КАРТИЦЕ ТРАФИЦИ "ПОЈЕДУ" ЗАРАДУ: За протекле две године број пос терминала у Србији порастао за петину, односно за више од 15.000

Б. Царановић

07. 09. 2020. у 18:00

ИАКО је просечна уговорена трговачка накнада за прихватање картица на продајним местима смањена још пре готово две године, на трафикама се и даље тргује само у кешу.

КАРТИЦЕ ТРАФИЦИ ПОЈЕДУ ЗАРАДУ: За протекле две године број пос терминала у Србији порастао за петину, односно за више од 15.000

Новости

Од средине 2018. до данас повећан је број ПОС терминала за око 20 одсто - више од 15.000, али не и у киосцима. Власници киоска кажу да су провизије и даље превисоке, а увођење ПОС терминала скупо и неисплативо!

На предлог НБС је у јуну прошле године усвојен закон, којим су међубанкарске провизије снижене са просечних један на 0,2 одсто за трансакције дебитним картицама, и на 0,3 одсто за трансакције кредитним картицама. Упркос томе и честим приговорима купаца што у овим уличним трговинама могу да пазаре само за готовину, власници трафика и киоска тврде да су марже за продају цигарета, допуна за "бус-плус" и мобилних телефона, готово исте или чак мање од накнада за картице. Иако је према званичним подацима НБС на крају 2019. године просечна провизија била 1,6 одсто, док је годину дана раније била два, и даље није довољно ниска за зараду.

Новости

- Осим на новине где нам је маржа осам одсто, рабат на "бус-плус" картице је два одсто колико и на допуне за мобилне телефоне, а на цигарете три одсто. Тако би увођење ПОС терминала и омогућавање плаћања картицама допринело да буквално радимо без икакве зараде - објашњава С. Р., власник београдског киоска.

МИНИМАЛНИ ИЗНОС ЗА ПЛАЋАЊЕ

- ПРОПИСИМА којима се уређују платне услуге у Републици Србији није прописан минимални износ за плаћања платним картицама - кажу у НБС. - Одлука о минималном износу који се плаћа картицом код појединих трговаца, зависи од њихове пословне одлуке, односно трошкова. Банке које су омогућиле трговцу коришћење ПОС уређаја са трговцима који имају ниску просечну вредност трансакције, у неким случајевима закључују уговор о прихватању платних картица - где је дефинисан фиксни минималан износ трговачке провизије, који трговац плаћа банци независно од вредности трансакције.

Сличан податак износе и власници фирми које се баве оваквом трговином и додају да су пазари на трафикама веома мали, да су суме знатно ниже него у самопослугама и другим трговинама, па да би увођење плаћања картицама био велики финансијски терет.

- Према свим истраживањима, највећа предност куповине на киосцима је брзина - каже власница неколико оваквих локала. - Увођење картица би успорило многе трансакције, а тиме одузело главни адут куповине на трафици. То што је банкарска и провизија картичарских институција превисока, посебан је проблем.

Како у НБС кажу, осим трошка за набавку ПОС терминала и провизије, додатан проблем је што многе банаке због трансакција мале вредности, уговарају већу провизију да би надокнадиле своје трошкове, а много пута чак и одређују фиксни минимални износ трансакције.

- Трговачку провизију одређују трошкови међубанкарске накнаде, картичних система и остали оперативни трошкови које банка прихватилац има - кажу у НБС.

Од усвајања закона просечна уговорена трговачка провизија смањена је за 0,4 одсто, односно за 20 одсто, уз напомену да је то просечан износ трговачких провизија и да оне у великој мери зависе од величине и преговарачке моћи појединих трговаца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније