У ХРВАТСКИМ ЗАТВОРИМА 411 СРБА: Наши држављани најбројнији међу странцима који казну издржавају код западног суседа

Јурица КЕРБЛЕР - стални дописник из Загреба

01. 11. 2020. у 08:00

СРБИ су и даље најбројнији међу странцима у хрватским затворима, а ове их године чак 411 издржава казне широм Хрватске.

У ХРВАТСКИМ ЗАТВОРИМА 411  СРБА: Наши држављани најбројнији међу странцима који казну издржавају код западног суседа

Фото: Printskrin

Најчешћи разлог због којег су српски држављани осуђени у Хрватској казнена су дела трговине људима и противзаконитог преласка границе, али и шверц наркотика и класични криминал, с тим да баш у том сегменту влада право "братство и јединство" припадника разних криминалних група, од Словенија до Македоније.

Због мигрантске кризе, иначе, све је више странаца у хрватским затворима, а одмах након грађана Србије следе они из БиХ којих је нешто више од 300. Сваке године број странаца који заврше у хрватским затворима вртоглаво расте, а не недостају ни грађани из земаља које су чланице ЕУ, пре свега Румуни и Словенци.

МНОГИ од осуђених Срба за ратне злочине завршавају у најчуванијем хрватском затвору, Лепоглави, где је казну служио и Капетан Драган, који је тврдио да нико осим њега није остао у том затвору дуже од две трећине казне. Готово тридесетак Срба још издржава казну у неком од хрватских затвора, најчешће Лепоглави, због ратних злочина. Хрватска не одустаје од гоњења оптужених за ратне злочине. Пре четири године затворено је деветоро Срба, годину дана касније пет, а 2018. - тројица. Ухапшени су на основу потерница хрватских власти, а познат је и случај генерала Борислава Ђукића, који је завршио у затвору у Сплиту након што га је полиција Црне Горе изручила хрватској страни. Пре две године у Америци је ухапшен Слободан Мутић због давања лажних података, а када је изручен Хрватској, против њега је подигнута оптужница за ратни злочин и нашао се иза решетака.

Осуђени Срби служе казну у разним хрватским затворима, од Осијека, Сиска, Шибеника, Карловца, Госпића до Туропоља. Многи од њих подносе захтеве да наставе са служењем казне у Србији или Републици Српској, а од 2005. године трансферисано је 32 затвореника у српске затворе, док су неки од осуђених пуштени на условни отпуст. Много је и случајева да се суди Србима у Хрватској који нису доступни хрватском правосуђу, па су тако недавно због ратних злочина на дугогодишњу робију осуђени Душан Жарковић, Богдан Једнак и Душан Мартић.

ХРВАТСКИ и српски МУП веома добро сарађују у размени података, па многи Срби који ће касније завршити у хрватским затворима "падну" још на граници или се хрватској страни достављају дебели досије криминалних дела које су раније починили. Разни преступници немају проблема ни да нађу адвокате у Хрватској, а неки су се специјализовали баш за одбрану странаца. Казне које разним преступницима из Србије одмере хрватски судови обично су приближне као за иста недела када их почине хрватски грађани и најчешће нема много приговора на њихову висину, осим када се ради о квалификацијама и суђењу за ратне злочине. Наиме, многи који су у Хрватској осуђени за ратне злочине истичу да судовима нису представљени прави докази и да су осуђени на основу конструкција тужилаштва.

БЕЖАЊЕ

КАДА се упоређују хрватски и српски затвори једно је готово исто, а то је да су при врху оних у Европи из којих затвореници покушавају да побегну. А из хрватских затвора по правилу беже Хрвати, док Срби чекају да одслуже казне.

Када је реч о условима у хрватским затворима, осуђени Срби се не жале, а многи су чак и задовољнији што нису ухапшени и осуђени у некој од западних земаља.

- Имао сам клијенте из Србије који су већ познати и хрватској полицији и када их је судија осудио нису имали ништа против да остану у неком од хрватских затвора. Никада нису доживели непријатности за време служења казне зато што су Срби. Ове наше политичке игре по затворима нису популарне, а другови из затвора не гледају ко је које националности - каже нам адвокат Мишо Храниловић.

КАЗНА У затворима у Хрватској влада "братство и јединство" криминалаца, Фото: Н. Фифић

Наш саговорник тврди да се спречавају и физички напади на осуђене за ратне злочине:

- На њих се посебно пази и води рачуна о њиховој безбедности. Иако неки имају разне тетоваже које би могле да изазову реакције других осуђеника, затворски чувари спречавају да дође до контаката који би могли да резултирају нападима и тучом.

Претходних година кроз хрватске затворе прошли су и "капиталци", попут Николе Ргића, који је био осуђен за низ крађа и разбојништва, а у Србији је већ "зарадио" дугогодишњу затворску казну. У затвору у Хрватској је завршио и Александар Тасић, члан "Пинк пантера", који је једно време ћелију делио са газдом Динама Здравком Мамићем који га је частио у затворској продавници. Посебно чуван је био Драган Павловић Гастон, један од вођа "делија", који је завршио у затвору након што је ухапшен у камиону пуном дроге. Када су Хрвати из Србије добили податак да је веома опасан јер је кувару у српском затвору одгризао уво, за њега је одређен посебан третман.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!