МАШТА ЧИНИ НАШУ СТВАРНОСТ: У Матици српској приређен округли сто о делу академика Горана Петровића

Ј. СИМИЋ

19. 11. 2021. у 20:53

С РАЗЛОГОМ академик Горан Петровић, најчитанији и најпревођенији српски писац своје генерације, доживљава Матицу српску као почетну тачку своје књижевности.

МАШТА ЧИНИ НАШУ СТВАРНОСТ: У Матици српској приређен округли сто о делу академика Горана Петровића

Рајна Драгићевић, Горан Петровић и Селимир Радуловић, Фото Ј. С.

Овде у Новом Саду, у Матици о којој је до тада млади песник само маштао, приредио је пре доста година своје прво књижевно вече. Од тада наројило му се 130 издања разних наслова, преведених на петнаест језика. Матица је тај изванредан опус априла ове године наградила "Златном књигом" а јуче је лауреату одала почаст у виду Округлог стола на тему традиције и фантастике у његовим делима.

- Нашу реалну стварност чини оно о чему маштамо. Ниједан човек не би био потпун да нема снове о било чему, било да су они литерарни или не, али оно што је измаштано то чини човека.Упркос вртоглавом технолошком напретку, књижевност је и још увек дисциплина која има конекцију са цивилизацијом - рекао је књижевник уочи почетка скупа.

После речи добродошлице управника Библиотеке Матице српске Селимира Радуловића, скуп је својим освртом "Горан Петровић о речима и речнику" отворила Рајна Драгићевић.

Присетила се првог сусрета са писцем на промоцији 19. тома речника САНУ:

- Говорио је речима и емоцијама. Рекао је да су речници све: сведена историја, распричана математика, Теслина кугла, имплозија и експлозија, застава и славски столњак, наша родна кућа...

На примеру Петровићеве приче "Богородица и друга виђења", Милош Ковачевић анализирао је "реитерацију као доминантни синтаксичко-стилистички поступак", док се Сава Дамјанов посветио поетици (под)наслова у најпознатијем Петровићевом роману "Опсада Цркве Светог Спаса".

- Када бих од свега што је Горан написао морао да изаберем најдражу књигу, изабрао бих "Цркву Светог Спаса". Наслови и поднаслови сами по себи буде машту, дају читаоцу шансу да буде саучесник. То је одлика и великог Горановог претходника Црњанског. Узмимо само "Сеобе" - када бисмо спојили наслове поглавља, добили бисмо песму у прози, почевши од првог "Бескрајни плави круг и у њему звезда" до последњег "Нема смрти, има сеоба" - рекао је Дамјанов.

У свом осврту Јован Делић је роман "Опсада Цркве Светог Спаса" означио преломним у еволуцији Петровићевог опуса. О овом роману говорио је и Александар Јерков. На скупу су својим анализама учествовали и Ђорђе Писарев, Јелена Марићевић Балаћ, Љиљана Пешикан Љуштановић, Милена Кулић, Настасја Писарев, Зоран Ђерић.

ПРВИ РУКОПИС У ПЕПЕЛУ

НА крају скупа Петровић је прочитао беседу насловљену "Допуна библиографији" о свом првом рукопису који је давне године у Краљеву "изгорео као библиотека у Александрији, мада не кажем да је био вредан макар и трунке тог чуда античког света".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)