ЧУВАРИ ИСТИНЕ О СВОМ НАРОДУ: Рукописно одељење Матице српске свечано обележило шездесет година постојања и делатности

Ј. СИМИЋ

25. 12. 2021. у 09:49

ТРИДЕСЕТАК рукописа, писама, фотографија и других архивалија сабрано је у изложбу којом је у петак Рукописно одељење Матице српске свечано обележило шест деценија свог трајања.

ЧУВАРИ ИСТИНЕ О СВОМ НАРОДУ: Рукописно одељење Матице српске свечано обележило шездесет година постојања и делатности

Скуп у Матици Српској / Фото Н.Карлић

Председник ове институције проф. др Драган Станић подсетио је да је већ од оснивања 1826. године у Пешти, Матица српска била предодређена да под својим окриљем сакупља значајна сведочанства о историји и култури свог народа. Ова некада "Србско-народна сбирка" временом је постајала све богатија, а 1961. године заживела је као засебно одељење.

Управница Рукописног одељења проф. др Зорица Хаџић подсетила је на речи Иве Андрића да се у архивским просторијама, међу орманима и полицама пуним "тих често потцењиваних хартија, врши стална служба истини која се тешко уочава и осветљава а лако замрачује и губи". Тој истини, сматрао је нобеловац, морамо верно и истрајно да служимо ако желимо да наш живот буде на чврстим основама.

- Свесни да ће књиге остати као трајно сведочанство нашег рада, издавачки план смо знатно проширили и обогатили између осталог и капиталним издањима сабраних преписки српских писаца - казала је проф. др Хаџић.

Ауторка рођенданске поставке мср Александра Јовановић истакла је да се у једном од седам матичиних научних одељења данас чува целокупна документација која проистиче из Матичиног рада, почев од њеног првог статута, текстова објављених у часопису "Летопис" који је две године старији од Матице, ту су и преписке, рукописи и фотографије најистакнутијих личности српске културно-политичке историје, као и имена донатора и задужбинара.

Свечаност је била и прилика да се Матица захвали својим дародавцима који су прошле и ове године додатно обогатили Матичино благо. Међу њима су: Епархија бачка, Матија Бећковић, Весна Егерић, Рајко Каришић, Максим Мудринић, Мирјана Штајнер, Данило Вуксановић, Атила Капитањи, Слободан Бодулић...

Пошто је бурним аплаузом поздрављено његово казивање чувене песме о Вери Павладољској, Матија Бећковић је рекао, за "Новости", да је срећан што је у име Борислава Михајловића Михиза и његовог оца, иришког свештеника Гојка, такође Матичиног члана, био "неком вишом правдом" у прилици да Рукописном одељењу дарује две фасцикле оригиналних драматизација које ће ускоро бити уврштене у Михизова сабрана дела.

ПОЧАСТ

МАТИЦА памти светле али и тужне догађаје. Свечаност је почела минутом ћутања у част проф. др Александра Јовановића, члана Управног одбора ове установе, изузетног проучаваоца књижевности и пензионисаног декана Учитељског факултета у Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)