ИСТИНСКИ ПОСВЕЋЕНИК ТЕАТРА: Обележава се двадесет година од одласка глумачког барда Данила Бате Стојковића (1934 - 2002)
НА данашњи дан, пре две деценије, умро је Данило Бата Стојковић. Иако тешко болестан, на позорници се појавио месец дана раније, да се опрости са публиком и маестралном улогом Луке Лабана у Ковачевићевом "Професионалцу".
"Грлом у јагоде", Фото РТС / ФЦС
Био је то његов последњи поклон пред препуним гледалиштем Звездара театра, са Велике сцене која већ десетак година носи његово име.
Овог 16. марта ће се у граду који је задужио љубављу (и реченицом "док сам жив, нећу излазити из Врњачке Бање") званично отворити његова Меморијална соба. О каквој се узајамној љубави ради, најбоље сведочи податак да у Врњачкој Бањи већ "има" амфитеатар, спомен-плочу и манифестацију "Дани Бате Стојковића". За живота, глумчев лик је овековечен на филмским ("Делије" и "Рој"), али и сликарским платнима Миће Поповића - осамдесетих година, као Гвозден, обележио је серију слика великог мајстора о гастарбајтерима и јасном социјалном поруком...
Бранка Петрић, Фото П. Митић
Рођен је 11. августа 1934. године у Београду као син Алексе Стојковића, угледног предратног трговца дрвном грађом и угљем. Михиз је у "Аутобиографији о другима" Батиног оца описао: "омален, кочоперан, прек и предузимљив, скептичан према свету". Можда би се баш овако могао окарактерисати и Алексин наследник, који је у једном давном интервјуу рекао да што је старији све више препознаје очеве особине, а и да "воли да га игра међу својим најближим, дивећи се неким његовим гестовима и поступцима"... Глуму је похађао у класи Томислава Танхофера. Још од тих дана с њим је играла и друговала Бранка Петрић.
- Заједно смо студирали и увек седели једно поред другог. Стално смо се нешто смијуљили и шалили. Часови су нам почињали рано ујутру. Колико сам само пута заспала на његовом рамену! Остао ми је најбољи пријатељ до краја живота. Причали смо како ћемо се наћи у старачком дому, да ћемо и тамо глумети - присећа се Бранка Петрић.
- Одиграли смо више од двеста педесет "Балканских шпијуна". Била сам му супруга и у "Ђенералу Недићу", делили смо сцену и у представи "Лари Томпсон, трагедија једне младости"... Наше дружење било је дивно и узбудљиво. Понекад се дешавало и да дуго не говоримо. Није било лако с Батом друговати. Али, нешто је најлепше што памтим. Истински посвећеник театра, веома образован. Могао је да разговара са сваким - од сељака до краља.
ВЕЛИКАН Бата Стојковић у "Урнебесној трагедији", Фото Martin Candir
Бата је први ангажман добио у Југословенском драмском (1959), потом је каријеру наставио у Атељеу 212, да би се у последњем периоду посебно посветио Звездара театру (од 1987. до 2002), на чијој се сцени у седам улога појавио преко хиљаду и сто пута. У изузетном глумачком опусу забележено је готово седамдесет филмова, више од педесет драма, двадесетак серија. Био је први (филмски) отац Бранку Цвејићу, као Банету Бумбару у "Грлом у јагоде":
- Обожавао сам га. Нисам га се никада плашао, нити га доживљавао као тешког човека. Сећам га се веома често. Сваког дана ми недостаје. Велики глумац, а као и сви велики - специфичан и изузетан. Имао је посебан дар. Такви се, заиста, ретко рађају.
Фото Звездара театар
НАЈЛЕПША КУЋА
- ПОЗОРИШТЕ је Бати било најлепша кућа и најважнија вера. Брзо је прошло двадесет година од растанка са господином који нам увек измами осмех кад га се сетимо. Тако је било откако није са нама и тако ће бити за многа будућа времена, јер су вредна уметничка дела најлепши и најдуговечнији траг нашег постојања - изјавио је овим поводом Душан Ковачевић.
Препоручујемо
"ЧУДО! О ЊЕМУ МИ ЈЕ НАЈТЕЖЕ" Како је Бата Стојковић говорио о Зокију Радмиловићу
29. 01. 2022. у 18:59
ВЕНЧАЛИ СЕ У ТАЈНОСТИ: Љубавна прича Бате Стојковића - све се променило кад се разболео
07. 12. 2021. у 18:56
СТАТУА БАТИ СТОЈКОВИЋУ: Врњачка Бања не заборавља великог глумца и драгог госта
31. 07. 2021. у 08:17
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)