И крава може да буде гарант зајма: Шта све људи стављају под залогу

Б. Царановић

22. 06. 2020. у 14:02

БИЛБОРД, крава, жичара, уметничка слика, злато, аутомобил, али и будући род пшенице, само су неке од ставки које могу бити стављене под залогу за обезбеђивање кредита. У српском Регистру заложног права, до краја марта ове године била су активна 179.082 заложна права. Вредност потраживања обезбеђена њима је 83,18 милијарди евра.

И крава може да буде гарант зајма: Шта све људи стављају под залогу

Фото: З. Јовановић

Како банкари објашњавају, стављајући ствари под залогу, дужник гарантује да ће вратити дуг, а да ће залога аутоматски прећи у руке повериоца у случају да обавеза из уговора не буде измирена на време. Оно што је хипотека на кућу или стан, то је залога на покретне ствари.

- Предмет заложног права могу бити покретне ствари и права, који се залажу уписом заложног права у регистар који је установљен у складу са Законом о заложном праву на покретним стварима и правима уписаним у регистар - кажу у Агенцији за привредне регистре. - Аутомобили су најбројнији предмети залога од почетка рада регистра, и чине 43,42 одсто свих регистрованих предмета. Необични примери из праксе су регистрација опреме ветропаркова, жичара, билборда, злата, сребра, пољопривредних производа... Када су предмет залоге животиње, најчешће се залажу говеда, овце и свиње.

А списак шта све може бити предмет залоге зачуђујуће је разноврстан. Осим што то могу бити уметничке слике, животиње, удео у привредном друштву, то могу бити и ствари или права која ће залогодавац прибавити у будућности. Тако се тренутно у Регистру заложних права налазе и будући род пшенице, јечма и осталих пољопривредних култура, смрзнуто воће, противградни и заливни системи, опрема за технички преглед, вештачка трава у балонима за фудбал, перионице на пумпама, точионице бензина...

- Међу предметима залоге тренутно су најбројнија возила, која чине 37,36 одсто свих регистрованих предмета, од чега теретна чине 12,8 одсто - објашњавају у АПР. - Машине и опрема су заступљени у 26,49 одсто случајева, животиње у 2,39 одсто, док права потраживања, удели и друга имовинска права чине 21,86 одсто регистрованих предмета. Преосталих 11,90 одсто чине покретне ствари које не спадају ни у једну од категорија.

У Регистру заложних права, на страни поверилаца највише је банака, у чак 65,84 одсто случајева, али то су и привредна друштва, предузетници, установе, институције, органи управе - попут Пореске управе Републике Србије.

ЦЕЛИНА

КОД сумње да ли статус покретних ствари имају ствари уграђене у непокретност са којом чине функционалну целину, потребно је мишљење судског вештака одговарајуће струке на околност да ли се од непокретности такве ствари могу одвојити без повреде суштине и функционалности.

РАСТ

КРАЈЕМ прошле године било је активно 177.757 заложних права, претходне - 169.356, 31. децембра 2017. године било их је активно 161.035, а пре четири године 148.682. Ти подаци представљају разлику између уписаних и обрисаних заложних права на крају године, а број регистрационих пријава које регистар обради, како кажу у АПР, вишеструко је већи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)