ПИТАЊА БЕЗ ОДГОВОРА: Пресуда изречена, а и даље не знамо све о убиству Јелене Марјановић

З. УСКОКОВИЋ

26. 07. 2022. у 07:00

ПРЕСУДА Кривичног већа Вишег суда у Београду по којој је Зоран Марјановић крив јер је "свесно и на подмукао начин" убио супругу Јелену, по много чему је контроверзна.

ПИТАЊА БЕЗ ОДГОВОРА: Пресуда изречена, а и даље не знамо све о убиству Јелене Марјановић

Место где је убијена Јелена, Фото Н. Фифић/Фејсбук

Директних доказа нема да је Марјановић 2. априла 2016. на насипу Црвенка у Борчи починио злочин, али се Веће, којим је председавала судија Јелена Шкулић, позвало на индиректне трагове и пресудило му 40 година. Ипак, пресуда не садржи основне одговоре, а које би морала: где је у време убиства била Зоранова и Јеленина ћерка Јана, шта се десило са оружјем, како се Зоран, ако је убица - ослободио крваве одеће и оружја, шта је мотив...

Ништа од овога нема у образложењу пресуде, бар у оном делу који су презентовани јавности у највећој судници београдске Палате правде, 22. јула. Стекао се утисак да су Веће, а и судија Шкулић ишли линијом мањег отпора. Лакше је било осудити Зорана Марјановића, него га ослободити.

Готово сва вештачења, која су урађена током протеклих неколико година по налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду, у најважнијим деловима, ишла су Марјановићу наруку.

Резултати су били такви да га ниједно није директно повезало са убиством, па чак ни искази сведока. У свакој од тих изјава људи, који су тог кобног дана били на насипу, оставили су могућност да човек кога су видели "није Зоран"!

Фото: Н. Скендерија

Као један од "кључних доказа" против њега, судија Шкулић је навела налаз вештака тужилаштва, који је обавио просторно и временско вештачење, а по коме је оптужени у "критично време" искључио свој мобилни телефон. Интересантно је да је управо то "критично време" Јеленине смрти, које се у оптужници наводи да је од 16.40 до 17.05, израчунато на основу тога што Марјановић није био "видљив" за базне станице.

Ту "невидљивост" донекле је објаснио налаз "Телекома Србије", у коме је написано да није реч о свесној радњи (намерно искључење и укључење телефона), јер би тако нешто базне станице морале да "региструју".

Ипак, на основу обдуцентског налаза, али и вештачења нашег најугледнијег патолога Зорана Станковића, не може се са сигурношћу одредити тачно време Јеленине смрти.

Остављена је могућност да је тело у води било од најмање "пет, шест сати, а могуће и 10 и више сати да је боравило у води". Такође, како наводи наш познати патолог, смртоносне ударце у главу Јелена је задобила док је била у каналу. У таквој ситуацији и убица је морао да буде у води.

- На одећи починиоца убиства морало је, такође, да буде и крви - наводи један од наших стручњака вештака.

- И то не капљица или две, већ далеко више. Одећа која је изузета од Марјановића, а реч је о панталонама, мајици, чарапама и патикама, нема ништа од тога. Марјановићева одећа, која је послата на вештачење, није била у води. Одећа оног ко је починио злочин, била је у води и на себи мора да има обилне трагове крви.

На Марјановићевим панталонама, који су вештачени, има трагова блата са унутрашње стране, што је Већу послужило као аргумент да га смести на место злочина. Додуше, вештаци који су се појавили током суђења утврдили су да састав тог блата не одговара само каналу где је пронађено тело већ да може да се пронађе и на другим местима.

Током борбе са убицом, Јелена је задобила и одбрамбене повреде. Оне су уочене на њеним рукама. Ипак, до краја је остало нејасно чији је траг стопала, пронађен на супротној страни канала, иако је судско веће, којем је председавала Јелена Шкулић, становишта да припада жртви. Вештаци, међутим, нису били тако децидни и закључили су следеће:

- Траг оклизнућа на супротној страни канала, као и блато на стопалу леве ноге указују да је пре задобијања смртоносних повреда највероватније покушала да изађе из канала са водом на другу страну, али се не искључује могућност и да је траг настао од убице.

Пресудом је задовољно тужилаштво, док одбрана наводи да је реч о скандалу и најављује жалбу. Врућ кромпир овог случаја пребачен је Апелационом суду на одлучивање.

СУКОБ У ТРЕЋЕМ ОДЕЉЕЊУ

И само подношење кривичне пријаве против Зорана Марјановића није текло без проблема.

Према сазнањима "Новости", један од руководилаца у Трећем одељењу београдске полиције, које се бавило расветљавањем злочина, сматрао је да нема елемената и доказа да се она поднесе. Ипак, на инсистирање надређених у УКП Београд, који су трпели притисак из тадашњег МУП Србије, то је урађено. Овај руководилац, међутим, одбио је да стави свој потпис на такву кривичну пријаву.

НЕЈАСНО ГДЕ ЈЕ БИЛА МАЛА ЈАНА

У ОПТУЖНИЦИ против Зорана Марјановића, у опису кривичног дела, а која је у главним наводима преписана и у пресуди, наводи се да је он оставио тада шестогодишње дете само на насипу и да је пошао за Јеленом и убио је. Ниједан сведок, међутим, на које се правосудни органи позивају, у својој изјави не наводи да је видео саму девојчицу, нити да је била у друштву неког другог. Такође, не наводи се како се и где Зоран, ако је убио Јелену, пресвукао, и како је могуће да ни капљица крви или блата, током пресвлачења, није остала на њему. И како нико такав злочин, усред бела дана, није видео.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР НЕМАЧКЕ О РЕЗОЛУЦИЈИ: Па ми смо бомбардовали Србе уранијумом, зашто се питање геноцида не покрене против држава НАТО?

БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР НЕМАЧКЕ О РЕЗОЛУЦИЈИ: Па ми смо бомбардовали Србе уранијумом, зашто се питање геноцида не покрене против држава НАТО?

НЕКАДАШЊИ државни секретар Министарства одбране Немачке и потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а Вили Вимер, оценио је да инсистирање Немачке на резолуцији о Сребреници пред Генералном скупштином УН оставља горак укус.

22. 05. 2024. у 13:58

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (6)

ЛЕТОВАЊЕ У ХУРГАДИ: Ово су цене и повољности за ту дестинацију (ФОТО)