ПРЕМИНУО КЊИЖЕВНИК РАДОВАН БЕЛИ МАРКОВИЋ
ИСТАКНУТИ књижевник Радован Бели Марковић преминуо је вечерас, изненада, у 75. години, сазнају „Новости“.
Фото: В. ДаниловФото И. Данилов
Бели Марковић рођен је у селу Ћелије, код Лазаревца 10. октобра 1947. Школовао се у Лајковцу, Лазаревцу, Београду. Као млад радио на бензијској пумпи, касније био новинар у ваљевском листу „Напред“, а затим, до пензионисања био је управник лајковачке Градске библиотеке. Био је члан редакција „Књижевне речи“ и „Књижевних новина“, Српског књижевног друштва, Српског ПЕН-а. Живео је у Лајковцу.
"Паликућа и Тереза милости пуна“ је први роман који је објавио 1976. Следе књиге приповедака: "Црни колач" (1985), "Швапска коса" (1989), "Године расплета" (1992), "Живчана Јапија" (1994), "Сетембрини у Колубари" (1996), "Старе приче" (1999), "Аша" (2007) , "Ћорава кутија" (2007).
Између осталих награда за књиге прича добио је Андрићеву награду за "Септембрини у Колубари", за "Мале приче“ награду „Бора Станковић“, док је за роман "Лајковачка пруга" (1997) добио Нолитову награду за роман и награду „Бранко Ћопић“. За роман "Лимунација у Ћелијама" (2000) добио је признање „Вечерњих новости“ за књигу године „Меша Селимовић“. Аутор је и романа: "Последња ружа Колубаре" (2001), "Кнез Мишкин у Белом Ваљеву" (2002), "Девет белих облака" (2003), "Оркестар на педале" (2004), "Кавалери Старог премера" (2006), "Госпођа Олга" (2010).
Последњи роман „Стојна ветрењача“ објавио је у јулу 2021.
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (1)