КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (8): Исповести о људској уклетости

В. Н.

17. 02. 2022. у 16:19

Годинама ову награду доживљавам као демократски избор, пре свега наспрам усмерене перцепције појединих жирија

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (8): Исповести о људској уклетости

Фото В.Н.

ЗОРАНА З. ОПАЧИЋ (Београд)

1."ДЕЦА", Милена Марковић ("Лом")

2."ЕНЦИКЛОПЕДИЗАМ И ТЕОРИЈА РОМАНА", Предраг Петровић, ("Чигоја)

3."АГОН И МЕЛАНХОЛИЈА", Горана Раичевић, ("Академска књига")

4."ПОВРЕДА БЕЛИНЕ", Бојана Стојановић Пантовић, (КЦ Новог Сада)

5. "ИЗА АЛИСИНОГ ОГЛЕДАЛА", Љиљана Пешикан Љуштановић, (Андрићев институт)

Зорана З. Опачић

КЊИГА М. Марковић је снажна и упечатљива, дубоко лична, породична, универзална приповест о људској уклетости, стешњености између снова и отрежњујуће животне стварности; између радости детињства и (привидне) зрелости која носи разочарење - и свест да иза нас, колико год можда узалудна била њихова будућност, остају само деца. Теоријска расправа о начелу енциклопедичности у филозофији и култури П. Петровића тумачи визију бескрајног текста којим би се изразио тоталитет света, али и понор његове недостатности; разматрање феномена заокружује се поетичким испитивањем енциклопедијског наратива у српској књижевности. Обимна студија Г. Раичевић представља драгоцени прилог тумачењу живота и стваралаштва једног од наших најзначајнијих писаца. Вишеструко симболичан наслов песничке збирке Б. С. Пантовић сведочи о певању као дубоко интимном чину - окрутном, пошто се њиме отвара (позлеђује) интима, али и ојезикотворује сећање. Ретке су, и зато значајне, монографије о фантастици која је незаслужено доживљена као маргинални вид српске књижевности. Из пера Љ. П. Љуштановић, у компаративном контексту исцртавају се структура, тип јунака и хронотопске особености ове књижевне врсте у 21. веку.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

НЕНАД ШАПОЊА (Нови Сад)

1."ПРИВРЖЕНОСТ", Драго Кекановић, (СКД "Просвјета")

2."ДОЗВОЛА ЗА БИЦИКЛ", Јовица Аћин, (ОФК Цетиње)

3."СРЕДИШЊА ПУСТИЊА", Миомир Петровић, ("Лагуна")

4."КОПИПЕЈСТ ИЛИ ЖИВОТ?", Ђорђе Писарев, (Банатски културни центар)

5. "ЗЛО У КЊИЖЕВНОСТИ И КУЛТУРИ" , Слађана Илић, (Catena mundi)

Фото приватна архива

ЈЕДАН од разлога постојања књижевних награда јесте могућност да се упале светла рефлектора не би ли потенцијални читаоци видели оно што има смисла за њих. Најшири смисао дијалога о књигама, какав нуди награда Меша Селимовић огледа се и у чињеници да читаоци, књижевни критичари и књижевни посленици, деле са могућим читаоцем своје увиде у оно што му је из књижевне продукције можда промакло. Годинама ову награду доживљавам као демократски избор, пре свега наспрам усмерене перцепције појединих жирија. Доживљавам је и као могућност да се скрене пажња на оно невидљиво широј јавности, а довољно вредно да може за читаоца бити почетак једног потпуно новог књижевног света. Такве су књиге које и ове године предлажем за награду и читање. Оне су на горњем списку. А да им нисам и сам уредник, читаочеву пажњу би свакако усмерио и на прозне књиге Миодрага Кајтеза "Стална поставка", Јовице Аћина "Бања" и Милана Р. Симића "Ништа вредно помена".

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

САЊА МАЦУРА (Бањалука)

1."НЕБО, ТАКО ДУБОКО", Весна Капор, (СКЗ)

2."МОКРИНСКЕ ХРОНИКЕ", Срђан В. Тешин, ("Архипелаг")

3."ЖИВОТ ИЗ ЗАСЈЕДЕ", Анђелко Анушић, ("Службени гласник")

4."ДОК ТОНЕМО У МРАК", Гојко Божовић, (НБ "Стефан Првовенчани")

5."СТРАШНИ СУД", Ранко Павловић, (Удружење књижевника РС)

