ХРВАТСКА ХИСТЕРИЈА ЗБОГ СРПСКИХ УЛАГАЊА: Наш капитал и даље није добродошао

Е.Б.Т.

14. 09. 2020. у 13:00

СРПСКИ капитал и даље није добродошао у Хрватску. То потврђује бура коју је прошле седмице у хрватској јавности изазвала намера бизнисмена из Србије, Петра Матијевића, да купи предузеће "Агро-Товарник".

ХРВАТСКА ХИСТЕРИЈА ЗБОГ СРПСКИХ УЛАГАЊА: Наш капитал и даље није добродошао

Фото Jutjub

Ово је одмах прерасло у политичко питање, а негодовали су, како медији преносе, менаџмент те фирме, привредници и Хрватска пољопривредна комора која је позвала премијера Андреја Пленковића да хитно дође у Осијек, заустави продају товарничког предузећа и спречи да у рукама српског бизнисмена заврше њихове оранице.

Глас су дигли и чланови ХДЗ. Директор "Агро-Товарника", Мирослав Кнежевић, намеру српског привредника оценио је као непријатељски атак на ту компанију.

Српске инвестиције већ деценијама, према истом обрасцу, протерују из Хрватске, па је тако прошле године фирма "Капа стар лимитид", нашег бизнисмена Небојше Шарановића, спречена да преузме компанију "Краш". На раднике је извршен притисак да не продају деонице Шарановићу, мада је он дао најбољу понуду.

НЕСРАЗМЕРА

НЕСРАЗМЕРА у инвестицијама између две земље је огромна. У Србији послује око 200 хрватских предузећа, а укупна вредност њихових улагања износи око 800 милиона евра. На тржишту Хрватске послује око десетак српских компанија чије инвестиције износе око 40 милиона евра.

Прва српска инвестиција у Хрватској реализована је средином 2008, када је Родољуб Драшковић, власник "Свислајон Такова" купио водећег кондитора "Јурофуд маркет" из Сиска. Друга Драшковићева компанија, "Галеб груп" из Шапца, покушала је да купи "Плуто" из Загреба, али није успела, што су хрватски медији пропратили насловом - "Плуто није пао у српске руке".

Мирослав Мишковић је 2008. намеравао да купи земљиште компаније "Загрепчанка" у Загребу, а касније и месну индустрију "Импром" из Крижеваца, али није успео. Мишковић, ипак, није одустао од инвестирања на овом тржишту и више пута је последњих година говорио о плановима да у Загребу подигне нови хотел, или купи "Еспланаду".

АНАТЕМА НА РОБУ ИЗ СРБИЈЕ

ПРОБЛЕМ за наше привреднике је што се куповина српске робе избегава у Хрватској. Таква кампања се води са државног нивоа, што је јасно показала бивша председница те земље, Колинда Грабар Китаровић, када се крајем 2016. извинила што је деци из Дубровника поделила чоколадице из Србије. Увоз чоколада из Србије у Хрватску смањен је за 400.000 евра.

Најбоље је досад прошао Миодраг Костић, који је ушао на хрватско тржиште 2017. куповином хотелског комплекса у Истри. Често наглашава да је регионално повезивање од великог значаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве