ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Рок опера о женском Еросу и Танатосу

Драганa Бошковић

14. 05. 2022. у 12:19

ЕТНО-ПАНК-РОК, психоделични рок са елементима етно-звука, под утицајем контракултуре, природнији су миље за младе ауторе представе "Успаванка за Алексију Рајчић" - писца Ђорђа Косића (1996), редитеља Југа Ђорђевића (1993), драматуршкињу Тијану Грумић (1993), композиторку Невену Глушицу (1980), као и оба млада хора, Женски и Мушки, које је аутор замислио као сублимацију индивидуалног јунака, пре него као античког "идеалног гледаоца" - него метафорични, поетски театар, у ком је Гарсија Лорка отишао најдаље ("Крваве свадбе").

ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Рок опера о женском Еросу и Танатосу

Новости

Косић се подухватио теме прародитељског греха патријархалног друштва, ниподаштавања и угњетавања жена, теме увек актуелне и поражавајући актуелне. Навод да је био подстакнут записима из женског затвора у деветнаестом веку, где су чамиле убице мужева насилника, само је куриозитет, који се не "чита" у контексту представе Југа Ђорђевића. Младост и амбициозност аутора текста и режије видљива је у претрпавању смислом и детаљима представе, која је и иначе компонована као асоцијативна и и метафорична, па јој чудан, бајковит костим с почетка представе, као и директно обраћање Вање Ејдус публици, у сопствено име, нису били неопходни  (веома закучаст костим Велимирке Дамјановић, који, намах, асоцира на амише, или ликове из ТВ серије Маргарет Атвуд о обезљуђивању женског принципа).

"Успаванку за Алексију Рајчић", награђену Стеријином наградом за савремену драму за 2019, Косић је смислио као ритуал насиља над слабијима, мизогинију, која је, сада овде, постала већ изанђали клише. Глумица Вања Ејдус је, својом одличном глумом, успела да овај мрачни, скандирани језик преведе у жив говор, који је изазивао и емоцију, и емпатију, и симпатију, и узбуђење, па и катарзу у публици. Њено коначно ослобођење, жељено ишчекивање смрти, једна је од најпоетичнијих женских нарицаљки, виђених на сцени. Југ Ђорђевић, уз сарадњу са Тијаном Грумић, неочигледношћу симбола и недоследношћу саопштених чињеница (да Аелксија убија мужа насилника кубуром, а видимо да је оруђе секира...) постиже релативизацију реконструкције догађаја, који задобија размере мита, што се у препричавању трансформише. Хор, који предводе Ива Милановић и Новак Радуловић, а чине га и Сара Ристић, Невена Милошевић, Вера Зечевић, Данијела Милошевић, Младен Лукић и Горан Милошевић је, у складу са изврсним етно-звуком Невене Глушице, додавао пуноћу збивању, које је било и додолска, и сватовска, и епска јуначка песма, па онда тужбалица, да би се смирила у успаванку, која Алексију води, парадоксално, осуђену у слободу, у којој више нема ни насилника, ни осуде патријархалног окружења. У затвору се жене убице, и то је чистилиште, које се, најзад дочека, после многих узалудних чекања досуђених женском животарењу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду