ШОК ЗА ЉУБИТЕЉЕ ЧОКОЛАДЕ: Цене нагло расту, а ево и зашто
ЕКСТРЕМНЕ временске непогоде у Западној Африци подижу цену какаоа, изазивајући "ускршњу инфлацију" у Европи и Великој Британији.
Фото: Free Images Pixabay
Цене слаткиша рапидно расту због смањења производње какаоа у Западној Африци. Људски изазване климатске промене довеле су до екстремних временских непогода у овом региону, што је изазвало нагли пад производње какаоа и драстично поскупљење чоколаде. Нови феномен стручњаци су назвали "ускршња инфлација".
Према анализи Енергетске и климатске интелигенцијске јединице (ЕЦИУ), просечна цена популарних ускршњих чоколада у Великој Британији порасла је за две трећине у само три године, док су поједина јаја поскупела и више од двоструко. Подаци који прате просечне цене главних брендова у британским супермаркетима између јануара и марта показују да су Галаxy ускршња јаја поскупела највише - чак 105 одсто по 100 грама од 2023. године.
Cadbury Creme Eggs поскупели су 81 одсто, док је 200-грамски Lindt Gold Bunny сада скупљи за 77 процената, са ценом од 8,42 фунте (око 9,72 евра).
У 2025. години, цене чоколаде у ЕУ порасле су у просеку 18 одсто, што је највише од свих прехрамбених производа, док су укупне потрошачке цене у ЕУ расле око 2,5 процента годишње.
Експерти као главни разлог поскупљења наводе драстичан раст цене какаоа, који је погођен глобалним загревањем. Већина какаоа (око 60 одсто) долази из Западне Африке, из влажних земаља као што су Обала Слоноваче и Гана, где се топле и влажне сезоне смењују са кратким сушним периодима.
Фото: Unsplash
Пораст температура довео је до екстремних временских догађаја који су у последње три године смањили производњу какаоа и до 40 процената. Екстремне падавине у 2023. изазвале су појаву болести црне махуне, која је уништила велики део какао биљака. Суша почетком 2024. и екстремне врућине додатно су погоршале сетву, раст и бербу какаоа.
Неки стручњаци упозоравају да би свет могао остати без какаоа до 2050. године ако емисије гасова који задржавају топлоту наставе да расту. Нелегална експлоатација злата, стара стабла и кријумчарење какаоа додатно погоршавају ситуацију и подижу цене.
Крис Јакарини, аналитичар хране и пољопривреде у ЕЦИУ, истиче да нагли раст цена јасно показује да климатска криза више није далека претња, већ реалност која директно утиче на наше рачуне за куповину.
- Екстремне временске непогоде које уништавају бербу какаоа у Западној Африци и подижу цене чоколаде директна су последица загревања планете. Чак и ако сада пажња јавности прелази на конфликте у Ирану и заливском региону, нечињење по питању климатских промена додало је стотине евра на рачуне за куповину, а чоколада је само један од многих погођених производа. "Ускршња инфлација" служи као снажна порука шта нас чека ако свет не смањи емисије и не обезбеди стабилне ланце снабдевања - истиче аналитичар.
Научници експериментишу са рогачем, биљком отпорном на климатске промене која успева у топлим и сувим климама уз минималну потребу за водом. Ипак, ово не решава главни проблем - земље у развоју и даље сносе највећи терет климатских промена.
На УН климатском самиту ЦОП29 2024. године, скоро 200 држава сложило се да до 2035. године троструко повећа финансијску подршку земљама у развоју, на 300 милијарди долара годишње (око 254,5 милијарди евра). Годину дана касније, на ЦОП30, земље у развоју позвале су на додатну помоћ за прилагођавање климатским променама, истичући колико инфраструктура попут одбрамбених система од поплава и система отпорног на сушу воду може променити животе, пише Б92.
Међутим, државе су се само сагласиле да барем троструко повећају средства за адаптацију до 2035, практично понављајући претходне обавезе без нових корака. Истовремено, Немачка је најавила смањење буџета за помоћ земљама у развоју у смањењу емисија гасова са шест милијарди на 4,58 милијарди евра.
У 2025. неколико кључних западноевропских земаља - Швајцарска, Француска и Холандија - такође је значајно смањило помоћ, фокусирајући се на сопствене потребе, попут јачања одбране. Овај месец, Велика Британија је критикована због планова да смањи климатску помоћ за око 14 одсто, на приближно две милијарде фунти годишње (око 2,31 милијарди евра) - упркос упозорењима да би таква одлука угрозила националну безбедност и животе у свету.
(Б92)
БОНУС ВИДЕО:
Зашто су терористи испред ректората скандирали злочиначкој "УЧК"?
Препоручујемо
НОВЕ МЕРЕ У ЕГИПТУ: Ево до када смеју да раде продавнице и ресторани
31. 03. 2026. у 23:59
ВЕЛИКА ЗАБЛУДА КУПАЦА Јесте ли знали: Продавци нису дужни да приме робу назад
31. 03. 2026. у 23:30
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе разматрају одлагање, или чак блокирање, именовања следећег француског амбасадора у Вашингтону, што је потез без преседана који прети да продуби јаз између два дугогодишња савезника, наводе четири извора упозната са ситуацијом.
29. 07. 2026. у 19:12
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
МАСОВНО ЗАТВАРАЊЕ ПЛАЖА У ЦГ: Вода опасна за купање, амбуланте пуне болесне деце - и на Словенској плажи забрањено купање
НА НЕКОЛИКО популарних плажа у Црној Гори уведена је забрана купања након што су анализе показале да морска вода није безбедна.
30. 07. 2026. у 16:55 >> 18:54
Коментари (0)