ПОГЛЕД ИСКОСА - Два јубилеја Бете Вукановић

Дејан Ђорић

26. 04. 2022. у 17:26

СЛИКАРКА и професорка Бета Вукановић (Бамберг, Баварска 1872 - Београд, 1972) слави двоструки јубилеј, који код нас није ни на какав начин обележен.

ПОГЛЕД ИСКОСА - Два јубилеја Бете Вукановић

Бета Вукановић, "Девојка под воћком 5"

Дели нас 150 година од њеног рођења и пола века од њене смрти. Та растом мала а духом велика Немица била је верна Србији па је у време нацистичке власти у Београду одбила понуђену помоћ окупатора. Питала је: "Да ли и моји суседи добијају пакете са храном?" а добивши негативан одговор рекла је: "Нећу онда ни ја". Била је познавалац тајни сликарства академског реализма али и једна од утицајних личности за развој српског модернизма. Имала је разумевања за младе и њихову уметност, уважавала је чак и Радослава Тркуљу. Њена биографија и дело су узорни и о њој је објављена квалитетна монографија 2004. године од исто тако поуздане историчарке уметности старог кова Вере Ристић, кустоса београдског Народног музеја.

Сликала је све осим религијских тема, актове, портрете, групне и жанр сцене, пејзаже, мртве природе, копије старих мајстора, илустрације књига за децу, а била је и најбољи српски карикатуриста, о чему постоји посебна студија у "Зборнику за ликовне уметности Матице српске 4". Опус је остварила у духу академског реализма, импресионизма, пленеризма и модерног сликарства Београдске школе између два светска рата. Копије по Рожеу ван дер Вајдену и Рубенсу одају је као врсног познаваоца сликарског заната. Била је једна од весница модернизма у српској уметности, о чему сведочи њена биографија.

У Минхену је завршила Уметничко-занатску школу и Женску академију. Упоредо је пратила наставу у другим школама, редовно код Словенца Антона Ажбеа, који је тада држао најсавременију наставу. У Паризу је похађала једну од академија и ступила у брак са Ристом Вукановићем, узевши име Бета. Те 1898. године имала је прво излагање у Београду. Са супругом је водила Српску сликарску школу а 1904. била један од оснивача "Ладе". За време балканских ратова она је добровољна болничарка, као и у Првом светском рату до повлачења војске из Београда, са којом одлазе и Вукановићи. У бомбардовању им је тада оштећена и опљачкана кућа. После Солуна одлази у Марсељ и Париз, где јој умире супруг, а она се већ 1919. враћа у Београд. Један је оснивача УЛУС-а а 1921. преузела је наставничку дужност на Уметничкој школи у Београду. У атеље у новосаграђеној згради Коларчеве задужбине уселила се 1932. где је остала до краја живота. Била је и један од оснивача Удружења сликара и вајара ратника 1912-1918. Прва њена ретроспективна изложба одржана је 1958. године, а 1969. добила је награду за допринос развоју и изучавању уметности у Београду почетком XX века. Поводом прославе 100. рођендана одликована је 1972. Те године је преминула и сахрањена на Новом гробљу. У њеној биографији и стваралаштву сажимају се историја почетака модерне српске уметности и елементи новије повести нашег народа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а