МОРСКА ГОЗБА ЗА ДУШУ И ГУШУ: Изложбу дела на којима је Омчикус сликао рибе, ракове, хоботнице...

М. КРАЉ

20. 12. 2021. у 12:15

ПРАВУ рибљу гозбу приређује од прошле седмице Музеј Цептер: на 58 платана изнели су срделе, скуше, шкарпине, инћуне, триље, смудута, а ту су и хоботнице, шкампе, јежеви...

МОРСКА ГОЗБА ЗА ДУШУ И ГУШУ: Изложбу дела на којима је Омчикус сликао рибе, ракове, хоботнице...

Омчикус и Фарчић, Фото Приватна архива

Све их је насликао академик Петар Омчикус (1926-2019), а деценијама марљиво, као јединствену целину у својој колекцији, прикупио његов пријатељ Недиљко Недо Фарчић.

Ова посвета богатој фауни Јадрана, са чијих обала обојица воде порекло (Омчикус је рођен на Сушаку, а имао је кућу на Корчули, у Велој Луци, одакле је Фарчић), носи назив "Мирише море".

Али, осим што могу да се виде, на експресивним и сугестивним Омчикусовим радовима, које посетиоца говово увере да све око њега мирише на со и јод и да чује таласе, ове рибе, ракови, и шкољке могу и да се пробају, под условом да сте довољно вешти да их спремите према Фарчићевим рецептима, из кувара који прати изложбу. У књизи истог назива као поставка, са поднасловом "Уметност инспирисана кувањем", откривамо да је све започело 1991. током заједничког летовања Петра, његове супруге и велике сликарке Косе Бокшан (1925-2009) и Фарчића. Недо је свом куму и пријатељу предложио да наслика морски свет њиховог завичаја и пред њега поставио изазов: он ће свакога дана припремати најразличитије плодове мора, а Петар ће их сликати:

- Из дана у дан Недо је пецао или бацао мреже са Петрове барке, а у лошијим данима окретао се пешкарији у Велој Луци. Пре него што Недо започне кување, Петар би скицирао нову слику - по менију за тај дан, а касније јој удисао нов, вечни живот. Неким се темама, као и сликама, више пута враћао, дорађивао их, некада и током више година, све док његовом оку не буду по мери и не осети да су готове.

Фото Приватна архива

Свака од слика, од којих је већина настала одмах у Плитвинама, а остале касније у Београду и Паризу, све до 2012, тврди Фарчић, има своју причу:

- Некада је улов био богат, некада је мрежа донела изненађења. Било је често веома топло или сувише ветровито. Било је олујно и тмурно или превише лепо да би се седело унутра - присећа се некадашњи маратонац и олимпијац, који је читав живот, по престанку успешне спортске каријере, посветио сакупљању дела ликовне уметности, а идеју да у једну изложбу и књигу, споји две своје велике пасије, колекционарство и кување, дао му је син Павле Фарчић, графички дизајнер.

Своју прву слику Недо Фарчић купио је од Бранка, Петровог брата, а за Омчикуса и Косу Бокшан вежу га четири деценије, "густо и снажно испреплетаних" међусобних односа:

- Некада сам им био мецена, а некада слуга; некада муза, некада неми посматрач, о чему сведочи 16 портрета и једна биста. Заједно смо се радовали и туговали. Ипак, а можда и најдрагоценије, имао сам привилегију да активно учествујем у њиховом раду: идејно, организационо и животно - закључује Фарчић.

Фото Приватна архива

Пишући за каталог ове изложбе, историчар уметноти и некадашњи новинар "Новости" Саво Поповић, примећује како је Фарчић фанатичном посвећеношћу успео да направи један специфичан медитерански бревијар:

- Сакупљајући и купујући годинама "листове" овог "молитвеника", занесењак је заправо изградио омаж и сликару и дугогодишњем оданом пријатељству - бележи између осталог Поповић.

- А, јесу те рибе, колико сведочанство једног оданог пријатељства, толико специфичан запис о мирису борова, песми цврчка, хуци буре и дивљању југа. Слике су то: шкрипе шкура на ветру, запеке, нагле провале облака, грмљавине која нигде не одзвања као на острву. У Омчикусове рибе уткани су звуци другачији од оних на копну: мириси, свитања и вечери кад се лови "под свићу". Боје риба, колорит најлепше медитеранске обале...

Фото Приватна архива

ЈЕДНОСТАВНО И УКУСНО

МОЈЕ кување је изворно, као што се то радило на Корчули: припрема је једноставна, зачина је само колико је неопходно, да не доминирају укусом, истиче Фарчић, који је у младости радио као кувар на броду, пловећи Медитераном. И најпрефињеније делиције, тако делују "савладиво", па у рецепту за рижото са јастогом, за четири особе, аутор каже да је протребно 1 килограм јастога, 1 главица црвеног лука, 1 децилитар маслиновог уља, веза листа першуна, 200 грама пиринча, со и бибер:

- Скувајте јастога и када се охлади, извадите месо из оклопа, репа и ногу. На уљу издинстате исецкан црвени лук и першун. Након десетак минута додајте месо јастога и око 10 минута динстајте поклопљено на нижој температури. Наспите топлу воду и када проври додајте пиринач, посолите и побиберите. Јело је готово када се пиринач скува.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)