БИТКОИНИ НЕЋЕ У СРПСКЕ МЕЊАЧНИЦЕ: Закон о дигиталној имовини почеће да се примењује од овог лета код нас

Б. Царановић

30. 01. 2021. у 07:33

СВИ учесници у трансакцијама виртуелним новцем, најчешће "биткоинима", са нестрпљењем очекују да почне да се примењује нови закон о дигиталној имовини, усвојен крајем прошле године, а који ступа на снагу 29. јуна.

БИТКОИНИ НЕЋЕ У СРПСКЕ МЕЊАЧНИЦЕ: Закон о дигиталној имовини почеће да се примењује од овог лета код нас

Фото: Depositphotos

Очекују да ће Закон и додатни подзаконски акти да уведу ред у ову мистериозну економску нишу.

Вуртуелни новац ни по новом закону неће бити под контролом централне банке. Он забрањује банкама и другим финансијским институцијама да у свом капиталу или имовини имају виртуелне валуте. Према одлуци НБС, банкама и традиционалним мењачницама и даље неће бити дозвољена конверзија криптовалута у динаре.

Ипак, НБС ће водити регистар фирми које се баве виртуелним валутама, који ће бити јавно доступан на њиховој интернет презентацији.

- Сви пружаоци услуга повезаних с виртуелним валутама и другом дигиталном имовином биће дужни да прибаве дозволу надзорног органа за пружање тих услуга - Комисије за хартије од вредности или НБС, као и да испуне све услове потребне за добијање те дозволе - минимални капитал, фит анд пропер захтеве, организационе, кадровске и техничке захтеве... То могу да буду искључиво привредна друштва - појашњавају у централној банци.

За виртуелне валуте по овом закону не гарантује централна банка, нити други орган јавне власти, нема правни статус новца или валуте. Може се куповати, продавати, размењивати, преносити и чувати превасходно електронски.

Упркос великом броју информација, па и огромном броју самих криптовалута, о настанку, току и смислу овог дигиталног новца, заправо се мало зна. За протеклих 12 година од када се појавила прва криптовалута биткоин, такозвано рударење или мајновање заразило је планету. "Рударење" је у ствари тражење виртуелних пара, уз помоћ јаке рачунарске опреме. Биткоини настају тако што компјутер реши компликовани математички задатак иза којег се "крије" један од ових магичних новчића.

Фото: Тошо Борковић

Процењује се да се неколико дестина хиљада људи у нашој земљи бави трговањем дигиталним златом, постоји регистрована мењачница за криптовалуте, а поједини ресторани, кафићи и трговине примају токене као платежно средство. Додуше, углавном преко посредника, фирме ЕЦД. Код нас је свега неколико фирми које се баве мењачким или берзанским пословима када је крипто у питању.

БЛОКЧЕЈН

ТВОРАЦ ове епохалне техно  логије - блокчејн је извесни Сатоши Накамото - псеудоним иза којег стоји човек или тим. Накамото је одредио да не може постојати више од 21 милион биткоина, зато нема инфлације. Замисао таквог новог софтвера била је да обезбеди пренос информација децентрализовано, да омогући трансфер вредности између две особе без посредника, да свако може да прима и шаље новац без банака и провизија.

Срећници који су на време дошли до биткоина и сачували га, данас су вероватно богати. У овом моменту један биткоин вреди око 31.000 долара, а пре десетак година, када је у Србији почело да се "рудари" и јаким рачунарима траже ове виртуелена паре, коштао је пола долара.

- Уложио сам пре седам година око 1.500 евра у машину за "мајновање" - прича Никола П. из Београда. - Заправо сам свој рачунар доградио јаким графичким картама, иначе би ме комплетна опрема коштала око 3.000 евра. Сада жалим што нисам сачувао ниједан од десетак биткоина које сам изрударио, али сам их користио за плаћање и нисам ни слутио да би данас могли да вреде толико. Могао сам да имам вредност стана од 100 квадрата у центру Београда, али је мени било битно да повратим уложени новац за куповину опреме и потрошену струју. Одавно сам прекинуо. Сада је број биткоина много мањи него у почетку, јер је њихов број ограничен.

На светском тржишту криптовалута постоји десетак хиљада врста, каже нам Александар Матановић из фирме ЕЦД која се трговином криптовалутама бави дуже од деценије:

- Међу најуспешнијим су биткоин, етереум, USD tether. Биткоин је на првом месту, а његова вредност зависи од реакције тржишта. Очекујемо да нови Закон заједно са променама Закона о порезу на доходак грађана донесе јаснија правила и правним и физичким лицима.

БАНКОМАТИ

ВЕЋ неколико година постоје и банкомати за уновчавање токена, а криптомата има у неколико градова у Србији, а ЕЦД је једина фирма која тренутно нуди ту услугу. За куповину и продају постоје три локације у Београду, а само куповина могућа је у Суботици, Новом Саду, Инђији, Београду, Нишу.

Како каже, дефинисано је да се зарада настала у трговини критповалутама опорезује стопом од 15 одсто као порез на капиталну добит, да уколико се криптовалуте добију на поклон, плати порез на поклон 2,5 одсто. Дозвољено је, иако раније пре закона није било забрањено, да правна лица држе криптовалуте на свом књиговодственом стању. И уређено је које критеријуме одређена фирма на територији Србије треба да задовољи да би креирала свој токен. Пре овог закона, сматра, није било јасних правила, па је претходну око деценију пред учесницима у виртуелној економији било много изазова.

- Иновације природно иду испред регулативе - каже Матановић.

- Са новим законом ту су додатни изазови, критеријуми, услови које треба испунити. То ће омогућити да озбиљне фирме и озбиљни приступи конкретном послу дођу до потребне лиценце за обављање конкретне делатности. Додатно се чекају подзаконски акти, који ће детаљније уредити област. Купац до криптовалуте долази преко криптомењачнице, тако што уплаћује новац, а криптомењачница му у дигитални новчаник пребацује одређену суму криптовалуте.

ПИВО ЗА КРИПТО

ИАКО сада постоје локали где се роба и услуге могу плаћати виртуленим парама, једина валута за трансакцију званично призната у Србији је динар. Зато се ове куповине обављају преко посредника.

- Постоје апликације, путем којих се новац пребацује у криптовалути посреднику, конкретно фирми ЕЦД која то једина ради и који затим нама или неком другом кафићу или ресторану који нуди "плаћање биткоином" исплаћује вредност трансакције у динарима - каже Бранимир Додић, менаџер једне српске пиваре. - Прошле године смо имали госте који су плаћали виртуелним парама, али како је биткоин "скочио", чини се да га сада сви чувају.

Из НБС напомињу да су виртуелне валуте због анонимности погодне за различите криминалне активности, укључујући прање новца и финансирање тероризма. Зато се на све који послују с виртуелним валутама у Србији од априла 2018. примењују обавезна идентификација сваког ко замењује виртуелне валуте за новчана средства и обрнуто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!