ЛЕКСИКОН СВИХ СРПСКИХ ПИСАЦА: Матица српска објавила први том дуго чекане националне књиге

Јованка Симић

19. 04. 2022. у 09:37

КАПИТАЛНА публикација која нам је све до јуче недостајала, а замена јој нису могли бити ни Српска енциклопедија ни Српски биографски речник, јесте Лексикон писаца српске књижевности.

ЛЕКСИКОН СВИХ СРПСКИХ ПИСАЦА: Матица српска објавила први том дуго чекане националне књиге

Фото Н. Карлић

Први том Лексикона под уредништвом проф. др Љиљане Пешикан Љуштановић, професора емеритуса на Филозофском факултету у Новом Саду, на 525 страница обухвата имена писаца са почетним словима А и Б. Промовисан је јуче у Свечаној сали наше најстарије књижевно-научне институције, уз прогнозу да би комплетан рад требало да буде окончан најдаље за 10 година. Назив публикације осмислио је проф. др Јован Попов.

Подсетивши да је реч о издавачком послу започетом још 1972. године, а замишљеном као југословенски пројекат који није опстао због распада СФРЈ, председник Матице српске проф. др Драган Станић казао је да српски лексикон настоји да што потпуније дефинише корпус наше књижевности.

- Добићемо попис свих српских писаца, али знало се да се не може остати само унутар преуског схватања појма српске књижевности. То значи да су пописани и библиографско-биографски обрађени сви писци који јесу били или се могу сматрати припадницима српског језика и културе, почевши од времена Светог Кирила и Методија и Светог Саве, па све до нашег доба, а укључујући и наше писце у расејању - рекао је Станић.

Фото Н. Карлић

Матичин председник нагласио је да се подразумева да је у целину као део заједничког српског и хрватског наслеђа укључена ренесансна, барокна и просветитељска књижевност у Дубровачкој републици, "што неки филолози из Хрватске повремено оспоравају, као и из Боке Которске, што не би требало да било ко оспорава".

Уредница тима за израду Лексикона, у коју је укључено 58 сарадника, професорка Пешикан Љуштановић нагласила је да "ово није само национални лексикон, јер ту су сви који су у српску књижевност унели свој допринос".

- Да смо инсистирали само на националности, питам се шта би онда било са Алкибијадом Нушом, који је под именом Бранислав Нушић постао један од симбола српске књижевности, а сам је говорио да његова генетска слика представља историју Балкана? Можда најтрауматичније искуство имала сам када сам питала човека можемо ли га уврстити у лексикон, а он је негирао да има икакве везе са српском културом, а објављивао је у СКЗ, "Просвети"... С друге стране, преко "Фејсбука" ми је аутор - муслиман, доставио списак писаца који припадају српској књижевности и замолио да их не изоставимо - казала је, између осталог, уредница Лексикона.

За проф. др Јована Делића, дописног члана САНУ, истински је велика вест да се први том Лексикона српских писаца појавио у Матици српској и да је штампан на ћирилици јер српска енциклопедистика веома касни у свом развоју и зато јер се после Другог светског рата сматрало да је било довољно бити заступљен у Југословенском лексикону, штампаном у Загребу, на латиници.

По речима проф. др Николе Грдинића, Лексикон је заправо биографија српске књижевности. Представља систематски пресек од средњег века до данас свега што постоји у нашој књижевности, а највећа вредност Лексикона је у композицији коју чине - биографија, библиографија и литература.

По речима проф. др Горане Раичевић, иначе мукотрпан рад на Лексикону знатно је олакшан због чињенице да се одвија у институцији као што је Матица, која с правом може да понесе титулу националног лексикографског завода. То би, сматра професорка Раичевић, значило да се у овом послу више не креће од нуле, већ да је у раду на неким појединачним биографијама, уз модификације и прилагођавања, могуће наслонити се на оно што је већ урађено.

Дијаспора и мањине

У ЛЕКСИКОНУ аутора српске књижевности, како је приметио проф. др Драган Станић, пажљиво су испраћени процеси интеграције писаца других народности који су своју креативност уграђивали у нашу књижевност и културу. То су књижевници муслиманске вероисповести, јеврејског порекла, као и писци националних мањина у нашој земљи - Мађара, Словака, Русина, Буњеваца, Горанаца, Рома...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)