ПРЕОКРЕТ У ИНДУСТРИЈИ ПИВА: Гигант се повлачи из Африке, јапански Асахи плаћа 1,7 милијарди фунти!
КОМПАНИЈА Дијагео постигла је договор вредан 1,7 милијарди фунти о продаји свог већинског удела у истоафричком пивском пословању јапанском гиганту у производњи пића Асахи.
Фото: Профимедиа
Како преноси Irish News, овај договор представља најновији потез власника бренда Гинис у распродаји споредних делова пословања, с циљем јачања финансијске позиције компаније.
Компанија која се налази на листи ФТСЕ 100 саопштила је у среду акционарима да ће продати свој удео од 65% у компанији East African Breweries (EABL) јапанској групи Асахи, што укључује и удео у кенијском произвођачу жестоких пића UDVK.
Као део договора, Дијагео се обавезао на дугорочни лиценцни уговор, чиме ће бити настављена производња и дистрибуција Гиниса у том региону.
Руководство компаније навело је да се очекује да, уз неопходна регулаторна одобрења, продаја буде окончана у другој половини ове године.
- Изузетно смо поносни на достигнућа ЕАБЛ-а и наших колега широм Кеније, Уганде и Танзаније. ЕАБЛ и Дијагео су изградили највећи пивски бизнис у Источној Африци што је доказ посвећених људи са страшћу према потрошачима и заједницама којима служе. Радујемо се партнерству са Асахијем кроз лиценцирање Дијагеових брендова у региону у наредном периоду - рекао је привремени генерални директор Дијагеа Ник Џанђијани.
Поводом продаје огласио се и Ацуши Кацуки, председник и генерални директор групе Асахи.
- Ово је висококвалитетна и водећа компанија у Кенији, Уганди и Танзанији са ненадмашеним портфолиом брендова и маркетингшким капацитетима, савременим производним поговнима и снажним тржнишним уделима. Заједно са изврсним менаџментом и запосленима, тежићемо одрживом расту и средњорочном и дугорочном повећању корпоративне вредности уз допринос развоју локалних економија - рекао је.
БОНУС ВИДЕО:
СРЕЋНИ ПРАЗНИЦИ: Новогодишњи спот "Новости"
БРИСЕЛ И НАТО СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ Руска одлука дрма Европу: Бригада маринаца посатаје дивизија на вратима ЕУ (ВИДЕО)
ВОЈНО-политичка ситуација између Русије и европских држава улази у фазу опасне ескалације. Москва је изненада донела одлуку да постојећу 336. гардијску бригаду морнаричке пешадије, стационирану у Калињинградској области, реорганизује и подигне на ниво дивизије.
30. 12. 2025. у 20:45
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ОВО СУ КРИЛИ: Испливала дуго чувана тајна Ане и Бастијана
РАЗВОД Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера била је једна од главних вести претходне године.
02. 01. 2026. у 08:40
Коментари (0)