БЕОГРАД ПОД ОПСАДОМ, ПОНОВО ПОД ЧЕКИЋЕМ: Два платна инспирисана освајањима Еугена Савојског продају се на светском тржишту

Миљана Краљ

22. 03. 2022. у 13:42

У ЧУВЕНОЈ лондонској аукцијској кући "Сотеби", 2019. појавиле су се две велике уљане слике (109 пута 172 сантиметра), чија је тема опсада Београда, 1717. под командом принца Еугена Савојског - радови неког од следбеника или ученика чувеног холандског уметника Јана ван Хухтенбурга (1647-1733) - које су сада поново на тржишту.

БЕОГРАД ПОД ОПСАДОМ, ПОНОВО ПОД ЧЕКИЋЕМ: Два платна инспирисана освајањима Еугена Савојског продају се на светском тржишту

"Битка за Београд", Фото Принтскрин

Пре три године свако платно било је процењено између 30 и 40.000 фунти, уз напомену да припада приватној колекцији из јужне Немачке.

Писац историјских књига Душан Бабац сматра да је то што су се слике појавиле у продаји добра прилика да се набаве за неки од наших музеја.

- Дела су ликовно занимљива, као и историјски, јер представљају важан догађај за наш град и земљу - објашњава саговорник.

- То су платна великих димензија, која приличе раскошним просторима, а према садржини би се лепо уклопила и у збирку Историјског музеја Србије, који ће добити нову зграду, али и Музеја града Београда, чија колекција гравира, има десетак вредних дела са истом историјским мотивом.

У биографији славног холанског мајстора стоји да је службовао код Еугена Савојског, а како истиче наш саговорник био је сликар батаљиста, специјализован управо за призоре битака.

- Дворски сликар ван Хухтембург јесте насликао једанаест битака којима је руководио Еуген Савојски, од битке за Сенту 1697, до битака за Петроварадин (1716) и Београд (1717), а та дела се налазе у Галерији Сабауда у Торину - тврди историчарка уметности Бранка Ђорђевић Наканиши. - Битку за Београд је израдио и као уље на платну и у виду графике.

"После опсаде", Фото Принтскрин

Како није имао могућности да путује од локације до локације, већину битака је представио без много топографских детаља, евентуално понекад са неком кулом или здањем које симболише локацију битке. Другим речима, да нема наслова, најчешће не бисмо имали појма о ком се граду ради. На његовој слици "Битка за Београд" ток река није исправно приказан, Авала је превисока и ушиљена, а сам град, који делимично излази из "кадра", насликан је без много детаља, уз ивицу слике, полузаклоњен дрветом. Јасно је да је то слика о Еугену Савојском и његовој победи, а не о Београду.

За разлику од Ван Хухтенбурга, према мишљењу ове историчарке уметности, слику која је тренутно на продаји урадио је непознати уметник. Његова "Битка за Београд", тврди, много је аутентичнија:

- Он је или долазио у Београд, или је имао је пред собом мапу нашег града и панорамске скице које је израдио неко на лицу места. Само у таквим случајевима су се уметници у то време упуштали у овако детаљно представљање топографије, облика тврђаве и детаља града. То је веома драгоцено јер нам донекле омогућава да видимо како је крајем 17. и почетком 18. века изгледао Београд као погранична варош турско-источњачких црта, управо пре него што ће доживети трансформацију по плановима пуковника Николе Доксата, барона из Демореа, и попримити обележја средњоевропског града.

Овакав драгуљ, убеђена је Бранка Ђорђевић Наканиши, неће се опет појавити на тржишту у догледној будућности, па држава не би смела да пропусти шансу и дело смести у неки од београдских музеја:

- Укратко, верујем да је пред нама рад од великог уметничког и историјског значаја, руком мајстора златног доба холандског сликарства, стар преко 300 година и директо везан за бурну прошлост Београда, око којег су се битке водиле, кажу историчари, равно 115 пута - битке које су ту и тамо описане, а заиста ретко насликане - закључује саговорница.

Свици и мапа

ПОСЕБНА занимљивост на слици "Битка за Београд" су свици насликани у горњим угловима платна: на левом је нацртана мапа локације, а на десном видимо читаву листу назива и описа, означених словима која одговарају словима уцртаним по разним деловима слике. На репродукцији се ништа од ових (потенцијално врло занимљивих) текстова не може прочитати осим да под "А" пише Београд - објашњава Бранка Ђорђевић Наканиши.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ПРАВО из "ведрог медијског неба" на Си-Ен-Ен је у петак емитован подужи ТВ прилог о злоставању палестинских затвореника у Војној бази Сде Теиман у пустињи Негев, а потврђено је и да се друге две израелске касарне базе Анатот и Офер на окупираној Западној обали користе за тамничење Палестинаца.

12. 05. 2024. у 20:51

Коментари (0)

БРУКА И СРАМОТА: Ово је Новак Ђоковић доживео у Риму