ВИРТУЕЛНИ ДОЖИВЉАЈ И ПРОГРАМИ ЗА ДЕЦУ: Седам дана манифестације „Музеји за 10“ у Лесковцу

Игор Митић
Игор Митић

13. 05. 2022. у 14:20

Међународни дан музеја, Национална недеља музеја и Европска ноћ музеја у Лесковцу се обележава богатим седмодневним програмом, у оквиру највеће националне музејске манифестације „Музеји за 10“, намењеним свим генерацијама посетилаца.

ВИРТУЕЛНИ ДОЖИВЉАЈ И ПРОГРАМИ ЗА ДЕЦУ: Седам дана манифестације „Музеји за 10“ у Лесковцу

Фото: И. Митић

Посебна атракција је виртуелна посета музеју. Специјалне наочаре нуде проширено искуство и могућност виртуелног доживљаја и додира 3Д предмета.

У поставци Народног музеја у Лесковцу налази се интерактивна апликација, постављена на великом екрану, која омогућава посетиоцима да се виртуелно обуку у одећу с краја 19. и почетком 20. века. Део поставке чини и стална тактилна изложба намењена слепим и слабовидим особама.

Посебан програм посвећен је најмлађима. Лесковачки музеј је припремио чак три породична програма који подразумевају обилазак музеја кроз заједничку шетњу и решавање забавних задатака, а малишани ће имати прилику и да учествују у три музејске радионице: „Чувари пролошлости“, „Писмено“ и „Мода женских фризура“.

Током ове манифестације, од 14. до 20. маја, сви програми су бесплатни, а радно време музеја биће од 12 до 20 часова. У време сутрашње Ноћи музеја ова установа биће отворена од 18 до два часа после поноћи.

Уз организовано вођење посетиоци ће имати прилику да обиђу сталну поставке „Времеполов лесковачког краја“ која, у две изложбене просторије, приказује живот у Лесковцу од праисторије, преко римског доба, средњег века и турског периода до почетка Другог светског рата као и изложбу о одевању и кићењу у лесковачком крају од праисторије до модерног доба.

Из музеја је упућен позив грађанима да посете и археолошки локалитет Царичин град из VI века који је у близини места свог рођења подигао римски цар, реформатор и стратег, Јустинијан Први.

На тргу испред музејске зграде обиласком Лапидарујума посетиоци имају прилику да погледају како су Римљани правили вино, којим боговима су се молили и на који начин су складиштили храну.

У Градској кући им је на располагању стална поставка која пружа увид у опремање дома и начин живота током XIX века, а у једној од просторија је смештен и Дечији музејон где најмлађи на креативан начин могу да проведу своје слободно време.

САДРЖАЈИ ЗА НАЈМЛАЂЕ

Малишани, од пет до 11 година, ће током музејски радионица научити много тога о развоју писма кроз историју. Научиће краснопис и технику лепог писања. Сазнаће детаље о трендовима у сређивању косе у различитим историјским периодима, а имаће и прилику да буду модели за најразличитије фризуре. Посебна радионица намењена је онима које занима конзерваторско занимање и чување музејских предмета.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!