ЛЕКОВИТИ ПОГЛЕД У ОСВИТ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ: Александар Цветковић о разлозима због којих сликарство није мртво и поукама грчких митова
25. 10. 2021. у 11:31
ЖИВИМО у неком новом добу које се не осврће на традицију. Разочаран сам. Млади готово да уопште више не сликају. Баве се концептуалном уметношћу, перформансима, проширеним медијима, фотографијом...

Александар Цветковић / Фото З. Јовановић
Али, за једног од наших најугеднијих ликовних уметника, Александра Цветковића, који ово прича за "Новости" - сликарство није мртво! То је недавно и доказао у два београдска изложбена простора, Галерији УЛУС-а и "Дар Мару", у којима је публику повео на "ескапистичко крстарење Одисејевом барком", како то пише у каталогу поставке "Алегорија на грчке митове".
- Најсрећнији сам за штафелајем, или када одем код неког колеге у атеље, а тамо мирише венецијански терпентин - наставља саговрник. - То је као кад уђеш у цркву, па замирише миро. Надам се да ће се и код нас млади уметници, који углавном прате оно што се дешава на глобалној сцени, вратити платну и штафелају. Недавно, када сам био у Њујорку, посетио сам један простор у коме ради седам младих Американаца, који су "распалили" огромне формате. Сликају као некада.
Немогуће је, сматра Цветковић, одлучити да више не постоје класичне дисциплине, велики романи, класична музика...
- Да ли то значи да би сад сви требало да репујемо - пита се уметник. - Не иде то.
Полазећи од мисли Мадлен Ленгл, коју цитира у каталогу - "Кад изгубимо митове губимо своје место у универзуму", Цветковић последњих десет година, на свој сведени, знаковни ликовни језик, преводи приче из античке Грчке.
- Кад се човек томе препусти, ту нема назад, то је као река без повратка - објашњава аутор који ће ускоро и у крагујевачком Народном музеју представити дела из овог циклуса. - Када гледам кроз шта тренутно пролази цивилизација, чини ми се да се ништа није променило. Грчка митологија бременита је трагедијом, а и нама се, на глобалном нивоу, дешавају велика страдања. Често ме онерасположи што ту ништа не могу да помогнем, па окренем главу штафелају и стварам.
Бави се тако Цветковић Хефестом, падом Персофоне, потрагом за Златним руном, Хесперидиним вртом јабука, путем за Минојски врт, Тројом, Минотауром, митом о Сизифу, Тезејевим једрима... Али и причама са срећним крајем, какав је Одисејев повратак Пенелопи, на Итаку. Поглед упире ка освиту цивилизације из кога је све поникло: астрономија, филозофија, књижевност, позориште.
- Једино ме још чуди, како су, када су именовали сазвежђа и међу звезде стављали велике јунаке и краљеве, спајали на небу те милионе тачкица - прича уметник, који је направио сопствени астрономски атлас, дајући имена сазвежђима по својим великим савременицима, попут џез пијанисте Телеонијуса Монка.
СТАРИ РОКЕР
САДА је у моди нека друга музика, а ја сам стари рокер, из шездесетих, седамдесетих - признаје саговорник. - Још имам бенд и свирамо искључиво блуз и амерички рокенрол. Због короне смо направили паузу, али смо наступали по београдским клубовима. Мени је то прва љубав, јер сам прво почето да свирам, па тек онда да сликам.
ЗДРАВЉЕ И ЕТИКА
ПОСЛЕ повратка из Њујорка, где је живео десет година, Цветковић је отишао да живи у Делиблатску пешчару.
- Напустио сам урбане зоне, којих сам се заситио, и побегао у шуму. Тамо имам велики атеље, свој мир, музику, чист ваздух, домаћу храну, један мини зоолошки врт у коме свашта чувам... У глобалном смислу, човек се много удаљио од природе, а нема нам опстанка ако не водимо рачуна о нашим планинама, али и градским парковима. Морамо да их чувамо, зарад здравља и етике.
Препоручујемо

НА ТРАГУ ГРЧКИХ МИТОВА: Изложбе сликара Александра Цветковића у две београдске галерије
06. 10. 2021. у 11:36

МИНИЈАТУРЕ И РАДОВИ СЛИКАРА АМАТЕРА: Лепа вест за љубитеље уметности у Зрењанину (ФОТО)
18. 10. 2021. у 18:02

САМОСТАЛНА ПОСТАВКА АКАДЕМСКОГ СЛИКАРА ИШТВАНА САЈКА: Људи на бициклу, а у - пејзажу
23. 09. 2021. у 19:42
Коментари (0)