ПОГЛЕД ИСКОСА - Шејка: апокалиптичар и интегратор

Дејан Ђорић

19. 04. 2022. у 16:26

ОВЕ године је један јубилеј незапажен у јавности. Дели нас 90 година од рођења Леонида Шејке (Београд, 1932-1970). Ако је икада Србија имала генијалног уметника, не само у другој половини XX века, онда је то Шејка.

ПОГЛЕД ИСКОСА - Шејка: апокалиптичар и интегратор

Леонид Шејка, Фото Б. Ђорђевић

Нису то Дамњан, Марина Абрамовић, па чак ни Петар Лубарда. Њима недостаје харизма и тајна Лоње, како су га звали пријатељи, Леона ван Киса, како је себи дао једно од четири уметничких имена. Наилазио је у нашој средини на многе препреке. Борислав Пекић, Момо Капор, Миодраг Миша Јелић и Слободан Боб Ђурђевић сматрали су га Јеврејином, а његово презиме заправо на руском значи "мали врат" или "вратић". Павле Васић, деценијама угледни критичар "Политике" идиотски је писао да је на његовим сликама најбоље насликан шах под са холандских слика ентеријера. Дамњан га сматра "испоставом ренесансе", а напао га је деведесетих година и идеолог авангарде Бранимир Стојановић. Био је у затвору месец дана и пребијан као претеча демократије а под његову звезду су покушали да стану, пишући о њему и такви скрнавитељи традиције какви су Милета Продановић и Љиљана Ћинкул. Она није знала ни да постоји монографија о Шејки а и ту смо се огрешили, прва је објављена у Немачкој.

За разлику од наше средине, његово дело било је одмах препознато у иностранству, чувена надреалисткиња Мерет Опенхајм поздравила је у Швајцарској Шејкину појаву као и највећи италијански ликовни критичари Ђорђо ди Ђенова и Енрико Крисполти. И Шејкине супруге су значајне личности, Марија Чудина је највећа хрватска књижевница у другој половини XX века а Ана Чолак-Антић, историчарка уметности, водила је Галерију Графички колектив у којој су се налазили и имали самосталне и групне изложбе чланови групе Медиала. Њу је са још троје уметника основао Шејка и постао њен неформални вођа. Утицао је веома и на млађе уметнике, од Радована Хиршла, Стевана Новаковића до Зорана Велимановића и Југослава Оцокољића. Сада се о њему пишу научни радови, а постоји туце уметника који иду његовим трагом, рију по београдским отпадима, проналазе одбачене предмете и проглашавају их уметничким.

Леонид Шејка је апостол Ђубришта, једне од његових великих метафора као што су Град-Ђубриште-Замак, тј. Пакао-Чистилиште-Рај. Изводио је прве перформансе на свету на Ђубришту, предвидео је у сиротињском Београду педесетих без самоуслуга и масовне потрошње планетарно па и космичко ђубриште. Избавио се из њега својим генијалним духом, био је аутентични хришћански мистик, открио је зону духовног спаса - Замак душе, кога је била свесна једино Св. Тереза Авилска. Са ивице гроба, неколико сати пред коначни одлазак, као самураји и зен учитељи оставио је свој "Последњи запис" у коме каже да када би се вратио животној снази сликао би на начин старих мајстора, да они који иду тим путем наставе не бојећи се ризика, јер "Сликарство је облик молитве".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна