танкој ивици љубави и мржње заводећи гледаоце из сезоне у сезону, све док неко из публике коначно не викне - хоћете ли се већ једном пољубити! Тако су нас мучили Молдер и Скали, Касл и Бекетова, Бут и докторка Боунс, па и Александар Јаковљевић и лепа форензичарка Јелена у "Убицама мог оца". Истим мамцем послужили су се и сценаристи серије "Детектив Мурдок", чију 13. сезону тренутно пратимо на каналу Епик драма (радним данима од 20.15) упаривши пред камерама, и у чаробној викторијанској епохи луцидног и интригатнтног детектива Вилијама Мурдока и његову увек рационалну и практичну помоћницу докторку Џулију Огден.

Ексклузивно за "ТВ новости", глумица Хелен Џој открива нам какав је осећај бити жена детектив у време када припаднице лепшег пола нису имале чак ни право гласа.

- Џулију сам доживела пре свега као Мурдоковог доктора Вотсона. Поента код свих детективских "парова" у оваквим серијама јесте да буду једно другом контратежа на тој ваги која некада баш уме да подивља. Мурдок има заразне идеје које умеју попут вира човека да увуку у лудило и ако нисте довољно снажни и присебни лако може да вам се догоди да злочин почнете да решавате на Земљи, а завршите на Месецу. Управо томе служи моја јунакиња. Да га прати и подржава, али и да на време баци сидро када примети да његов "једрењак" постаје "авион" - уз смех нам одговара аустралисјка глумица која признаје да се, упркос томе што се са Мурдоковим мистеријама дружи од 2008. године, још није уморила од авантура које им доносе нове сезоне. Баш као ни гледаоци.

Фото Епик драма

Осим што је Вотсон вашем Шерлоку, по чему се још разликује докторка Огден од жена свог доба?

- По томе што би већина тих жена са којима је Џулија делила епоху њу сматрала вештицом коју би било најпрактичније спалити на ломачи (смех).

Зашто, чиме је толико провоцирала своју околину?

- Пре свега, била је докторка у време када су жене махом биле домаћице, а ако су припадале вишем сталежу, онда су највећи домет биле књижевне вечери и организација балова да се размене најновији трачеви и попреко гледају жене као што је Џулија. А моја јунакиња, осим свих грехова које је носила на својој за то време напредној души, имала је и онај најгори, готово незамислив. Џулија је разведена. Печат распуштенице за жену викторијанског доба био је друштвена смртна казна.

Да ли су због тога сценаристи решили да јој тај белег "ублаже" докторском титулом?

- Не баш. Циљ серије, осим овог дела који се односи на решавање злочина, од почетка је тај да се покаже да у свакој епохи мрака постоје такозване светлоноше. Људи који се својим идејама боре за неку промену и доносе револуцију. Њихови животи су тешки, захтевају огромне жртве, они сами имају мало разумевања од окружења, али захваљујући баш таквим људима као што су, између осталих, и Мурдок и докторка Огден, свет је данас лепше место. Тужно је само то што су у тренутку када доносе то светло, њихови животи попут колатералне штете. Такве људе поштујемо деценијама, па и вековима после њихове смрти. Управо тим великим умовима посвећена је серија "Доктор Мурдок".

Фото Епик драма

Занимљиво је и то да сте се у серији дружили са многобројним великанима који су у то време прошетали Торонтом где је радња серије и смештена?

- И то је један од разлога због којих не могу да замислим да се опростим од ове серије. Имали смо прилику да на сету "угостимо" многобројне историјске личности. Између осталих, и великог српског научника и једног од највећих иноватора цивилизације - Николу Теслу. Угостили смо и Томаса Едисона, сер Конана Дојла, Бафало Била, Хенрија Форда, Черчила... Био је то сјајан начин да научимо понешто о историји. Додатно, неизоставан део сваке серије смештене у епоху јесу костими. Занимљиво је то што су костимографи, пошто је реч о викторијанском периоду, настојали да у потпуности следе тадашње модне трендове, за које је људска фигура, и мушка и женска, била примат, али су ипак додали мало Мурдокове прогресивне енергије. Тако су и Џулијине хаљине биле елегантне, али су биле прилагођене граду и њеном динамичном стилу живота. Искрено, уживала сам у њима.

Чини ми се да су жене данас помало заборавиле шта значи бити дама.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)