УЗИМАЈУ НОВАЦ ИЗ ЏЕПОВА ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Банке вам ово дају бесплатно, а онда вам наплате месечно

Б. Царановић

14. 10. 2020. у 13:26 >> 13:27

ДОК је отварање динарског текућег рачуна бесплатно, одржавање рачуна који у већини банака зову основним, кошта и до неколико стотина динара месечно.

УЗИМАЈУ НОВАЦ ИЗ ЏЕПОВА ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Банке вам ово дају бесплатно, а онда вам наплате месечно

Фото И.Маринковић

Услуга одржавања рачуна не плаћа се тек у неколико финансијских установа, док је у осталима од 95 до 295 динара. Што значи да за ову услугу обичан грађанин може да плати 3.835 годишње. Највећи број запослених клијената, међутим, плаћа и много више јер им се, као повољнија варијанта "потури" неки од многобројних пакета, који обухвата и девизни рачун, картице, као и услуге електронског и мобилног банкарства. Све то, тај исти рачун олакша за око 50 евра годишње!

Динарски текући рачун је најраспрострањенија банкарска услуга. Процењује се да у Србији има више од седам милиона текућих рачуна. На свом сајту Народна банка Србије објављује упоредиву листу накнада које банке наплаћују грађанима и привреди да би клијенти, кажу, могли да упореде ове накнаде, али и цене других банкарских услуга и одлуче где да отворе текући рачун.

Тако према овим подацима НБС-а, ако се узимају у озбир трошкови вођења рачуна, најповољнија је ситуација у Опортунити и НЛБ банци. У рубрици "Вођење рачуна" пише "без накнаде".

Међу јефтиније месечне накнаде за одржавање текућег рачуна су у Збербанци где ова услуга кошта 95 динара, а у банци поштанска штедионица, Вип систему и МТС банци за рачун са пријемом зараде - 100 динара. У Поштанској штедионици се, ако на рачуну нема трансакција, нити било каквих уплата, одржавање и не наплаћује.

Клијенти који имају рачун у Рајфајзен банци или Адико банци и преко њих примају плату или пензију добијају месечно вођење за 150 динара. Сличну суму, 120 динара, за ова услугу платиће клијенти Уникредит и Халк банке.

И у Алта банци постоји палета тарифа за вођење рачуна, па је код редовног прилива новца ова накнада чак 280 динара, за пензионере износи 140 динара, а ако нема прилива новца - 99 динара. Адико банка за одржавање текућег рачуна наплаћује 150 динара, банка Интеза 195 динара, Креди агрикол и Директна банка ако постоји трансакција клијената у обрачунском месецу - по 190 динара.

Комерцијална, Експо, Прокредит банка, Ерсте када је на рачуну прилив већи од 1.000 динара, одржавање за трошкове вођења рачуна сваког месеца својим клијентима наплате 200 динара. Толико кошта вођење динарског текућег рачуна потрошача у Војвођанској банци, а за ову услугу ОТП банка наплаћује 295 динара.

Новости

Већина клијената банака на нашем тржишту има и по неколико картица, што дебитних, што кредитних, па многе банке нуде пакете за више картица и текући рачун. Ови пакети су скупљи и коштају најмање неколико стотина динара, а могу да укључују осим текућег рачуна и девизни, дебитну картицу, електронски сервис, трајни налог, издавање првих пет чекова у месецу без накнаде и друге услуге.

ТРОШАК ДО ТРОШКА

ВОЂЕЊЕ рачуна само је једна од ставки у обавезама клијената према банкама. Осим накнада за плаћања, подизање новца са банкомата, поједине банке наплаћују одржавање дебитних и кредитних картица. Издавање чекова кошта од 15 до 25 динара по чеку, извештај кредитног бироа је 246 динара, меница кошта 100 динара. Плаћа се и накнада за електронске и трансакције мобилним телефоном, у просеку око 20 динара по трансакцији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (7)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!