ПОГЛЕД ИСКОСА: Сликари нове предметности

Дејан Ђорић

15. 11. 2023. у 15:26

У БЕОГРАДСКОЈ приватној Галерији Арте на Андрићевом венцу и у великој Галерији СКЦ-а, током октобра и новембра приказана је изванредна изложба седморице уметника.

ПОГЛЕД ИСКОСА: Сликари нове предметности

Драгош Калајић " Erich von Stroheim" Фото Приватна архива

Представљене су слике из шездесетих година Радомира Дамњановића Дамњана, Бранка Миљуша, Радомира Рељића, Драгоша Калајића, Душана Оташевића, Пеђе Нешковића и Боре Иљовског. Реч је о врхунским ликовним достигнућима, сликама већег галеријског формата, из домаћих колекција. Та дела са историјском димензијом, другачија су од свега што сада настаје на ликовној сцени. У остварењима савремених фантаста, реалиста и сликара апстракције нема пре свега у тој мери најплеменитијег духовног састојка, квинтесенције коју зовемо "чиста ликовност". То значи и да је на овим више од пола века старим творевинама присутан прави сликарски нерв и ма колико оне задирале у људску фигуру на њима нема ничег илустративног или само занатског, што су савремени хиперреалисти довели до пароксизма. Промичу на сликама ових седморо врхунских стваралаца хумор, провокација и револуционарни дух (леви и десни - као контрареволуција и припадништво Црној интернационали).

Драгош Калајић " Erich von Stroheim" Фото Приватна архива

Нема на њима, међутим, досетке, цинизма, баналности и слављења естетике ружног - што у основном смислу одређује уметност после осамдесетих година прошлог века. Тренутак у коме су настале био је најузбудљивији у задњих сто година - време око 1968. године толико је богато и садржајно да га у естетском, интелектуалном, дизајнерском и музичком смислу ни до данас нисмо исцрпли. Зато је сликар, професор и теоретичар Владислав Шћепановић са правом приметио да је много занимљивије истраживати двадесети уместо двадесет првог века, доба сенилности, досаде, заморног рециклирања и тоталитарног запоседања сцене од стране неоконцептуалиста. Шездесете су биле године незапамћеног полета контракултуре и алтернативних стилова живота и стваралаштва који по свом хуманизму никада доцније нису надмашени. Из тог духа слободе долазе и овакве симболичке представе, прегнућем увек нове и свеже Галерије Арте.

Како пише Јана Милосављевић у каталогу ове изложбе, то што су стварала ова седморица сликара, без икакве намере да се повежу у групу, израсло је на искуствима али и надрастању сукоба апстрактне уметности, енформела, геометријске апстракције Децембарске групе и фантастике Медиале. Нове појаве у сликарству означене су као нова фигурација, нова наративност, нова слика, нова реалност предмета, нови симбол и у једном виду те уметности, у Енглеској и Сједињеним Америчким Државама, као поп-арт.

Вероватно је најбоље одређење дао Јерко Денегри - нова предметност. Оно, међутим, подсећа на термин сличног повратка фигурацији у Немачкој уочи Другог светског рата, познат као Neue Sachlichkeit. Треба исто тако бити свестан да је давање кратких а крајње садржајних дефиниција покрета и стилова најтеже у домену писања о уметности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (0)

ЗАШТО РОКФЕЛЕРОВИ ФИНАНСИРАЈУ САВУ МАНОЈЛОВИЋА: Фондација која промовише интересе Америке плаћа Крени-промени (ВИДЕО)