НОВО ОТКРИЋЕ: Франкенштајн је постојао - познати хемичар послужио као инспирација за лик

Ј. И.

31. 10. 2021. у 11:55

ЛИК Франкенштајна настао је по еминнентном академику из стварног живота из 1800, није био лекар већ хемичар. Мери Шели створила је свог протагонисту по угледу на Хамфрија Дејвија - једног од најпознатијих научника тог доба.

НОВО ОТКРИЋЕ: Франкенштајн је постојао - познати хемичар послужио као инспирација за лик

Фото: Јутјуб/Принтскрин/ FREE MOVIES

Ово тврди Шерон Растон, шеф одељења за енглески језик и кретивно писање на Универзитету Ланкастер, која је године провела истражујући рад Мери Шели, а која је ове године објавила књигу под називом "Наука о животу и смрти у Франкенштајну",

- Франкенштај није лекар и то се и не спомиње у књизи. У време када је писала Франкенштајна, Мери Шели је читала књиге које је написао Дејви Хамфри. У књизи коју је написала готово постоје идентични делови Дејвијевих предавања - рекла је Растон за британски Телеграф.

Растон верује да је Шели користила Дејвија као инспирацију за Франкенштајна како би упозорила "необичне" научније да њихови поступци имају последице и да када се мешају у природу заправо се "играју Бога."

КО ЈЕ ХАМФРИ ДЕЈВИ?

Хамфри Дејви (Пензанс, 17. децембар 1778 — Женева, 29. мај 1829), је био енглески хемичар и физичар, председник британског краљевског друштва (академије наука). Заслужан је за многа открића у хемији. Један је од водећих научника Прве индустријске револуције. Изумом Дејвијеве светиљке смањио се број несрећа у рудницима. Успева да електролизом раздвоји хемијске елементе. Доказао је да је дијамант угљеник. Створио је напредну теорију о киселинама.

Године 1799, он је експериментисао са азотсубоксидом и био запањен како га то стимулисало да се смеје, те га је надимак назвао „смејући гас” и написао о његовим потенцијалним анестетичким својствима у ублажавању болова током операција. Такође је изумео Дејвијеву лампу и врло рани облик лучне лампе.

Дејви је био баронет, председник Краљевског друштва (ПРС), члан Краљевске ирске академије (МРИА) и члан Геолошког друштва (ФГС). Берцелијус је сматрао да је Дејвијево дело Бекеријанска предавања из 1806, са насловом О неким хемијским агенсима електрицитета „један од најбољих мемоара који је икада обогатио теорију хемије”.

ФРАНКЕНШТАЈН ИЛИ МОДЕРНИ ПРОМЕТЕЈ

Франкенштајн или модерни Прометеј роман је енглеске књижевнице Мери Шели који је настао 1818. године, који садржи причу о Виктору Франкенштајну, младом научнику који ствара грусно, паметно створење путем једног необичног научног експеримента. Шели је почела да пише ову причу у својој осамнаестој години, а прво издање романа је анонимно објављено у Лондону 1. јануара 1818, кад је она имала двадесет година. Франкенштајн се сматра првим романом научне фантастике.

Радња романа почиње када капетан Валтон са својим бродом плови по арктичком кругу. Брод је заробљен у леду. Тада капетан среће научника Виктора Франкенштајна. Виктор прича Валтону своју причу. Виктор почиње од разних делова мртваца да слаже креатуру коју намерава да оживи. Његов је циљ да биће буде прекрасно, али када га оживи разочара се, јер биће је одвратно, превелико и унакажено. Ужаснут, Виктор напушта у бекству просторију и затвара врата за собом. Када се врати са циљем да уништи створење, ово је већ побегло. Следећих неколико месеци Виктор се опоравља од исцрпљености, све док не добија поруку од куће да му је убијен брат. Одмах одлази кући и крај Женеве види створење, те је уверен да је оно убило његовог брата.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

 

БОНУС ВИДЕО: ДОКТОРОВА КУЛА: Овде је започела српска психијатрија у доба Кнеза Милоша

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве