ДЕЦЕНИЈА ОПЕРЕ "КАРМЕН": Бизеово славно дело поново на репертоару Народног позоришта у Београду
ОПЕРА Жоржа Бизеа "Kармен", после краће паузе, враћа се 30. априла и 4. маја, под диригентском управом Дејана Савића (и у режији Небојше Брадића) - на редован репертоар Велике сцене Народног позоришта.
фото: Промо
Ремек дело славног француског композитора представља један од најснажнијих уметничких израза тријумфа страсти над сентименталном љубављу. Опера је настала по новели Проспера Меримеа, компонована на либрето Мејака и Алевија, по поруџбини париске Опере комик 1872. године.
Редитељ Небојша Брадић изместио је радњу у време грађанског рата у Шпанији, а посебна атмосфера добила се ангажовањем дела ансамбла Балета (кореограф Емилија Јовановић), коришћењем неких традиционалних борби које се увек везују за "Kармен", као и убацивањем елемената фламенко музике. На извођењу 30. априла насловну улогу певаће Драгана дел Монако, Микаелу, девојку са села, дочараће Александра Стаменковић, ролу наредника Дон Хозеа тумачиће Јанко Синадиновић, а тореадора Ескамиља, Миодраг Д. Јовановић. У ансамблу су и Иванка Раковић Kрстоношић, Ивана Живадиновић, Дарко Ђорђевић, Павле Жарков, Мирослав Марковски и Вук Матић.
На извођењу 4. маја у подели ће бити Љубица Вранеш у улози Kармен, Невена Бриџен као Микаела, а Дејан Максимовић је Дон Хозе... У представи учествују Оркестар, Хор и балетски ансамбл Народног позоришта. Сценографију је урадио Герослав Зарић, а костиме Kатарина Грчић Николић.
Представа је премијерно изведена у марту 2012. године
Препоручујемо
ТРИБИНА „ДНЕВНИК О ЦРЊАНСКОМ“ У НОВОМ САДУ : Културни центар Војводине „Милош Црњански“
11. 12. 2025. у 12:38
ГЛУМАЦ ДАО ОБЕЋАЊЕ: Александар Којић добио награду за монодраму Радоша Бајића (ФОТО)
09. 12. 2025. у 22:10
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још
ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.
13. 12. 2025. у 15:33
Коментари (0)