"УВУКАО" САМ СЕ У СРПСКУ ДУШУ: Габор Михаљи, редитељ "Соколове песме", прве представе ансамбла "Коло"

Вукица Стругар

08. 05. 2022. у 15:10

НАЈВЕЋИ изазов био је да се ја, као Мађар, "увучем" у српску душу и урадим представу коју ће српска публика осетити као своју. Уосталом, код нас постоји изрека: Где се реч завршава, ту плес почиње - каже кореограф и редитељ Габор Михаљи, уочи премијере представе "Соколова песма" (10. маја) ансамбла "Коло" на сцени Атељеа 212.

УВУКАО САМ СЕ У СРПСКУ ДУШУ: Габор Михаљи, редитељ Соколове песме, прве представе ансамбла Коло

Фото Приватна архива

Наш једини професионални ансамбл народних игара и песама, у 74. сезону ушао је у складу с њеним називом "Искорак", јер је први пут у својој историји поставио једну играчку, певачку и свирачку представу, користећи нову форму да исприча причу о љубави и слободи. За овај изазов ангажовали су директора Мађарског националног ансамбла "Мане", који већ две деценије трага за другачијим позоришним формама, ослањајући се на традицију.

- Био сам донекле већ упознат са српском, односно балканском баштином, зато што и у Мађарској живе Срби - каже Габор Михаљи на почетку разговора за "Новости".

- Када ме је Влада Декић, директор "Кола", позвао да овде радим представу, мој унутрашњи осећај ми је говорио да треба да изразим, на неки начин, тај српски дух. Потом је уследио процес учења, много сам читао, помагали су ми моји пријатељи Срби.

Фото Приватна архива

На питање шта је за њега прва асоцијација за "српски дух", Михаљи одговара:

- Оно што и моја представа поручује, а то је - слобода. Прво ми она пада на памет, као и тежња за постојањем у заједници. Такође, јака жеља за опстанком у српском народу. И ми и ви, током историје прошли смо кроз многе борбе, ратове, тешке периоде. Ако гледам из перспективе плесача, у фолклору уочавам велику снагу у мушкој игри. Код жена се, такође, примећује та чврстина, мада оне уносе и лирске елементе.

Наш саговорник је, заправо, родоначелник једног уметничког правца који на вешт начин преплиће и спаја фолклор са модерним изразом, о чему каже:

- Не користим балет, а минимално покрете савременог плеса. Јер, у оквиру фолклора човек може да искаже мисли и осећања само ако се дубоко веже са коренима тог плеса. Основа је српски народни плес са другим балканским елементима. Некад оставим фолклор какав јесте, са свим корацима и распоредом у простору. Ипак, искуство ми каже да ако се дубоко традиционалне форме унесу у савремено окружење, добијају специфичну драматургију.

Играчи су обучени у костиме а не ношњу, сценографија није статична. Склона је променама, користим и савремена светлосна решења.

Фото Приватна архива

Михаљи истиче да за њега фолклор није "музеј" већ веома близак савременом гледаоцу који присуствује комплексном позоришту, ангажујући сва своја чула.

- У представи је веома важна музика. Такође, може бити традиционална, али и оригинално компонована. У "Соколовој песми" има и мало текста. Тачно је да покрет некад више говори од хиљаду речи, али и где се завршава покрет - почиње реч. Волим кад плесачи проговоре на сцени.

Фото Приватна архива

"Соколова песма" инспирисана је значењем ове магичне птице у српској традицији, мада у средишту представе није соко - већ соколица. Ту почиње прича о девојци која се заљубљује у момка, присиљена да бира хоће ли да лети у слободи или живи на земљи са својом љубављу.

- Сигуран сам да је људима и те како потребна вера и љубав у овом девалвираном свету.

Глобална култура покушава да у једну раван постави читав свет, а људи имају потребу за својим коренима. За идентитет једног човека потребни су историја, култура, језик, али и традиција. Ако је унесемо у модеран свет и поставимо тако да за савременог човека не представља нешто застарело, далеко и "прашњаво" него живо и савремено, она ће или оснажити онај стари идентитет, или изградити неки нови - истиче наш саговорник.

Габор Михаљи, Фото З. Јовановић

ОРИГИНАЛНА МУЗИКА

ТОКОМ целовечерње представе "Соколова песма", главну мушку и женску улогу имаће Вукан Шебез и Милица Кукољ, а на сцени ће се појавити десет играчких парова, уз тринаест чланова окестра. Музику (са нашим фолклорним мотивима) написала су браћа Габор и Атила Гера. На Дан "Кола" (15. маја) наступиће у Новом Саду, европској престоници културе, а крајем месеца и у Будимпешти у двострукој улози - изводећи "Соколову песму", а потом ће одржати и "класичан" концерт фолклора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ПРАВО из "ведрог медијског неба" на Си-Ен-Ен је у петак емитован подужи ТВ прилог о злоставању палестинских затвореника у Војној бази Сде Теиман у пустињи Негев, а потврђено је и да се друге две израелске касарне базе Анатот и Офер на окупираној Западној обали користе за тамничење Палестинаца.

12. 05. 2024. у 20:51

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ШОКИРАНА: Ево шта је америчка тенисерка урадила када се Рускиња повредила (ВИДЕО)