ПРЕДСТАВА "ЗАГРЕБ - БЕОГРАД ВИА САРАЈЕВО": Нови наслов у Југословенском драмском
У РЕЖИЈИ, адаптација и сценографија Горчина Стојановића настала је представа "Загреб - Београд виа Сарајево", чија је премијера у недељу (21.новембра) на Великој сцени "Љуба Тадић" Југословенског драмског позоришта.
фото:В.Данилов
Ауторка Јелица Зупанц истиче да је драму "Загреб-Београд виа Сарајево" написала најбрже, а најтеже од свих својих радова:
- Настала је у једном даху, са једиственим осећањем, давног згуснутог пролећа 1992. године, у грозничавој потреби да заштитим и загрлим младиће који одлазе у рат или ван земље бацајући у журби своје торбе с прозора, током крвавог распада Југославије. Ако њих заборавимо, све смо заборавили - истиче Зупанц. - Како сместа не призвати младог Андрића, чију стогодишњицу рођења те 1992. треба обележити, и младог Црњанског, који се, путујући возом из Загреба за Београд, враћају из оног рата после којег је Југославија и настала? Ако смо то заборавили, све смо заборавили...
Младог Андрића игра Алексеј Бјелоглић, Црњански је Миодраг Драгичевић,а у подели су и Небојша Миловановић,Марко Јанкетић, Николина Вујовић и Јоаким Тасић. Костимограф је Лана Цвијановић,композитор сонгова Ања Ђорђевић, сценским говором бавила се Љиљана Мркић Поповић,а дизајн светла урадио је Дејан Драганов.
"РУСИ, ИДИТЕ КУЋИ!" Језива политичка порука са трга у Будимпешти, Мађар већ почео да ради по налогу Брисела (ВИДЕО)
ВЕЛИКИ политички заокрет у Мађарској најавио је лидер опозиционе Тисе Петар Мађар, који је после изборне победе поручио да земљу чека обнова пуног учешћа у Европској унији и НАТО, миран пренос власти и озбиљно преуређење државног врха.
13. 04. 2026. у 07:27
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала
На данашњи дан, 11. априла 2002. године, на улазу у здање Дома Народне Скупштине Србије (тадашње Скупштине СРЈ) у Београду, бивши министар унутрашњих послова Србије Влајко Стојиљковић извршио је самоубиство, непосредно након усвајања Закона о сарадњи са Хашким трибуналом. Преминуо је два дана касније од последица рањавања.
11. 04. 2026. у 21:30 >> 21:39
Коментари (0)