ЧАЧАК, ПРВА ПРЕСТОНИЦА КУЛТУРЕ: Потписан уговор између министарке Гојковић и градоначелника Тодоровића

В. ИЛИЋ

19. 01. 2022. у 22:26

ПОТПРЕДСЕДНИЦА Владе и министарка културе и инфoрмисање Маја Гојковић и градоначелник Чачка Милун Тодоровић потписали су у среду уговор о имплементацији пројекта "Престоница културе 2023. године - Чачак". Министарство културе је издвојило за овај пројекат нешто мање од 300 милиона динара, док је вредност читавог пројекта пола милијарде динара.

ЧАЧАК, ПРВА ПРЕСТОНИЦА КУЛТУРЕ: Потписан уговор између министарке Гојковић и градоначелника Тодоровића

Министарка и градоначелник на потписивању уговора / Фото ГУ Чачак

Министарка Гојковић нагласила је да је данас озваничен почетак реализације пројекта и договорено да прва манифестација почне са првим даном пролећа 2023. године.

- Оно што јавност мало зна јесте да је Град Чачак последњи предао пријаву за овај конкурс, али је она од стручне Комисије оцењена као најбоља и најсадржајнија, која омогућава широко учешће свих грађана Чачка, како установа културе које су учествовале у припреми пројекта, тако и независне сцене. Радује ме концепт "Престоница културе", свиђа ми се иновативност, која се огледа и у оснивању новог Музеја кошарке, јер Чачак може и мора да буде поносан на 52 репрезентативца у кошарци - рекла је министарка, напомињући да ће Чачак заувек остати уписан као прва престоница културе Србије.

Како је истакла, план министарства је да се сваке године расписује нови конкурс, како би после више година, како је рекла, дошло до децентрализације културе.

Градоначелник Чачка је поручио да им је жеља да, осим свих традиционалних културних дешавања који се одржавају у овом граду деценијама, успоставе нове вредности кроз нова два музеја - Музеј кошарке и Етнографски музеј, посвећен Великом рату, јер је, по његовој оцени, то дуг према нашим јунацима из Првог светског рата.

- Наша жеља је да успоставимо и нове вредности кроз овај пројекат. На нама је да оправдамо изузетно ласкаву титулу - рекао је Тодоровић, захваливши Комисији која је оцењивала пројекте, али и свима онима који су без икакве надокнаде помогли да се он одради.

Креативни и радни мото пројекта је "Чачанска родна", инспирисан именом сортимента шљиве који је надалеко препознатљив чачански пољопривредни производ. Кроз овај мото предочена је идеја целог пројекта - визија града Чачка као вековног плодног родног тла за развој културе, уметности, духовности, али и науке, привреде, туризма и спорта. Програм је конципиран кроз четири подтеме: "Слободa", "раскршћe", "Mоравa", "Калдрмa".

ПРВИ САСТАНАК РАДНЕ ГРУПЕ

НАКОН потписивања уговора одржан је први састанак радне групе формиране за реализацију пројекта, коме су присуствовали чланови стручне Комисије за пројекат и њена председница др Тијана Палковљевић Бугарски, директорка Галерије Матице Српске у Новом Саду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили