СТАБИЛНОСТ И ПРИВРЕДНИ РАСТ: Порука НБС на састанку Конституенце Швајцарске
ВИЦЕГУВЕРНЕР Ана Ивковић представљала је Србију на састанку Конституенце Швајцарске, чији је Србија члан поручујући да дугорочни приоритети у Србији остају исти - стабилност и одржив и убрзан привредни раст, уз даљи раст животног стандарда грађана. Састанак је одржан у оквиру пролећног заседања ММФ-а и Светске банке, које се, због актуелне здравствене ситуације, и ове године одржава у виртуелном формату.
Фото Танјуг
Говорећи о мерама НБС, вицегувернер је истакла да је од марта прошле године Народна банка реаговала готово сваког месеца различитим инструментима.
- Смањивали смо референтну каматну стопу, обезбеђивали смо ликвидност у потребним роковима и у потребним валутама, прописали смо мораторијум у отплати кредитних обавеза и на друге начине олакшавали отплату кредита и подржавали кредитну активност - рекла је Ивковић. - Проблематични кредити су смањени за 0,4 процентна поена, на 3,7 одсто. Прошлу годину смо завршили с реалним падом бруто домаћег производа од 1 одсто, а ове године очекујемо пун опоравак уз раст од 5 до 6 процената. Наша је процена да би без предузетих мера пад БДП Србије прошле године износио преко 6 одсто, док би опоравак трајао три до пет година, уместо годину дана. Србија је задржала и одличан приступ глобалном финансијском тржишту.
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији
ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.
14. 12. 2025. у 19:24
Коментари (0)