ПУТ ДО СЛОБОДЕ И НАСТАНКА НОВОГ САДА: После филма "Либерта - рађање града", очекује нас и серија

Ј. БАЊАНИН

30. 07. 2022. у 12:12

МАЛО је познато да је лично Марија Терезија кумовала имену града, а први помен Новог Сада (Неопланта, Неусатз, Ујвидек) датира баш из 1748. године, у коју је смештена радња остварења "Либерта - рађање града".

ПУТ ДО СЛОБОДЕ И НАСТАНКА НОВОГ САДА: После филма Либерта - рађање града, очекује нас и серија

Фото М. Пудић

После премијере филма, која је одржана 17. јула, на Петроварадинској тврђави, у оквиру програма "Нови Сад - Европска престонице културе", очекује нас и серија од седам епизода, која крајем године стиже на канал Суперстар ТВ. Прву филмску сагу о настанку Новог Сада потписују редитељ и сценариста Жанко Томић и редитељ и сарадник на сценарију Гвозден Ђурић, а за продукцију су задужене куће "Корзо 2021", "Biberche" и "Телеком Србија".

Будући да Нови Сад, какав данас познајемо, у 18. веку није ни постојао, видећемо у каквом подручју и политичко-историјском контексту је створен тадашњи Шанац. Редитељ и сценариста Жанко Томић истиче да је Шанац био главно место за размену робе између Турске и остатка Европе, а да је међу становништвом владало безакоње јер је Беч био у јеку седмогодишњег рата у којем су дотадашњи савезници Хабзбурга оспоравали Марији Терезији право на царску круну. Лик царице, у раскошној балској хаљини са дугачким огртачем и богатим плавим локнама уздигнутим у пунђу, отелотворила је глумица Марта Береш.

Златан Видовић, Фото Biberche production

- Прича креће из драме два национа, српских избеглица и немачких досељеника, али прераста у политички трилер великих размера. Ово је врло комплексна сага о становницима Шанца, а потом о интересима великог капитала и спољне политике Француске, Енглеске, Пруске, Аустрије и Америке. Радња је смештена у време када феудализам полако одлази у прошлост, а долазе прве грађанске теорије и мисли. У том смислу се појављује лик царице Марије Терезије као неког ко разрешава проблем мештана и ко се истовремено бори за фискалну реформу - објашњава Томић.

Стефан Вукић, Фото Biberche production

Становници Шанца, који трпе самовољу локалних моћника провизора Сенчија и комаданта пограничне милиције пуковника Секуле Витковића, схватају да морају да превазиђу верске и етничке разлике како би опстали. Зато оснивају "Либерту", тајно удружење за борбу за слободу и независну грађанску управу. Њихова борба је у почетку само правна, али све се мења када на сцену долазе представници највеће хабзбуршке трговачке компаније, Kaiserliche Orientalische Kompagnie. После загонетне смрти мужа, на чело ове фирме доспева бароница Сизендорф, која "баца око" на мали Шанац. Имагинарни лик раскошно костимиране баронице игра Тамара Крцуновић, која "злицу" духовито тумачи и шушка док говори.

- Било ми је веома занимљиво да глумим жену која не преза ни од чега. Током снимања сам носила специјалну зубну протезу. Желела сам да лик који тумачим има говорну ману и да тиме окрњим ту њену савршеност у изгледу, фризури, тоалети - каже Тамара Крцуновић.

Фото М. Пудић

Пут до слободе никад није лак, а намера опасне баронице Сизендорф је да град претвори у средиште за трговину са целим Отоманским царством, што подразумева присилно исељење људи који су до тада живели ту. Шанчани, као побожан и скроман свет ситних занатлија и бивших граничара, немају никакве изгледе да се томе одупру. Ипак, млади пивар Игнац Хајл, будући градоначелник слободне краљевске вароши, одбија, у име становника, сарадњу са бароницом и продају земље. Стефан Вукић истиче да је Хајл, кога игра, веома амбициозан и емотивно мотивисан, тврдоглав и упоран, што ће имати последице по судбину и њега и Новог Сада.

Једног од главних ликова, Максима Таборовића, који је као и Хајл стварна личност, тумачи Златан Видовић.

- Сазнаћете много о историји народа с ових поднебља и како су некад људи морали жестоко и домишљато да се боре за слободу и аутономију. Око тога се ствари циклично дешавају, из времена у време, увек смо притиснути великом чизмом и увек покушавамо да испод те чизме исклизнемо у слободу - награшава Златан Видовић.

Тамара Крцуновић, Фото Biberche production

Пошто су били принуђени да парирају бескрупулозним властодршцима, чланови "Либерте" ступају у савез са одметницима и кријумчарима. Они би требало да им помогну да се пробију кроз лавиринте бечке политике како би стигли до саме царице Марије Терезије и од ње добију заштиту за аутономну управу над градом. Залог за "откуп" слободе, који је износио тада огромних 80.000 форинти и још 12.000 годишње за порезе, дали су удружени становници Шанца. Царица је 1748. потписала Елибертациону повељу којом је Петроварадински шанац добио статус слободног краљевског града, привилегије за развој и назив Нови Сад.

ИСТОРИЈСКИ ЛИКОВИ

ПОРЕД Марије Терезије, видећемо и друге историјски стварне ликове. Међу њима су епископ бачки владика Висарион (Игор Филиповић), Секула Витковић (Давор Јањић), провизор Редл (Александар Ђурица), генерал Енгелсхофен (Ненад Ћирић) и други. Остале улоге играју Даниел Сич, Ана Мандић, Душан Јакшић, Бранислав Зеремски, Арпад Месарош, Јована Балашевић, Вахид Џанковић...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ГЛОБАЛНО ПРЕДГРАЂЕ У ЂАРДИНИМА:   Колонијалну изложбу Александра Денића отвориће Маја Гојковић, министар културе