Фото приватна архива

У СРЕДИШТУ жанровски неодређеног прозног текста В. Капор налази се тема смрти блиског бића која прераста у својеврсну тужбалицу универзалног оквира. Колико су губитак и бол подлога за лиричност, толико су и полазиште и исходиште личног осећања које израста у нешто опште, изникло из индивидуалне Тарине судбине. Следи другачије интониран роман С. Тешина, у којем се од заборава краде Мокрин једног времена исказан кроз сублимисано искуство одрастања, динамично, питко, амалгам суза и смеха који надраста субјективну слику Баната дату кроз замотуљак евокација. Роман А. Анушића својим насловом указује на парадоксалност покушаја избегавања фатума у времену ратова и избеглиштава које човек само из заседе (пре)живети може. Његов јунак, Вељко, проживљава низ емоционалних потонућа у избеглиштву од крајишког огњишта до обале Рајне и Холандије. Из песничке збирке Г. Божовића извирују приче, звуци, гласови, исписујући трагове живота подељеног "на тренутке" који му дају или ускраћују смисао. Новом збирком приповедака Р. Павловић показује непогрешиву способност да читаоца привуче и задржи добром причом. Библијски мотиви и архетипске слике наткриљују своје изворно значење и продиру дубоко у ткиво савремених међуљудских односа.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

СТЕВАН ЈОВИЋЕВИЋ (Београд)

1."НОЋНА ПРОЈЕКЦИЈА", Ото Хорват ("Академска књига")

2."БАЊА", Јовица Аћин ("Агора")

3."ЧАСНИ СОНЕТИ", Обрен Ристић ("Православна реч")

4."МАЛИ ИЗГЛЕДИ", Драган Марковић (КОВ)

5."ДОК ТОНЕМО У МРАК", Гојко Божовић (НБ "Стефан Првовенчани")

Стеван Јовићевић

НЕПРЕТЕНЦИОЗНО замишљен као нараторов седмодневни боравак у родном граду, Хорватов роман, један од уметнички најуспелијих изданака лирске прозе што су обогатили прошлогодишњу продукцију, испитује могућности накнадног реконструисања далеке и проблематичне интимне прошлости. Брижљиво компонована, књига Аћинових приповедака изнова открива сву раскош ауторове имагинације и његов препознатљив прозни рукопис, у оквиру којег фантастично и стварносно не само да не искључују једно друго већ је напоредност једини принцип по ком обоје могу да постоје. Маестралном склесаношћу својих сонета изистински празник савремене поезије приредио је О. Ристић, чије значењски згуснуто лирско штиво истовремено сажима несношљив немир егзистенције и занемелост пред величанственим размерама Творчевога стварања. Поетска збирка Д. Марковића, једног од наших водећих песника средње генерације, изванредан је пример непатворености лирског сведочења и луцидног језичког поигравања. Висока мера Божовићеве песничке зрелости препознаје се у ненаметљивом али бритком певању, које под привидном стишаношћу и благошћу мудрости закрива сурову драму човековог позвања у свету.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЋЕМО КОЛИКО ГОД ПАРА ТРЕБА, САМО ОСТАНИ СА НАМА Откривен мотив троструког убиства у Књажевцу, Алекс (22) због овога побио најближе?

"ДАЋЕМО КОЛИКО ГОД ПАРА ТРЕБА, САМО ОСТАНИ СА НАМА" Откривен мотив троструког убиства у Књажевцу, Алекс (22) због овога побио најближе?

ЈУТРО након злочина у Књажевцу, у кући у којој је Алекс Милојевић (22) из Књажевца хицима из ваздушне пушке убио свог оца (60), бабу (83) и деду (81), на затвореној капији стоји полицијска трака, а никог од рођака нема унутра...

07. 06. 2024. у 12:35 >> 13:01

УКРАЈИНА ГАЂАЛА ЛУГАНСК АМЕРИЧКИМ РАКЕТАМА: Више мртвих и десетине рањених - жестока реакција Москве (ФОТО/ВИДЕО)

УКРАЈИНА ГАЂАЛА ЛУГАНСК АМЕРИЧКИМ РАКЕТАМА: Више мртвих и десетине рањених - жестока реакција Москве (ФОТО/ВИДЕО)

МИНИСТАРСТВО одбране Русије оптужило је данас украјинску војску да је у нападу на Луганск користила пет пројектила "атакамс" које су Кијеву испоручиле САД.

07. 06. 2024. у 13:37

Коментари (0)

МИСЛИЛА САМ ДА СЕ ШАЛИ Водитељки РТС-а муж умро током летовања у Грчкој: Кад је стигла хитна, схватила сам да нема спаса