ЛЕТЕЋЕМО ИЗ ДОБАНОВАЦА И КОВИЉА: Просторни план Србије од 2021.до 2035. године предвиђа изградњу два нова аеродрома

З. Р.

06. 04. 2021. у 12:00

СРБИЈА ће у наредних 15 година добити два нова међународна аеродрома, од којих би један требало да буде изграђен код Добановаца, а други код Новог Сада.

ЛЕТЕЋЕМО ИЗ ДОБАНОВАЦА И КОВИЉА: Просторни план Србије од 2021.до 2035. године предвиђа изградњу два нова аеродрома

Архива

Према Просторном плану Србије од 2021. до 2035. године, који је објавило Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, предвиђена је нова локација за изградњу ваздушне луке у престоници, око десет километара удаљена од "Николе Тесле" и око 25 километара од центра града, на потезу Грмовац - Добановци - Деч.

Србија тренутно има 33 аеродрома, а за међународни редовни јавни авио-превоз користе се само три - "Никола Тесла", "Константин Велики" и "Морава".

Нови комплекс у околини Београда би требало да буде површине око 1.100 хектара, са три полетно-слетне стазе, два путничка терминала и два робна терминала. Предвиђена је и изградња логистичке и слободне царинске зоне, постављање модерне навигационе опреме и система светлосног обележавања. На територији Новог Сада, градња је планирана на локацији која се налази око 15 километара југоисточно од највећег града на северу наше земље, у непосредној близини ауто-пута, на потезу Ковиљ - Шајкаш - Будисава. Ова ваздушна лука била би знатно мања и простирала би се на око 300 хектара. У Просторном плану је наведено и да непосредна близина пруге представља перспективу за развој робног, мултимодалног транспорта.

- На Аеродрому "Константин Велики" у Нишу предвиђено је унапређење услуга изградњом нове и реконструкцијом постојеће инфраструктуре, како би аеродром добио статус интермодалног центра - наведено је у Просторном плану. - На "Морави" у Краљеву ће бити изграђена нова и реконструисана постојећа инфраструктура, како би се он прилагодио и повезао на планирану мрежу ауто-путева, пре свега на Моравски коридор. Најављена је и обнова аеродрома у Приштини, као и проширење, модернизација и опремање локације аеродрома "Ченеј" у Новом Саду.

Архива

У Просторном плану је истакнуто да је у току његове имплементације потребно урадити одговарајућу документацију на основу које ће се додатно дефинисати и утврдити које аеродроме из постојеће мреже треба у функционалном смислу модернизовати и реконструисати у циљу даљег остваривања равномернијег регионалног развоја, јачања територијалног интегритета и развоја система ваздушног транспорта.

ПОТЕНЦИЈАЛ

НАЈАВЕ о експанзији ваздушног саобраћаја делују нестварно, па се многи питају има ли Србија уопште довољно путника за све ове ваздушне луке. Професор др Петар Миросављевић, продекан за студије Саобраћајног факултета у Београду, сматра да је потенцијал за развој овог вида превоза огроман.

- Број становника није једина мера колико аеродром може да привуче путника - истиче Миросављевић. - Ваздушне луке око Лондона имају 177 милиона путника годишње, иако у том граду живи 8,2 милиона људи. Путницима треба понудити јефтине таксе, што ће довести до смањења укупне тарифе транспорта. На тај начин бисмо привукли путнике из региона, а аеродром би постао самоодржив и профитабилан. Развој локалног или регионалног саобраћаја је неопходан елемент хомогеног развоја свих региона.

ГРАДИЋЕ И МАЛЕ

ОСИМ два међународна аеродрома, предвиђена је и изградња мањих ваздушних лука у Србији.

- Једна од њих је аеродром Крушевац на локација која се налази југоисточно од Крушевца на потезу Росуље - наведено је у Просторном плану. - Постојећи аеродром "Коширско поље" је у процесу гашења, с обзиром на његову близину центру града Крушевца и планиране друге намене. Планирана је и изградња новог аеродрома "Бор", на локацији која се налази ван зоне утицаја рудника. У плану је и завршетак реализације пројекта аеродрома "Сребрно језеро, у Великом Градишту и пуштање у функцију aеродромa "Прањани", Горњи Милановац.

Урадиће се додатна провера могућности коришћења постојећих војних аеродрома у Сомбору и Сјеници у цивилне сврхе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)